Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłosierny

Dodał: red Data: 2019-03-30 20:31:24 (czytane: 953)

„Raduj się, wesel się Jerozolimo”. To wezwanie do radości wydaje się czymś niezwykłym, jeśli zważymy na fakt, że właśnie jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. A jednak – w tym czasie pokuty słyszymy nawoływanie do tego, by się radować.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii wg. świętego Łukasza (Łk 15, 1 - 3. 11 - 32):
W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi".
Opowiedział im wtedy następującą przypowieść:
"Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: »Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada«. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zebrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie.
A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, które jadały świnie, lecz nikt mu ich nie dawał.
Wtedy zastanowił się i rzekł: »Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników«. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca.
A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: »Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem«.
Lecz ojciec rzekł do swoich sług: »Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się«. I zaczęli się bawić.
Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: »Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego«.
Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: »Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę«.
Lecz on mu odpowiedział: »Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się«".

wielki_post.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Kto czyni początek dzieła zbawienia, Bóg czy człowiek? Czy człowiek najpierw zwraca się do Boga, czy też jest bogiem, który idzie za człowiekiem i zwraca się do niego z miłością? Pocieszającą odpowiedzią naszej wiary jest to, że Bóg pierwszy nas umiłował. W takim świetle spójrzmy na przypowieść o synu marnotrawnym, albo lepiej, o miłosiernym Ojcu.

Jezus często mówił w przypowieściach do swoich uczniów, jak i do ludzi, którzy Go słuchają. Przypowieści to narracje, przykładowe historie, które ilustrują pewną prawdę o naszej wierze i naszych relacjach z Bogiem i ilustrują ją w rodzaju „teologii narracyjnej”. Jezus odpowiada przy pomocy przypowieści, ponieważ jest to sposób, w jaki Bóg przemawiał zawsze do swego ludu. Przypowieść jest łatwa do zapamiętania oraz pobudza słuchaczy do wysiłku zrozumienia Słowa, do osobistej refleksji. Z jednej strony ważne jest, aby dostrzec treść przypowieści opowiedzianej przez Jezusa, a z drugiej strony wiedzieć, co oznacza przypowieść, do czego ona służy i gdzie leżą granice porównania.

Z pewnością lekkomyślny był fakt, że młodszy syn marnował fortunę swojego ojca z powodu rozrzutnego życia. Mieszkał w dalekim kraju, ponieważ bliskość jego ojca byłaby zapewne ciągłym wyrzutem. Nie myślał nawet o głębszych pokładach wartości swojego człowieczeństwa. Roztrwonił fortunę przez życie bez skrupułów, koncentrując się tylko na radości i pasji.

Jaka byłaby przypowieść o marnotrawnym synu bez tego, który mówi to i wyobraża swoją osobą miłosierdzie Ojca? Byłaby to wzruszająca nowela, zbyt piękna, by mogła być prawdziwa. Jeśli osoba Chrystusa zostanie pominięta w interpretacja słów i czynów ojca, gdy „tylko Ojciec, ale nie Syn, ma być włączony do ewangelii”, uczynki pozostają niejasne, a słowa stają się nieporozumieniami. Tak więc esencja, droga i cel zbawienia mają być opisane tylko przez cechy jego osoby: On jest Panem i bratem, Królem i Towarzyszem, Synem Bożym i Synem Człowieczym, trzymającym czas w rękach i wchodzącym w czas. Wszystkie te terminy i słowa wyrażają jego osobę, a jednocześnie dar zbawienia.

Bez względu na to, w jakiej sytuacji się teraz znajdujemy, możemy być pewni, że Bóg jest miłosierny i że jest niezwykle „zadowolony”, gdy przyjmujemy Jego miłość. Taka sytuacja nie zmusza nas do robienia czegokolwiek - ale powinniśmy wiedzieć, że jeśli chcemy iść za przykazaniami Boga, a tym samym przyjąć Jego radość w codziennym życiu, to najlepiej uczynimy, gdy rzucimy się w Jego ramiona.

Może to może zmusić nas do myślenia. Nie tylko istnieją grzechy, które każdy widzi, ale jest swoisty „grzech ukryty”. Wtedy osądzamy lekkomyślnie i często niesłusznie innych „grzeszników”, uzurpując sobie prawo do sprawiedliwości. Jednak podobnie jak grzechy ciała przed Bogiem ważne są grzechy arogancji i pychy.

Dziś mamy sobie uświadomić, że radość powinna przeważać nad ciemnością naszego grzechu, bo każdy może doświadczyć nawrócenia dzięki łasce Bożej. Ponieważ dopóki żyjemy, nigdy nie jest za późno na pokutę. Wielki Post to także czas, który chce uświadomić nam Boże miłosierdzie. W którego boga wierzę? Gdzie jestem teraz, kiedy myślę o moim związku z Bogiem? Czy nie powinienem zbliżyć się do Boga, ponieważ wiem, jak bardzo On jako Ojciec tego oczekuje? Bóg - Miłosierny Ojciec - przyjmuje każdego, kto szczerze szuka schronienia u Niego i błaga o Jego miłosierdzie. Szczególnie w Sakramencie Pokuty - w spowiedzi świętej - wolno nam ciągle otrzymywać ten dar miłosierdzia i pojednania od Boga. Radość wszystkich, którzy zwracają się do Boga, będzie wielka w niebie i bez końca.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: wielki post   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

XXII Koncert Kolęd we Frampolu (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2020-01-19 16:01 - Komentarze  (1)  czytane (904)

TAGI: koncert kolęd, chóry ziemi biłgorajskie, gmina frampol, powiatowe kolędowanieKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.210.24.208

podatnik (2019-03-31 22:01:34)

Twój komentarrz to takie masło maślane, nic z tego nie wynika. Bóg przebacza wszystkie grzechy, kwestia, czy, potrafimy to przyjąć.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Informacja o stanie i strukturze bezrobocia w Powiecie Biłgorajskim w 2018 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju przedstawił dane dotyczące stanu i struktury bezrobocia w naszym Powiecie według stanu na koniec...