Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Młodzież będzie debatować

Dodał: red Data: 2019-10-29 12:24:47 (czytane: 1280)

Uczniowie sześciu szkół średnich Powiatu Biłgorajskiego wezmą udział w V Mistrzostwach Debat Oksfordzkich. Wydarzenie pod koniec listopada odbędzie się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Czterosobowe drużyny, wg. jasno ustalonych zasad, w duchu poszanowania konkurenta, debatować będą nad trzema aktualnymi społecznie tezami. Dziś wylosowano tezy i pary do rywalizacji.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajDo "bitwy na argumenty" przystąpią uczniowie I LO im. ONZ, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie. Biłgorajskie debaty oksfordzkie przebiegają pod hasłem "Liderzy przyszłości". Debata odbywa się w oparciu o jasno wyznaczone zasady, w których jest poszanowanie oponentów, kultura słowa i przede wszystkim dyskusja na argumenty i tezy merytoryczne.

debaty_oksfordzkie__2_.JPG

-To jest ważna metoda i narzędzie uzupełniające proces edukacji młodego pokolenia - przekonuje współorganizatorka debat w Biłgoraju, Gabriela Figura. Jak dodaje, to doskonałe narzędzie do uczenia młodzieży wystąpień publicznych, wypowiadania swego zdania oraz obrony swych tez, szukania argumentów i ich poparcia oraz poszerzanie horyzontów. -Często uczestnicy stawiani są w sytuacji że muszą bronic tezy, do której wewnętrznie nie są przekonani. Jednak postawienie się w "czyiś butach", w roli oponenta poszerza pole dyskusji, empatii, zrozumienia argumentów które do mnie nie przemawiają i poszanowania zdania strony przeciwnej, choć nie musimy się z nim zgadzać - podkreśla.

debaty_oksfordzkie__1_.JPG

Półfinałowe debaty oscylują wokół trzech ważnych społecznie, ale także "gorących" i dyskutowanych w ostatnim czasie tematów. Dotyczą one wychowania seksualnego dzieci i młodzieży i jego miejsca w polskiej edukacji, kwestii obowiązków i praw wyborczych obywateli oraz ekologii i ochrony środowiska oraz wpływu na przyrodę każdego człowieka. W jednym z pojedynków, zmierzą się uczniowie biłgorajskiego "Katolika" z reprezentacją RCEZ. -Młodzi ludzie dyskutować będą o edukacji seksualnej. -Na pewno będzie ciekawie. W tym temacie można bardzo dużo powiedzieć. Są badania, opracowania specjalistów, ustalone programy nauczania i dobre praktyki wypracowane przez lata. Jednak nikt tak na poważnie nie zapytał o to nas, młodych ludzi. Fajnie więc będzie się wypowiedzieć z naszej perspektywy - podkreśla Emilia Gałka z KLO im. Jana Pawła II w Biłgoraju.

debaty_oksfordzkie__3_.JPG

Jej koleżanka, Monika Dziduch dodaje, że jest wiele argumentów za edukacją seksualna w szkole, jak i wiele przeciw. Na pewno sama dyskusja jest potrzebna, i trzeba szukać pewnego konsensusu. -Będziemy musieli przygotować tezy za i tezy przeciw. Będzie także okazja do wyrażenia własnych myśli i przekonań oraz skonfrontowania ich z rzeczywistością - przyznaje.

Reklama.

O polityce dyktować będzie młodzież LO im. ONZ i ZSBiO, zaś o ekologii przedstawiciele ZSZiO w Biłgoraju i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie. Organizatorem debat oksfordzkich w Biłgoraju jest BTK oraz partnerzy instytucjonalni i prywatni. W tym roku, patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Akademia Nauk.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: debaty oskfordzkie   szkoły średnie powiatu biłgorajskiego   biłgorajskie centrum kultury   dyskusja na argumenty

Zobacz także

RCEZ piąte w kraju!

Dodane: 2020-09-24 12:27 - Komentarze  (1)  czytane (532)

TAGI: rcez biłgoraj, zawody sportowe, biłgoraj oświata, zawody lekkoatletyczneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.119.106

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia