Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłość i przykazania

Dodał: red Data: 2020-05-16 22:05:56 (czytane: 776)

Jezus często mówił, że oczekuje od swoich uczniów pójścia za Nim. Podążanie za Nim oznacza wiarę w Niego i pełne zaufanie. Naśladowanie Jezusa oznacza także: przyjęcie umysłem, że istnieje także życie według Ducha, Którego nie tylko nam obiecał, ale i posłał.Reklama.

Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 14,15 - 21):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.
Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.
Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie”.

milosc.jpg

Komentarz do Ewangelii:
„Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje” - przypomina nam dziś Jezus. To proste, a jednocześnie wymagające zdanie zawiera odpowiedź na pytanie: „Jak możemy kochać Jezusa”? Nie chcemy być bowiem jedynie chrześcijanami z nazwy, ale także chcemy słusznie nosić to imię z powodu naszej wiary w Jezusa Chrystusa, która wyraża się w naszym stylu życia. Jako chrześcijanie ważne jest, abyśmy odpowiedzieli na to ważne pytanie w naszym życiu: „Jak możemy kochać Jezusa Chrystusa i iść za Nim”?

Jezus często mówił, że oczekuje od swoich uczniów pójścia za Nim. Podążanie za Nim oznacza wiarę w Niego i pełne zaufanie. Naśladowanie Jezusa oznacza także: przyjęcie umysłem, że istnieje także życie według Ducha, Którego nie tylko nam obiecał, ale i posłał. W Duchu Świętym możemy nazwać Boga Ojcem, Który nas kocha i przyjął nas za swoje umiłowane dzieci. Ponieważ Bóg pierwszy nas umiłował, uzdolnił nas także do miłości. Ta miłość trwa wiecznie i nawet śmierć nie może jej przezwyciężyć.

Sam Jezus mówi, że ci, którzy przestrzegają Jego przykazań, kochają Go. W ten sposób my jako chrześcijanie stajemy się także punktami orientacyjnymi dla naszych bliźnich. Nie możemy mieć jednak powodu do pychy, że wyobrażamy siebie lepszymi od innych, zadufani w swojej własnej sile. Jesteśmy w stanie być takimi, gdyż to Bóg nas zbawia i odkupia. Jesteśmy również uświęceni przez Ducha Świętego, abyśmy mogli zachować Chrystusa Pana w naszych sercach.

Bóg jest z nami i żyje w nas przez Ducha Świętego i w Nim ofiaruje nam swoją miłość. Ostatecznie nie musimy się już niczego bać, ponieważ w odkupieńczym dziele Jezusa Chrystusa Bóg zwyciężył i pokonał wszelkie zło na świecie. Żyjemy w jedności z Bogiem i możemy uczynić Jego dzieło widzialnym dla innych.

W naszych kościołach przypominamy sobie, uobecniamy i jednocześnie się modlimy, że Jezus Chrystus został ofiarowany jako Baranek Paschalny. Oznacza to, że Jezus na krzyżu dobrowolnie uczynił się darem miłości do Boga i ludzi. Przez swoją ofiarę miłości i oddania podsumował najgłębsze znaczenie wszystkich innych ofiar i pokazał Bogu Ojcu najwyższą formę kultu, jaka jest możliwa z ludzkiej strony. Więc ofiara krzyża była największą służbą, bo to ofiara krwi prawdziwego Pośrednika między Bogiem a człowiekiem. Odkupiciel Jezus Chrystus został „uczczony”. To, co było czynem niegodziwości i złudzenia ze strony ludu, stało się wydarzeniem bezwarunkowej miłości i przebaczenia, nowym początkiem zainicjowanym przez Boga. Ten nowy początek zaświecił potężnie w blasku zmartwychwstania Pana.

Czyż nie jest wielką pociechą, że w każdej Eucharystii - w każdej Mszy Świętej - uczestniczymy w Tej zbawczej ofierze Zbawiciela? Uobecniamy w jednym sakramencie śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oraz to, co Bóg uczynił 2000 lat temu i wszystko to, co czyni także obecne. Z tego Mysterium dzielimy się otrzymanymi owocami zbawienia. Wszystkie skarby zbawienia są naprawdę zawarte w ofierze Pańskiej na krzyżu, która jest objawiona podczas Mszy Świętej. Każdy dobry dar, który Bóg chce nam dać, został uzyskany przez Syna Bożego na krzyżu od swego Ojca niebieskiego. Pełnia łaski jest dana nam i naszym bliźnim, kiedy sprawujemy Najświętszą Ofiarę i modlimy się w niej za innych, za żywych i zmarłych. Strumień łaski Boga płynie obficie z serca Jezusa i jesteśmy zaproszeni do picia z tego źródło życia.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komenarz do ewangelii   ks. sławomir korona   miłość   kościół katolicki

Zobacz także

Pielgrzymak na Jasną Górę. W tym roku w zmienionej formie

Dodane: 2020-07-08 12:54 - Komentarze  (0)  czytane (87)

TAGI: piesza pielgrzymka na jasną górę, pielgrzmka zamojsko - lubaczowska, pielgrzymka do częstochowy, pielgrzymi biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.133.127

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rekrutacja do szkoły muzycznej w Biłgoraju

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Biłgoraju ogłasza zapisy na rok szkolny 2020/2021 dla kandydatów w wieku 7 - 16 lat. Karta...