Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłość krzyża

Dodał: red Data: 2019-04-13 22:05:36 (czytane: 678)

Gorzkie cierpienie i haniebna śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa miały odpokutować grzechy świata. Jego matka Maryja mogła Go zrozumieć, nawet jeśli wielu uczniów myliło się co do Niego. Ale droga do radości i chwały prowadzi przez krzyż. Jezus miał udać się w tę Drogę Krzyżową kilka dni później, po uprzednim wejściu do Jerozolimy z radością i wołaniem „Hosanna”.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Słowa Ewangelii wg. świętego Łukasza (Łk 19, 28 - 40):
Jezus ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.
Gdy przyszedł w pobliże Betfage i Betanii, do góry zwanej Oliwną, wysłał dwóch spośród uczniów, mówiąc: „Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie oślę uwiązane, którego nikt jeszcze nie dosiadł. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego odwiązujecie, tak powiecie: «Pan go potrzebuje»”.
Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak, jak im powiedział. A gdy odwiązywali oślę, zapytali ich jego właściciele: „Czemu odwiązujecie oślę?”
Odpowiedzieli: „Pan go potrzebuje”.
I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa. Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. Zbliżał się już do zbocza Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I wołali głośno:
„Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie
i chwała na wysokościach”.
Lecz niektórzy faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: „Nauczycielu, zabroń tego swoim uczniom”.
Odrzekł: „Powiadam wam, jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą”.

niedziela_palmowa.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Kiedy Jezus, pośród radości tłumu, wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy nikt spośród obecnych nie wiedział i nie podejrzewał, że kilka dni później zostanie skazany na śmierć i ukrzyżowany wskutek okrzyków tych samych ludzi „ukrzyżuj Go!”. Jak szybko zmienia się opinia publiczna!

Jest to zatem powierzchowne, kiedy osądzamy naszych bliźnich tylko na podstawie ich zewnętrznego sukcesu, który wkrótce może okazać się porażką. W królestwie Boga obowiązują inne prawa. Nie jest Ono głośne, rzucające się w oczy i masywnie entuzjastyczne, które pochodzi od Boga, lecz ciche działanie Ducha Świętego w sercach ludzi, które zmienia świat i sprawia, że królestwo Boże zaczyna się wśród nas.

Dlatego nie powinniśmy pozostać jedynie na płaszczyźnie wrażenia. Chociaż Jezus pozwolił ludziom przywitać Siebie jak króla, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy, pozostał całkowicie wolny i niezależny wewnętrznie, gotowy do spełnienia woli Ojca i oddania życia za wielu.

Postawmy się na chwile na miejscu Chrystusa. Co musiał czuć, gdy słuchał tej entuzjastycznej radości ludzi? On bowiem wiedział, że ta egzaltacja była tylko powierzchowna. Ludzie nie mieli wiary niezbędnej do przetrwania, nie mówiąc już o zrozumieniu i interpretacji, nadchodzącego cierpienia i śmierci Pana. Z jednej strony Jezus cieszył się, że ludzie rozpoznali Go jako Mesjasza, a z drugiej strony odczuwał głęboki ból z powodu niestałości i zmienności tych, którzy teraz wołają „Hosanna”.

Jezus Chrystus, wcielony Syn Boży, nie pozwolił się oderwać od swojej drogi przez tę grę doświadczeń. Jego misją było pełne wypełnienie woli Ojca Niebieskiego. Kochał ludzi i zabrał wszystkie cierpienia i śmierć za nas wszystkich, pomimo wielu niewierności i niewdzięczności, których tak często doświadczał od nas ludzi. Miłość jest silniejsza niż śmierć, silniejsza niż jakakolwiek ludzka niewierność i nietrwałość.

Jakaż miłość spotyka nas w Odkupicielu. Jest gotowy przyjąć zgorszenie krzyża. Jego Królestwo jest świadectwem prawdy, nawet i szczególnie w cierpieniu. Cała „nieludzkość” Jego wrogów osacza Go z każdej strony. Jednakże tajemnica „niegodziwości świata” wygasa w obliczu Jego cierpienia i umierania. Owa tajemnica, która wydaje się triumfować i zwyciężyć, gdy wzgardzony Pan umiera na krzyżu, a jednak na dobre jest ona pokonana przez cielesną śmierć Tego, Który przynosi życie.

Reprezentując całą grzeszną ludzkość, przyjmuje na siebie grzech każdego człowieka. On naprawdę cierpiał i poniósł śmierć. Wydaje się, że odebrano mu życie siła, jednakże On sam dobrowolnie je oddaje – z miłości do nas. „To jest moje ciało, które jest za ciebie wydane!”, „To jest kielich mojej krwi przelanej za was i za wielu na odpuszczenie grzechów.” Świętujemy i wyznajemy tę prawdę wiary jako „tajemnicę wiary”, ilekroć sprawujemy Eucharystię. To bezkrwawa odnowa i urzeczywistnienie krwawej ofiary Chrystusa na krzyżu, Jego śmierci i zmartwychwstania.

Czasem kusi nas także, by natychmiast wszystko spełniło się w naszym życiu. Trudno nam czekać, aż Bóg wypełni swoje obietnice. Niecierpliwość sprawia, stajemy się niechętni. Łagodność i pokora Jezusa, który wjeżdża na osiołku w Jerozolimie, może być naszym wzorem postawy bezwarunkowego oddania się najświętszej woli Boga i bezgranicznej ufności w Jego Opatrzność i Miłość. Ten, kto spełnia wolę Ojca Niebieskiego, staje się częścią królestwa Bożego. To w szczególny sposób ubogim obiecane jest zbawienie. Należy im służyć w taki sam sposób, w jaki Jezus uczynił Siebie sługą wszystkich w dobrowolnym oddaniu się Ojcu w ofierze.

Gorzkie cierpienie i haniebna śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa miały odpokutować grzechy świata. Jego matka Maryja mogła Go zrozumieć, nawet jeśli wielu uczniów myliło się co do Niego. Ale droga do radości i chwały prowadzi przez krzyż. Jezus miał udać się w tę Drogę Krzyżową kilka dni później, po uprzednim wejściu do Jerozolimy z radością i wołaniem „Hosanna”.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: niedziela palomowa   wielkanoc   wielki post   komentarz do ewangelii

Zobacz także

Partyzancka droga krzyżowa w Osuchach otwarta (FOTO)

Dodane: 2019-06-16 22:51 - Komentarze  (0)  czytane (1028)

TAGI: partyzancka droga krzyżowa, osuchy, bitwa pod osuchami, gmina łukowaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.145.45.143

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zespół Szkół Leśnych zwyciężył w XI Mistrzostwach Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych (FOTO, WYNIKI)

W Biłgoraju zakończyły się XI Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Zawody objęte patronatem Ministerstwa Środowiska...