Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miłość i nawrócenie

Dodał: red Data: 2021-01-23 20:18:07 (czytane: 869)

To, co Bóg mówi, może nawrócić, przemienić i zbawić człowieka. Ale to Boże słowo nie spada z nieba niczym jakiś ogień. Bóg wybiera ludzi - proroków i apostołów. Im objawia i powierza swoje słowo, aby je z kolei kierowali do konkretnego człowieka czy całego ludu.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 1, 14 - 20):
Gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!».
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

powolanie_apostolow.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Dzisiejszą niedzielę obchodzimy w Kościele Powszechnym jako Niedzielę Słowa Bożego. Ustanowił Ją Papież Franciszek listem apostolskim pod znamiennym tytułem - „Aperuit illis” [«Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma» (Łk 24, 45)]” „w opublikowanym w Rzymie, u Świętego Jana na Lateranie, dnia 30 września 2019 roku, we wspomnienie Świętego Hieronima, w 1600. rocznicę jego śmierci”. Zmartwychwstały Jezus przyłączą się do uczniów uciekających do Emaus i rozpoczynając od wyjaśniania Pisma otwiera im oczy, aby mogli Go rozpoznać. Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus oświecił ich umysły, co wywarło wpływ na całe ich życie. Stają się świadkami, Jego świadkami.

Jezus rozpoczyna swoje publiczne nauczanie i głoszenie od wezwania do pokuty i nawrócenia, podobnie jak prorocy Starego Przymierza i jak niedawno Jan Chrzciciel, który został wtrącony do więzienia. W przypadku Jezusa zauważalne jest, że nie mówi od razu o sądzie jako konsekwencji pokuty ludzi. Z wielką powagą domaga się koniecznego nawrócenia do Boga, w tym odwrócenia się od wszelkiego zła. To wezwanie jest przeniknięte wielką miłością. W jego słowach nie ma nic przerażającego i groźnego, ale przede wszystkim pragnie dać ludziom odwagę i nadzieję: „Pokutujcie i wierzcie w Ewangelię!”. To zupełnie nowa perspektywa, która naprawdę nazywa się „Dobrą Nowiną”: „Czas się wypełnił Królestwo Boże jest blisko”. Piękno tej nowej relacji z Bogiem powinno skierować serce człowieka ku dobru, dając mu siłę do oddzielenia się od wszelkiego zła.

To, co Bóg mówi, może nawrócić, przemienić i zbawić człowieka. Ale to Boże słowo nie spada z nieba niczym jakiś ogień. Bóg wybiera ludzi - proroków i apostołów. Im objawia i powierza swoje słowo, aby je z kolei kierowali do konkretnego człowieka czy całego ludu. W jaki sposób słowo Boga nawraca, przemienia i zbawia?

Jako chrześcijanie nie mamy gotowych odpowiedzi na każdą sytuację, ale mamy fundament, na którym możemy oprzeć naszą wiarę i nadzieję: to Pan pojawił się wśród nas. Jako człowiek, Jezus Chrystus żył pośród nas i przyniósł nam Dobrą Nowinę o bliskości Królestwa Bożego. „Uwierz!” - powiedział - „i nawróć się!”. To wezwanie dotyczy również nas. Jeśli pozwolimy sobie na wiarę w to, że Królestwo Boże nie jest daleko od nas, wówczas nasze przemijające życie nabiera wartości i siły, które nie poddają się kruchości istnienia.

Nie możemy zmienić faktu, że nasze ziemskie życie jest ulotne. Ono ma cel, cokolwiek się stanie. Jesteśmy bezpieczni w kochającej ręce Boga. On nas nie opuszcza. Każdego dnia starajmy się na nowo ufać jego słowu i wierzyć Jego przesłaniu. W sakramentach Bóg umacnia nas swoją łaską.

„Niedziela Słowa Bożego”, którą obchodzimy, powinna nam na nowo uświadomić wartość Pisma Świętego. Tutaj zapowiadane są „słowa zbawienia”. Bóg przemówił do nas w swoim Synu i przez wyznaczonych przez Boga świadków Dobrej Nowiny. Najpierw to byli apostołowie, ich współpracownicy i uczniowie. Kościół uznał pewne pisma za „kanoniczne”, czyli za autorytatywne. Tak więc mamy przed sobą Pisma Starego i Nowego Testamentu. Tutaj słowo Boże spotyka się z nami w słowie człowieka, dlatego Bóg przemawia do nas w sposób, w który możemy pojąć i zrozumieć. Zstępuje do nas i staje się jednym z nas poprzez Wcielenie, abyśmy mogli zostać wyniesieni przez Jego łaskę i uczestniczyć w Jego boskiej naturze.

Królestwo Boże jest blisko, jest obecne w naszych sercach, kiedy wierzymy i na serio bierzemy słowa Jezusa: „przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej i Jej oblubieńca, św. Józefa, wołajmy o umiejętność mówienia „tak” Bożej miłości w wierze i w ten sposób doświadczyć „pełni czasu” i zostać przemienionym i osiągnąć zbawienie.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: niedziela słowa bożego   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   diecezja zamojsko - lubaczowska

Zobacz także

Przedsmak Nieba

Dodane: 2021-02-27 21:09 - Komentarze  (0)  czytane (774)

TAGI: wielki post, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, przemienienie pańskieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.7.202

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: dane na koniec stycznia 2021 roku

Trwa narodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. W życie wprowadzone zostały obostrzenia, ruszył Narodowy Program Szczepień....