Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Młodzieżowych Drużyn Ratowniczych

Dodał: red Data: 2019-04-25 14:47:54 (czytane: 1400)

Na obiektach OSiR w Biłgoraju, obyły się dziś Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Młodzieżowych Drużyn Ratowniczych. Dla zawodników przygotowano trzy zdania praktyczne i jedno sprawdzające wiedzę teoretyczną. Zwyciężyła drużyna reprezentująca I LO im. ONZ przed reprezentantami RCEZ Centrum Kształcenia Praktycznego oraz drużyną Zespołu Szkół Leśnych.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajZawody rozpoczną się od pokazu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir". Rekonstruktorzy zaprezentowali potyczkę żołnierzy Wojska Polskiego z niemieckim okupantem oraz pomocy sanitariuszek Czerwonego Krzyża. Celem Mistrzostw jest pogłębienie i sprawdzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. organizatorzy przygotowali trzy stacje urazowe, w których udział wzięli pozoranci. Uczestnicy musieli wykonać wszystkie niezbędne czynności związane z pomocą poszkodowanym oraz własnym bezpieczeństwem.

pierwsza_pomoc__1_.JPG

-Pierwsza stacja symulowała warsztat ślusarski, w którym wydarzył się wypadek. Pęknięta tarcza szlifierki jednemu z pracowników ucięła palec, a drugiego zraniła w brzuch. W tą sytuację wchodzi drużyna i musi podjąć wszystkie niezbędne czynności. Druga stacja to wypadek drogowy. Matkę z dzieckiem w wózku potrącił pijany kierowca. Młodzi ratownicy muszą nie tylko pomóc poszkodowanym i wezwać pomoc ale także opanować pijanego sprawcę zdarzenia i uniemożliwić jego oddalenie się z miejsca zdarzenia. Kobieta ma złamanie otwarte oraz liczne stłuczenia, z kolei dziecko wymaga reanimacji, więc trzeba wykazać się umiejętnościami resuscytacji. Trzecia stacja dotyczy upadku i pomocy w przypadku złamania. Dodatkowo jest test wiedzy teoretycznej oraz historii Polskiego Czerwonego Krzyża, który w tym roku obchodzi 100-lecie swej działalności - informuje kierownik biura PCK w Biłgoraju, Edward Kurzyna.

pierwsza_pomoc_onz.JPG

Uczniowie podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej poznają na zajęciach Edukacji dla Bezpieczeństwa. Wiedza ta jednak poszerzana jest przez zajęcia pozalekcyjne. -Zajęcia prowadzi pan Wojciech Skrok. W większości są to zajęcia praktyczne polegające na opanowaniu konkretnych umiejętności pozwalających poradzić sobie ze złamaniami,  zasłabnięciami, poparzeniami, urazami głowy, utrata przytomności czy nagłego zatrzymania krążenia- Do tego cały czas poszerzamy wiedzę teoretyczną - przyznaje uczennica I LO im. ONZ Izabela Góra.

pierwsza_pomoc__2_.JPG

Najważniejsze jest wiedzieć jak postępować i zachować gorącą krew - przyznają uczestnicy mistrzostw. -Przede wszystkim należy dokonać oceny sytuacji i zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo miejsca wypadku. Następnie poprosić o pomoc, gdy jesteśmy sami, to musimy sprawdzić co z osobami poszkodowanymi i wezwać służby ratunkowe podając miejsce w którym się znajdujemy ilość osób poszkodowanych oraz ich stan. Gdy to zrobimy przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy - zaznacza uczeń RCEZ w Biłgoraju, Patryk Franczak.

pierwsza_pomoc_lesnik.JPG

-Tego wszystkiego uczymy się nie dla szkoły, Mistrzostw, dyplomów, pucharów czy zwycięstw ale dla życia. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy medycznej. Od nas do czasu przyjazdu karetki zależ może zdrowie a nawet życie poszkodowanych. Ciąży na nas obowiązek udzielenia pomocy, w przypadku zaniechania takich działań narażamy się na odpowiedzialność karną. Dotyczy to sytuacji, w której takiej pomocy można udzielić bez narażania się siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo powstania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - przypomina uczeń biłgorajskiego "Leśnika", Michał Zarzycki.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: pck biłgoraj   mistrzostwa pierwszej pomocy   pierwsza pomoc przedmedyczna   oświata biłgoraj

Zobacz także

W Potoku Górnym podzielono się krwią (FOTO)

Dodane: 2020-01-19 16:29 - Komentarze  (0)  czytane (584)

TAGI: potok górny, zbiórka krwi, rckik w lublinie, honorowi dawcy krwiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.55.175

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wyjątkowy talent literacki Diany

Diana Dziduch z I LO im. ONZ w Biłgoraju otrzymała tytuł laureata XXXV Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży...