Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłość przyjęta wiarą

Dodał: red Data: 2019-07-14 09:33:24 (czytane: 1142)

To nie bogactwo i władza, prestiż i zmysłowa przyjemność, nie honor i awans zawodowy, czynią życie znaczącym. Ostatecznie tylko Bóg może nadać sens i spełnienie ludzkiemu sercu. Tylko Bóg zasługuje na chwałę i cześć. On naprawdę kocha wszystkich i wszystko.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolEwangeli według św. Łukasza (Łk 10, 25 - 37):
Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: ”Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”.
Jezus mu odpowiedział: ”Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?”.
On rzekł: ”Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”.
Jezus rzekł do niego: ”Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył”.
Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: ”A kto jest moim bliźnim?”. Jezus, nawiązując do tego, rzekł:
”Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.
Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: »Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał«.
Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?”. On odpowiedział: ”Ten, który mu okazał miłosierdzie”. Jezus mu rzekł: ”Idź, i ty czyń podobnie”.

religia.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Nasza chrześcijańska egzystencja to ciągłe myślenie o tym, czego Bóg od nas oczekuje, bo przecież nie chcemy z dnia na dzień dryfować bez celu, aby po prostu „żyć”, a pragniemy świadomie podchodzić do naszego życia. Oczywiście jako chrześcijanie, w większości przypadków jako dzieci, poznaliśmy już prawdę: zostaliśmy ochrzczeni przez naszych rodziców i wychowani w wierze katolickiej. Dorastaliśmy do życia chrześcijańskiego z własnej woli. Jednakże, kiedy człowiek dorasta, musi świadomie uporać się ze swoją wiarą: czy sam przeżyję to, co rodzice i drodzy ludzie pokazali mi, że jestem cenny i pokazałem przez ich dobry przykład, czy też nie chciałbym niczego z tego wszystkiego wiesz więcej? Zwłaszcza gdy środowisko w szkole i pracy żyje i myśli inaczej, zawsze musimy, chrześcijanie, wyjaśnić nasz własny punkt widzenia i świadomie żyć wiarą.

Podążamy za odpowiedzią, która daje doskonały opis tego, co Bóg chce, abyśmy zrobili. Doktryna zapisana w Prawie brzmi: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem i całą swoją duszą, z całej siły i myśli wszystkich, a będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Jest to tak zwane przykazanie miłości, podwójne przykazanie miłości Boga i bliźniego, przedstawione tutaj jako zasadnicza treść prawa Starego Testamentu. Jezus to potwierdza i pogłębia. Nie pojawił się, by uratować stare, ale by je wypełnić i w ten sposób uczynić je nowym. W Jego Osobie urzeczywistnia się prawo Boże i wszyscy ci, którzy są z Nim związani w wierze i miłości, uczestniczą w Jego posłuszeństwie jako Syna Bożego.

Kochać Boga to stawiać Go na pierwszym miejscu. Nie wolno nam mieć obcych bogów. Ziemskie wartości i możliwości są zawsze tylko przedostatnimi; nie mogą być ostateczne. W miłości Boga z całego serca i duszy człowiek przyznaje, że wystarczy sam Bóg. To nie bogactwo i władza, prestiż i zmysłowa przyjemność, nie honor i awans zawodowy, czynią życie znaczącym. Ostatecznie tylko Bóg może nadać sens i spełnienie ludzkiemu sercu. Tylko Bóg zasługuje na chwałę i cześć. On naprawdę kocha wszystkich i wszystko.

Podążając za myśleniem uczonego w Piśmie pozostaje otwartym pytanie, kto jest dziś moim bliźnim. Chrystus przypomina nam, że nie idzie tutaj o to kto jest moim najbliższym, ale o służbę w miłości. Wskazuje On na sytuację, kogo uznaję za osobę, która w swoim konkretnym cierpieniu i potrzebie pomocy jest dla mnie bliźnim, który potrzebuje mnie teraz i która potrzebuje mojej pomocy. Nie wystarczy tylko dać „coś” z siebie, ale uczynić „siebie” darem miłości w służbie bliźniemu, dając mu wszystko, co jest konieczne, poświęcając mu czas i zapewniając mu ludzką pomoc. Tutaj widać prawdziwą miłość, która nie uważa pomocy za zwykły obowiązek, ale raczej za wewnętrzną potrzebę miłości.

Jezus objawia nam Ojca, abyśmy mogli zobaczyć Boga oczami wiary, a tym samym otrzymać zbawienie. Chrystus mieszka w naszych sercach przez wiarę, a w Duchu Świętym miłość Boga przemienia nasze serca. Stąd wyznajemy Jezusa jako naszego Pana. Ale to wyznanie wiary nie jest sprawą prywatną, ale odbywa się w komunii Kościoła, „która przez historię jest na drodze do doskonałości. Dla tego, który został przemieniony w ten sposób, otwiera się nowa perspektywa, a wiara staje się światłem dla jego oczu.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: religia   komentarz do ewangelii   ks. slawomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

XXII Koncert Kolęd we Frampolu (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2020-01-19 16:01 - Komentarze  (1)  czytane (1074)

TAGI: koncert kolęd, chóry ziemi biłgorajskie, gmina frampol, powiatowe kolędowanieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.2.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Dziś do godziny 22:00 obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem nadciągającymi nad Lubelszczyznę. Synoptycy wydali ostrzeżenia...