Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłosierdzie, ale jak?

Dodał: red Data: 2019-10-26 17:16:55 (czytane: 1069)

Dzisiejsza Ewangelia to opowieść o dwóch rodzajach ludzi. Jest to przypowieść, poprzez którą Jezus chce również otworzyć także nasze oczy na swoje przesłanie o Królestwie Bożym. Pytanie brzmi: jak znaleźć miłosierdzie od Boga? - pisze w komentarzu na XXX niedzielę zwykłą, ks. Sławomir Korona.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolEwangelia według św. Łukasza (Łk 18, 9 - 14):
Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:
«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.
A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”
Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

milosierdzie.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Dzisiejsza Ewangelia to opowieść o dwóch rodzajach ludzi. Jest to przypowieść, poprzez którą Jezus chce również otworzyć także nasze oczy na swoje przesłanie o Królestwie Bożym. Pytanie brzmi: jak znaleźć miłosierdzie od Boga?

Jedyną z osób, która spotyka nas w przypowieści, jest faryzeusz. Wygląda na to, że jest pobożnym człowiekiem. Dużo się modli, pości, daje dziesiątą część biednym. Dlatego nie boi się iść daleko do przodu w modlitwie w świątyni i kierować swoje słowa do Boga z pełnym przekonaniem o swojej własnej sprawiedliwości. Jego modlitwa jest w rzeczywistości jedynie wyliczeniem osobistych osiągnięć i zasług, które, jak sam mówi, czynią go niemal świętym. Gdzieś w głębi serca jest ukryta pogarda dla drugiego człowieka. Więc może „modlić się”: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem taki jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy, a nawet jak tamten celnik”. Kontynuuje: „Pości dwa razy w tygodniu i daję dziesiąta część mojego całego dochodu dla świątyni”. W oddali zauważamy celnika, który wie, że jest grzesznikiem i nie zasługuje na miłosierdzie Boże. Jego modlitwa nie jest dumną przechwałką, ale pokorną prośbą o litość: „Boże, zmiłuj się nade mną grzesznikiem”!

Ewangelia dotyczy szczególnego przypadku relacji międzyludzkiej z Bogiem: faryzeusz, przekonany o własnej prawości, a po drugiej stronie flanki celnik, publiczny grzesznik, ale pełen skruchy świadomy swojej winy, zwraca się do Boga w modlitwie. Tylko Bóg zna serca. Nie ocenia po inwokacji. Oto, co się dzieje, czego nikt się nie spodziewał: grzesznik jest usprawiedliwiony, ponieważ zbliżył się do Boga w pokorze i poprosił o przebaczenie. Natomiast samolubni oddalają się od Boga z pustymi rękoma. Jego „modlitwa” skierowana do siebie nie dotarła do serca Boga i nie stała się dla niego zbawieniem, lecz osądem. W ten sposób Ewangelia daje nadzieję wszystkim, którzy przychodzą do Boga w swoim cierpieniu i poczuciu winy, prosząc o przebaczenie, z pełną ufnością. Z drugiej strony ci, którzy ufają tylko dumie, pełni arogancji w wierze we własne moce, doświadczają, jak daremne są takie przedsięwzięcia.

Wyrok Jezusa na tych dwóch ludzi jest jasny: celnik, grzesznik publiczny, który żałował przed Bogiem, powraca do domu usprawiedliwiony. Nie jak rzekomo sprawiedliwy faryzeusz pozostaje w wyniosłej postawie i nie znajduje litości przed Bogiem.

Czy zawsze jesteśmy we właściwej pozycji przed Bogiem? Jak łatwo ryzykujemy „rozsądne” osądzanie „innych”. Jak szybko czujemy się lepsi, którzy mają prawo zapanować nad innymi i wykluczyć ich ze zbawienia. Chrystus musi patrzeć na wszystkich, którzy chcą ze sobą rozmawiać o wierze i kościele. Jeśli to zrobią, we wspólnej modlitwie, zbliżymy się, pomimo różnych poglądów i różnych punktów wyjścia w życiu.

Wiara katolicka powinna nas łączyć. Różne poglądy i wymagania nie mogą oddzielać nas od tej wiary i od wspólnoty w wierze. Tylko wtedy dialog ma swoje uzasadnienie, jeśli jesteśmy jednością w wierze i miłości lub chcemy znaleźć pełniejszą komunię. W tej sprawie prosimy Maryję Dziewicę, jako Matkę Kościoła, o Jej wstawiennictwo. Niech poprowadzi nas wszystkich w jedności z Papieżem i biskupami na drodze zbawienia.

/ks. Sławomir Korona/
Foto: pixabay.com

Reklama.

Tagi: ks. sławomir korona   komentarz do ewangelii   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

Zniesiono limity wiernych. Kościoły wypełniły się modlącymi (FOTO)

Dodane: 2020-05-31 19:30 - Komentarze  (1)  czytane (410)

TAGI: koronawirus, limity wiernych w świątyniach, parafia w soli koło bilgoraja, ciosmy gmina biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.154.129

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Otwarcie parku rolkarza (FOTO, VIDEO)

Powstał z budżetu obywatelskiego za rok 2018 na obiektach OSiR. Park rolkarza w Biłgoraju został dziś oficjalnie otwarty. Było przecięcie...