Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Międzypokoleniowe tradycje kulinarne w Ciosmach

Dodał: red Data: 2021-08-25 08:16:24 (czytane: 1378)

Mnóstwo frajdy i satysfakcji, radość ze spędzonego razem czasu oraz szerokie uśmiechy na twarzach młodszych i starszych wywołane wspólnym przygotowywaniem placków gniecionych na sodzie, ciasta kruchego z powidłami śliwkowymi i bakaliami oraz pieroga biłgorajskiego, bigosu i smalcu do chleba - oto efekty międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych, zorganizowanych 24 lipca br. w ramach projektu „Bądźmy solidarni!”.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajProjekt ”Bądźmy solidarni!” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Warsztaty miały miejsce w remizie OSP w Ciosmach. Idea warsztatów zrodziła się z pragnienia pokazanie dzieciom i młodzieży, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie osób starszych, nawiązać z nimi przyjacielski kontakt i nauczyć się od nich czegoś ciekawego w dziedzinie kulinarnej. Celem warsztatów było przełożenie tej idei na praktyczne umiejętności – wyposażenie młodych ludzi w unikalną wiedzę dotyczącą tradycji kulinarnych oraz zainteresowań kuchnią regionalną. Dlatego podczas warsztatów seniorzy podzielili się przepisami na regionalne dania, które wspólnie przygotowywali.

Międzypokoleniowe gotowanie było dla obu stron źródłem wspaniałej zabawy i okazją do wymiany doświadczeń. Podczas zajęć dorośli uczyli dzieci i młodzież trudnej sztuki gotowania,  zdradzając swoje domowe sekrety. Warsztaty miały na celu połączenie pasji do gotowania, poznawania nowych smaków oraz integrację międzypokoleniową. Wspólne gotowanie ułatwia komunikację i sprzyja budowaniu dobrych relacji miedzy dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

dania_tradycyjne.JPG

Temat, który przewijał się na spotkaniu, a jednocześnie aktywizował do rozmów to „Smaki dzieciństwa”. Jak wiele miłych wspomnień towarzyszyło uczestnikom spotkania, kiedy mówili o smakach ze swojego dzieciństwa. Jak bardzo te smaki się zmieniły i jak mocno uległy zmianie współczesne gusta kulinarne? A może nic się nie zmieniło? Na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych w Ciosmach.

Podczas zajęć uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w warsztatach poznawali tajniki kuchni regionalnej, szczególnie kuchni biłgorajskiej. Na zajęciach przede wszystkim poznawali zasób słów i zwrotów niezbędnych podczas gotowania i pieczenia. Zostały wytypowane cztery grupy, z których każda miała za zadanie przygotować danie regionalne. Ideą przyświecającą temu spotkaniu było włączenie seniorów we wspólne aktywności z młodzieżą. Dużym walorem wychowawczym warsztatów było, jak daną potrawę przygotować, aby była zdrowa, ale również jak gospodarować produktami by nie wyrzucać żywności. Po około pięciogodzinnej zabawie kulinarnej wszyscy uczestnicy zasiedli do biesiadowania.

ciasta_tradycyjne.JPG

Inicjatywa obywatelska pokazała jak ważne, potrzebne i bezcenne są dla nas osoby starsze, które przekazują tradycje regionalne dzieciom i młodzieży. Taka forma współpracy międzypokoleniowej jest dziś niezwykle cena, nie tylko w środowisku wiejski ale w każdym. Dzięki grupie bardzo aktywnych osób z Ciosmów, którzy chętnie chcą działać i dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi kultywujemy to co bezcenne, bo polskie.

/red./

Reklama.

Tagi: warsztaty kulinarne   stowarzyszenie dąb w ciosmach   gmina biłgoraj   bądźmy solidarni

Zobacz także

Koniec z kamieniem w czajniku! Sposób na miękką wodę z kranu

Dodane: 2021-10-14 10:46 - Komentarze  (0)  czytane (568)

TAGI: kamień, twarda woda, dom i ogród, kuchniaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Burze nadal nad naszym powiatem (VIDEO)

Jedna po drugiej ulewa przechodzi nad powiatem biłgorajskim. Burza, która wczoraj przeszła przez powiat biłgorajski około godziny 13:00 spowodowały liczne podtopienia. Strażacy z PSP i OSP, łącznie ponad 35 zastępów od godziny 13.30 do 4.30 dziś interweniowali ponad 100 razy. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

O księżyc Twardowskiego walczono w Biszczy

XV Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych...

Biuro Solidarnej Polski otwarte w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W centrum Biłgoraja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski...

Oficjalnie otwarto zmodernizowane fragmenty dróg wojewódzkich Nr 849 i 853

Drogi te, zostały zmodernizowane w ramach projektu pn. „Poprawa...

Chciała prawo jazdy za łapówkę

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkance gminy Sieniawa....

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Jak sprawdzić czy kredyt we frankach można unieważnić?

Widmo spłacania horrendalnej wysokości rat kredytu frankowego...

Ogłoszenia