Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Mieszkanie Poezji w "Budowlance"

Dodał: red Data: 2019-05-27 14:02:52 (czytane: 870)

23 maja w ZSBiO dla uczniów i biłgorajskich twórców zorganizowane zostało "Mieszkanie Poezji". Jest to jedna z form aktywności poetycko - społecznej realizowanej podczas festiwalu „Miasto Poezji” Lubelskie Spotkania Literackie organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajOd kilku lat do uczestnictwa w festiwalu mogą się zgłaszać osoby prywatne, instytucje kultury, szkoły, świetlice czy domy opieki, które chciałyby udostępnić swoją przestrzeń dla poezji. Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących już po raz drugi włączył się do święta poezji organizując Mieszkanie Poezji w szkolnej bibliotece. Inicjatorka przedsięwzięcia, polonistka Iwona Startek we współpracy z Dorotą Szymanek zaprosiły do udziału przede wszystkim młodych poetów, uczniów szkoły oraz znanych biłgorajskich twórców: Ewę Bordzań, Halinę Olszewską, Elżbietę Sokołowską i Jacka Żyburę. Goście mają w dorobku tomiki poetyckie i prozatorskie, liczne publikacje, zdobywali laury w ogólnopolskich konkursach literackich, toteż mając bogate doświadczenie artystyczne, mogli podzielić się z młodymi czytelnikami i początkującymi poetami najnowszymi utworami i refleksjami na temat procesu twórczego.

miasto_poezji.JPG

Na program spotkania w tegorocznym biłgorajskim Mieszkaniu Poezji złożyły się prezentacje multimedialne, wywiady z zaproszonymi gośćmi, układanie wierszy według recepty dadaistów - ze słów wyciętych przypadkowo z gazet, odtwarzanie kompozycji utworów polskich poetów od Jana Kochanowskiego, przez bajki Ignacego Krasickiego, wiersze Adama Mickiewicza i Juliana Tuwima, po współczesnych, jak Urszula Kozioł. W trakcie spotkania wspólnie z zaproszonymi gośćmi młodzież zastanawiała się nad związkami poezji z muzyką. Przyczynkiem do podjęcia tematu był obchodzony właśnie Rok Moniuszkowski oraz zakończony niedawno 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Z tej okazji wielu śpiewaków zagranicznych podjęło trud nauczenia się pieśni i arii patrona konkursu, co ciekawe, wykonując je w języku polskim. Fenomenalnie zaprezentował się m. in. chiński tenor Long Long, którego wykonania Arii z kurantem z opery „Straszny dwór” z wielkim podziwem wysłuchali obecni w Mieszkaniu Poezji goście oraz młodzież.

Reklama.

Najciekawszą i odkrywczą częścią spotkania okazała się prezentacja twórczości poetyckiej młodych autorów, wśród których znaleźli się Kacper Blacha, Agnieszka Cieślak, Kamila Czerniak, Maja Gmyz, Dawid Małek, Aleksandra Okoń, Julia Semak i Wiktora Swacha. Dla części młodych twórców była to pierwsza okazja do publicznego zaprezentowania swoich wierszy.

/ZSBiO/

Tagi: mieszkanie poezji   zsbio biłgoraj   budowlanka   poezja

Zobacz także

Uczniowie klas I - III wrócą do szkoły. Placówki są przygotowane do zajęć opiekuńczo - dydaktycznych

Dodane: 2020-05-23 08:45 - Komentarze  (2)  czytane (686)

TAGI: koronawirus, oświata biłgoraj, zajecia dla klas i - iii, szkoła podstawowaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.231.220.225

(2019-05-27 17:12:02)

Super

(2019-05-27 17:11:46)

Super

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia