Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłość postawą umysłu

Dodał: red Data: 2018-11-03 21:16:27 (czytane: 1868)

Miłość to podstawa dla naszych stóp. Kto o nią zabiega ma odpowiednią postawę i prosty chód. Tak więc miłość staje się postawą umysłu - przekonuje w komentarzu 31 niedzielę zwykła "roku B", ksiądz Sławomir Korona.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 12, 28b - 34):
Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”
Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: «Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą». Drugie jest to: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego». Nie ma innego przykazania większego od tych”.
Rzekł Mu uczony w Piśmie: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary”.
Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I już nikt więcej nie odważył się Go pytać.

kocham_cie.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jezus od razu odnosi się do pytania Uczonego w Piśmie i wskazuje, że główne przykazanie brzmi - „«Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą»”. Jednakże na wstępie odnosi się do słynnego „shema Izrael - słuchaj Izraelu” z Księgi Powtórzonego Prawa (6, 4 - 9). Główna teza zatem brzmi: «Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny»”.

Odpowiedź Jezusa jest bardzo pewna i wskazuje, że wiara i związana z nią Miłość Boża ma być przekazywana raz na dobę, codziennie, nowemu pokoleniu. Odnajdziemy to już w Księdze Kapłańskiej w rozdziale 19, gdzie przywołane są Dziesięć Przykazań, ale związane jednocześnie z miłością do siebie, bliźniego i wroga. To żądanie można znaleźć w pismach Nowego Testamentu. Kto kocha swoich bliźnich, spotka się z Miłością Boga. Kto pragnie zatopić się w Miłości Boga nie może dopuścić, aby człowiek był ignorowany.

Jak często ludzie czują, że Bóg się nimi nie interesuje, nie jest blisko nich, szczególnie w trudnych sytuacjach, które mogą zagrażać życiu? Utrata pracy, choroba i to wystarczy, aby odnieść wrażenie, że stoi się przed nieprzeniknioną skalistą górą. Miłość może więc także kłócić się, miłość chce mówić w modlitwie, w kontakcie z tym obok mnie. Miłość do Boga i bliźniego są nierozerwalnie związane.

Paweł w prostym zdaniu przekazuje jaki kluczowy dar otrzymujemy dzięki wierze w Jezusa: „Miłość Boża rozlana jest w naszych sercach” (Rz 5,5). W chrzcie otrzymujemy udział w miłości Jezusa, która łączy Go w jedno z Ojcem i Duchem Świętym. Na mocy tej miłości posyła nas do ludzi: „Miłujcie się wzajemnie tak, jak Ja was umiłowałem” (J 15,12). Tak więc miłość nie jest wymaganiem stawianym nam, ale jest nam dana, abyśmy ją przekazali dalej. Właśnie dlatego miłość nazywana jest „cnotą boską”. Ona pochodzi od Boga i łączy nas z Nim, ale ona chce i powinna przekazywana w tym świecie.

Prawdziwa miłość do Boga szuka harmonii z Nim, zgody z Nim w myśleniu, dążeniu, chęciach. A ponieważ Bóg w swojej nieskończonej miłości jest ważniejszy od dobra wszystkich ludzi, to Miłość Boga zawsze prowadzi nas do miłości okazywanej drugiemu człowiekowi. Tam, gdzie go zaniedbuję lub ograniczam, niszczę wysiłek prowadzący do harmonii z Bogiem. Dlatego miłość wobec bliźniego może być używana jako miernik miłości wobec Boga. Ona bowiem jest siłą, która potrzebuje ciągłego odżywiania. Ta moc powraca w celebracji Eucharystii. Stąd mamy siłę, aby być uprzejmymi, dążący do jedności i solidarni ze sobą.

W tym Jezus jest naszym trwałym przykładem: Jego pełne miłości oddanie w służbie nam, ludzi, zobowiązuje nas do służenia swoim siostrom i braciom. Czym zatem jest miłość? To nie jest arbitralne. Miłość oznacza konfrontację z konkretnymi sytuacjami bez obliczania zwrotu kosztów. Obejmuje empatię i wykraczanie ponad nią. Ale potrzebujemy również widocznych jej znaków. Miłość daje i jest gotowa się poświęcić. To zawsze coś kosztuje. To „Nic nie kosztuje” często mówią ludzie, a gdy takie stwierdzenie się usłyszy od razu przychodzi myśl – to nie jest nic warte. Jeśli pozwolimy, aby nasza miłość do Boga coś kosztowała i smakowała, pozostanie cenna.

Ewangelia naucza, że ludzka myśl i walka, jak czyni to nienazwany bliżej Uczony w Piśmie, zbliża nas do rzeczywistości Boga, ponieważ jest to również kwestia odpowiedzi na pytanie: dlaczego żyjemy? Miłość to podstawa dla naszych stóp. Kto o nią zabiega ma odpowiednią postawę i prosty chód. Tak więc miłość staje się postawą umysłu.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   biłgoraj   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

Zniesiono limity wiernych. Kościoły wypełniły się modlącymi (FOTO)

Dodane: 2020-05-31 19:30 - Komentarze  (2)  czytane (559)

TAGI: koronawirus, limity wiernych w świątyniach, parafia w soli koło bilgoraja, ciosmy gmina biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.154.129

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Szczeniaki szukają domu

Obok firmy "Convex-Glass" w Chmielku w Gminie Łukowa, na placu między paletami urodziły się pieski. Dokarmiają je i oswajają ludzie...