Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Miał 23 lata, w grudniu 1981 roku zjechał na ostatnią szychtę w życiu (VIDEO)

Dodał: red Data: 2013-12-15 16:31:44 (czytane: 7980)

15 grudnia br. w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości związane z 32. rocznicą tragicznej śmierci Józefa Krzysztofa Gizy, tarnogrodzianina, który zginął podczas pacyfikacji przez ZOMO Kopalni Wujek.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajrocznica_smierci_gizy_video.jpg

-16 grudnia 1981 roku, w wyniku pacyfikacji Kopalni "Wujek" zostało zamordowanych dziewięciu górników, wśród nich nasz rodak Józef Krzysztof Giza, za niego i za wszystkie ofiary Stanu Wojennego chcemy  zanosić nasza modlitwę do Pana Boga, podczas tej Mszy świętej. Bardzo se ciesze że jako przedstawiciele różnych środowisk jesteśmy razem we wspólnocie modlitwy i pamięci - mówił podczas Eucharystii ks. Jerzy Tworek dziekan Dekanatu Tarnogród.

ksiadz_jerzy_tworek.JPG

Kaplan w murach parafialnej świątyni przywitał wszystkich, których na wspólną modlitwę zgromadziła pamięć o ofiarach Stanu Wojennego i wdzięczność dla Boga za niepodległość Ojczyzny. -Chce was wszystkich razem i każdego z osobna przywitać i ucieszyć się waszą obecnością. Witam przedstawicieli Parlamentu w osobie pani poseł Genowefy Tokarskiej. Bardzo serdecznie witam przedstawiciela Wojewody Lubelskiego Jarosława Szymczyka, bardzo serdecznie witam brać górniczą z Kopalni Wujek wraz z przewodniczącym zakładowej Solidarności oraz kapelanem. Witam górników z Bogdanki wraz z orkiestrą dętą. Przybyli na naszą uroczystość licznie samorządowcy, witam wszystkich a podziękowania kieruje na ręce pana Mariana Tokarskiego Starosty Biłgorajskiego. Nie było by nas tutaj, gdyby nie Solidarność, dlatego gorąco witam wszystkich działaczy z przewodniczącym Regionu Środkowo - Wschodniego panem Marianem Królem na czele. Witam poczty sztandarowe, witam was wszystkich i zachęcam do wspólnej modlitwy - mówił ks. dziekan.

rocznica_smierci_krzysztofa_gizy.JPG

Okolicznościową homilie wygłosił ks. Marian Drążek. Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu zachęcał by z refleksją spojrzeć na historię naszej Ojczyzny i przenieść te naukę w dzień jutrzejszy. Z czasu minionego płynie dla nas przede wszystkim prawda, o tym że podeptanie Bożych Przykazań, wynoszenie ludzkich ambicji ponad wszystko prowadzi do tragedii, nie tylko jednostek ale całych społeczeństw, czego przykład mieliśmy 32 lata temu, kiedy grupa ludzi w imię utrzymania władzy decyduje się na zbroje wystąpienie przeciw własnemu narodowi, przeciw własnych siostrom i braciom, wysyła się przeciw nieuzbrojonym ludziom wojsko, czołgi i oddziały porządkowe, strzela się do tych, którzy publicznie chcą upomnieć się o wolność i poszanowanie ludzkiej godności. -Musimy budować swoja przyszłość na miłości, poszanowaniu się na wzajem, ludzkiej solidarności. Musimy odrzucić nienawiść, nauczyć się przebaczać, posługiwać się na co dzień prawdą a nie kłamstwem, to kierować się współczuciem i empatią. Musimy znać historię, wiedzieć ile kosztowała nasza wolność, by takie tragiczne wspomnienia jak to o 13 czy 16 grudnia więcej nie zaistniało - apelował ks. Drążek i przypominając słowa bł. Jana Pawła II zachęcał do rzetelnej i sumiennej pracy dla Ojczyzny, którą należy kochać i szanować.

Reklama.

Po Mszy św. przy akompaniamencie Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla "Bogdanka", uczestnicy 32. rocznicy śmierci Józefa Krzysztofa Gizy i pozostałych ośmiu górników udali się na miejscowy cmentarz, gdzie przy grobie zamordowanego górnika z Tarnogrodu odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. -Józef Krzysztof Giza pochodził z wielodzietnej rodziny, był dobrym szachistą, ci, którzy go znali zawsze poskreślają jego zamiłowania do piłki nożnej, był czynnym piłkarzem, grał między innymi w piłkę nożną w III lidze, kochał także muzykę - jako samouk grał na skrzypcach, miał plany na przyszłość, kochał życie, ale ponad nie ukochał Polskę - przypomniał w swym wystąpieniu Starosta Biłgorajski.

grob_jozefa_krzysztofa_gizy.JPG

O wartościach za które polegli górnicy w grudniu 1981 roku mówił Marian Król. Przewodniczący Solidarności Rejonu Środkowo - Wschodniego podkreślał, że postulaty sformułowane przez Solidarność w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nadal są aktualne. Na grobie Józefa Gizy delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Okolicznościowe listy wystosowali Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego.

rocznica_stanu_wojennego.JPG

Dopełnieniem rocznicowych obchodów był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów, nauczycieli i rodziców reprezentujących środowisko Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: józef krzystof giza   kopalnia wujek   pacyfikacja górników   rocznica smierci krzysztofa gizy

Zobacz także

Muzyczny Off Road z Kazikiem Staszewskim

Dodane: 2020-01-24 20:27 - Komentarze  (2)  czytane (306)

TAGI: czzk, czarny ziutek z killerami, off road, bck biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.219.101

-Jan (2013-12-18 09:22:36)

Tak, tak panie Marianie ,,..nie było by nas tu, gdyby nie Solidarność..."-bo u poprzedniej władzy miał pan reputację nikczemną , mimo że w ZSL-u się było, tylko zmiana nurtu politycznego potrafiła wynieść takich ludzi do władzy. Jak wszystkim wiadomo, gdy kierunek nurtu /politycznego/ rzeka zmienia to nawet najcięższe gó...no potrafi z otchłani wód na powierzchnie wynieść.

-"Przed wójta nie wychodź"!? (2013-12-16 15:21:24)

Zapomnieli, że jest taka zasada że przed "wójta się nie wychodzi!? A tu z przodu -"sama intelegencja?....że brak słów! A skromny "gospodarz z "tyłu" -bez poklasku!? Tak trzymaj Gieniek! Ostatni będa pierwszymi....

-sc (2013-12-16 10:20:56)

A ten jegomośc w okularach obok Tadzia to nie hrabia RYBA?Może to była uroczystośc ku czci ZOMO i ORMO ????........???Wzorowy działacz ORMO i wzorowy TATUŚ??

-sc (2013-12-16 10:00:36)

A ten jegomośc w okularach obok Tadzia to nie hrabia RYBA?Może to była uroczystośc ku ZOMO i ORMO ????........???

-Jan (2013-12-16 09:15:18)

Kogo widać na zdjęciu? Ferensa Tadeusza. Jeszcze niedawno w jednym komitecie wyborczym Biłgoraj XXI był z Dechnikiem Zygmuntem teraz do PIS-u się przeflancował, bo widmo utraty mandatu radnego zajrzało w ślepia. Najpierw to on w Lidze Polskich Rodzin z Jagusiewiczem działał i przed portretem ,,Pięknego Manka" Krzaklewskiego modły o pomyślność wyborów odprawiał. On był takim prawicowcem skrajnym, że na prawo to była tylko przepaść. a jak LPR w sondażach spadł na same dno a Gertych im pokazał tyłek to on z płaczem do Dechnika pobiegł, że zaślepieniu chwilowemu uległ i mózg mu wyprał Jagusiewicz a on jest socjalistą i początkującym komunistą. Że kleru nienawidzi, że do kościoła przestanie chodzić itd. I żeby Dechnik go z tej przepaści wyciągnął i rękę mu podał i na swojej liście umieścił a on mu dozgonnie wierny jak pies będzie i nawet mu buty czyścić może. No to się Dechnik ulitował i mu uwierzył i na liście go umieścił. Ale szuja nigdy nie będzie wierna ideałom. Jak LPR zdradził to i Dechnika też przyszło mu łatwo. Jak Dechnik w zdrowotne kłopoty popadł to ten zaraz knuć zaczął i do PIS-u poszedł. A Dechnik -w szpitalu wtedy był- o tym się dowiedział to tylko wykrztusił -ty łachudro i łajdaku w takiej sytuacji mnie zdradzić, przecież na kolana klękałeś i o miejsce na liście wyborczej błagałeś. Zaraz potem stan przewodniczącego byłego rady miasta się zaczął pogarszać. Można powiedzieć,że radny powiatowy z listy Biłgoraj XXI Tadeusz F. swoim postępkiem go całkowicie dobił. Ma wręcz jego zejście na sumieniu. No jeśli radni je jeszcze mają.

-ggf (2013-12-16 09:01:04)

Kto by dzisiaj oddał ,życie za Schodzinskiego i Jagusiewicza?

-dse (2013-12-16 08:57:25)

myśleli ,że jak się poświęcą dla tych co żądzą będzie lepiej, a to była tylko zmiana tyranów. ile dzisiaj trzeba odkladać na mieszkanie?300 lat?Ludzie po studiach mają 5zł na godzinę,kto nie do jakiejś partii to śmieć a w kościołach siedzą wodzowie w pierwszych ławkach i pouczają . Sami mają wypchane kieszenie a innym każą za 1000zł robić, i nawet księży to nie obchodzi

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

"Bieganie bez smogu". grupa Biłgoraj Biega zaprasza na bieganie po lesie

Bieganie - podobnie jak spacerowanie - jest podstawową formą...

Ile w poszczególnych Gminach Powiatu Biłgorajskiego płaci się za śmieci?

Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące obecnie w poszczególnych...

Lekarz z Biłgoraja pokieruje szpitalem w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył pełnienie obowiązków...

V Senioriada w Biłgoraju (FOTO)

Dziesięć drużyn złożonych z seniorów z terenu Powiatów Biłgorajskiego...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia