Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Mistrzowie Polski z Aleksandrowa

Dodał: red Data: 2017-06-17 17:25:04 (czytane: 3625)

W dniach 8 - 11 czerwca 2017 roku odbył się Finał Centralny XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK. Gospodarzem imprezy były Ustrzyki Dolne w Bieszczadach. Województwo Lubelskie w kategorii wiekowej gimnazjum reprezentowała drużyna Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie.

Biuro Podróży i Ubezpieczeń CZIMAD
www.czimad.pl,bilety autokarowe, bilety lotnicze, bilety online, wycieczki, zwrot podatku za pracę za granicą, ubezpieczenia, tłumaczenia

ul. gen. Komorowskiego 3, I piętro pok.107. 23-400, BiłgorajGrupa ta jako reprezentant Lubelszczyzny została wytypowana w wyniku eliminacji powiatowych, a następnie wojewódzkich. Trójka młodych mieszkańców naszego powiatu nie dała szans rywalom z całej Polski i w klasyfikacji generalnej zajęła I miejsce. Warto dodać, że był to już szósty z kolei udział gimnazjalistów z Aleksandrowa w finale centralnym OMTTK; czterokrotnie zdobywali oni najwyższe podium, a raz ukończyli rywalizację na II miejscu. W 2012 roku w Świeradowie Zdroju (Województwo Dolnośląskie) I miejsce zajęła drużyna: Magda Harasiuk, Jakub Ksiądz, Błażej Maciocha. W 2014 roku rywalizacja odbyła się w Barlinku (Województwo Zachodniopomorskie), skąd z pucharem za II miejsce, a rok i dwa lata później z Supraśla (Województwo Podlaskie) i z Rybnika (Województwo Śląskie) z trofeum za I miejsce wróciła drużyna w składzie: Agnieszka Maciocha, Weronika Gura, Tomasz Maciocha.

szkola_w_aleksandrowie.jpg


Od 2012 roku jedynie w roku 2013 podopieczni Tadeusza Maciochy zajmującego się OMTTK-iem od 15 lat, choć uczestniczyli w finale, nie stanęli na podium. Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno - Krajoznawczy PTTK jest bez wątpienia najtrudniejszym, interdyscyplinarnym, wielotematycznym i najbardziej prestiżowym turniejem młodzieżowym PTTK, który nieprzerwanie od 1973 roku organizowany jest dla młodzieży szkolnej. W finale centralnym każdego roku bierze udział w trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, obecnie: jeszcze gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) po 16 najlepszych drużyn – zwycięzców eliminacji wojewódzkich.

W trakcie turnieju uczestnicy muszą wykazać się nieprzeciętną wiedzą weryfikowaną w formie testu obejmującego zagadnienia z zakresu turystyki, krajoznawstwa, topografii, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy. Drużyny rywalizują również w turystycznym marszu na orientację. Kolejną konkurencją jest turystyczne ABC. W jej ramach drużyny wykazują się umiejętnością  rozpoznawania atrakcji turystycznych województwa będącego gospodarzem rozgrywek finałowych, znajomością piosenek turystycznych, a także muszą zmierzyć się z grą azymutową i zaplanować wycieczkę kwalifikowaną. Muszą również perfekcyjnie przejechać rowerowy tor przeszkód oraz zaprezentować umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i korzystania z zawartości apteczki. Ostatnim elementem wpływającym na klasyfikację końcową jest ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK.

Reklama.

Fakt, że od wielu lat w finale centralnym bierze udział drużyna z aleksandrowskiego gimnazjum, jest możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrekcji oraz współpracy z wieloma instytucjami, m.in. Oddziałem PTTK w Biłgoraju, Szkołą Podstawową nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, Nadleśnictwem Józefów. Niewątpliwie przyczyn sukcesów należy dopatrywać się również w życzliwości i wsparciu ze strony władz samorządowych Gminy Aleksandrów z Wójtem Józefem Henrykiem Białym na czele.

/Tadeusz Maciocha, Adam Leszczyński/
Foto: Urszula Górniak
zwycięska drużyna od prawej: Jakub Tokarz, MArtyna Żarska, Katarzyna Michońska, Tadeusz Maciocha

Tagi: mistrzowie polski z aleksandrowa   gmina aleksandrów   ogólnopolski młodzieżowy turniej turystyczno - kra   pttk

Zobacz także

X edycja Ogólnopolski Rowerowy Rajd 'Jastrzębia Zdebrz' (FOTO)

Dodane: 2017-09-10 20:31 - Komentarze  (3)  czytane (1914)

TAGI: rajd rowerowy, jastrzębia zdebrz, ogólnopolski rajd rowerowy, biłgorajKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 23.20.13.165

Gratuluję (2017-06-18 07:33:42)

Ale jak już piszecie o takich osiągnięciach to piszcie o wszystkich zwycięzcach z powiatu bo wygląda to na autopromocję.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Biuro Podróży i Ubezpieczeń CZIMAD

ul. gen. Komorowskiego 3, I piętro pok.107, 23-400 Biłgoraj

Biuro Podróży Round Tour - bilety autokarowe, bilety lotnicze, bilety online, wycieczki, wczasy, kolonie

ul. Kościuszki 100, 23-400 Biłgoraj

Podróże

Konkursy

Wejściówki na Monster truck

bilgoraj.com.pl poleca

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO)

"Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł....

Jak nie ma się konkretnych rozwiązań, zostaje tylko krytyka

Szanowni Państwo, wobec różnorakich ataków na Prawo i Sprawiedliwość...

Kosiniak - Kamysz nie przyjechał. Byli za to inni liderzy PSL-u (FOTO, AUDIO)

Na sobotnie popołudnie, 16 września br., w Smólsku Dużym zapowiadano...

Zbiórka naborowa 13. DSH 'Pochodni' (AUDIO)

16 września br. 13. Drużyna Starszoharcerska "Pochodni" zorganizowała...

Policja podsumowała działania 'Bezpieczne wakacje 2017'

Wakacje to okres wypoczynku, szczególnie dzieci, które mają większą...

Zawody Modeli Kołowych o Puchar Burmistrza Miasta Biłgoraj (FOTO, WYNIKI)

Klub Modelarski działający przy LOK Biłgoraj zorganizował w niedzielę...

Ogłoszenia