Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Masa Krytyczna przejedzie przez Biłgoraj ostatni raz w dotychczasowej formule

Dodał: red Data: 2016-12-27 20:04:35 (czytane: 3376)

W piątek, 23 grudnia br. odbyło się spotkanie przedstawicieli biłgorajskich organizacji rowerowych biorących czynny udział w przejazdach Biłgorajskiej Masy Krytycznej. Obecni byli reprezentanci środowisk rowerowych: Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom, Rowerowe Roztocze, Biłgoraj Rowerem, Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy, Wyjazdy Rowerowe MTB.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSpotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowej działalności Masy Krytycznej i wypracowanie formuły dalszych spotkań i wspólnych przejazdów rowerowych. W obecnej formule comiesięcznych zgromadzeń Masa Krytyczna pojedzie po raz ostatni w najbliższy piątek 30 grudnia.

Pierwszy przejazd Masy Krytycznej w Biłgoraju miał miejsce 24 kwietnia 2012 roku. Masa Krytyczna przejechała dotychczas przez Biłgoraj 56 razy. -Powodem dla którego postanowiliśmy organizować w Biłgoraju przejazdy Masy Krytycznej był brak infrastruktury rowerowej w mieście. Przybywało wówczas rowerzystów, miasto przebudowywało główną ulicę, tj. ul. Kościuszki i nie uwzględniono przy jej przebudowie drogi dla rowerów. Biłgoraj jest natomiast miastem bez komunikacji publicznej i bardzo dużo osób porusza się po mieście rowerami - wyjaśnia Sławomir Bosak z inicjatywy Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom.

srodowiska_rowerowe_bilgoraj.jpg


Jak podkreślają organizatorzy Masy Krytycznej, głównym celem który sobie stawia było uczynienie Biłgoraja miastem przyjaznym dla rowerzystów. Cel ten miał być zrealizowany poprzez poprawę warunków poruszania się na rowerze w mieście poprzez budowę nowych dróg rowerowych; zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego oraz popularyzację roweru jako wygodnego i przyjaznego dla środowiska środka transportu. Comiesięczne przejazdy Masy Krytycznej miały na celu zwrócenie uwagi na obecność rowerzystów na ulicach miasta. -Przejazdami Masy Krytycznej chcieliśmy uświadomić zarówno władzom miasta, powiatu, gminy jak i wszystkim mieszkańcom Biłgoraja potrzebę budowy nowych dróg rowerowych przy kolejnych inwestycjach drogowych. Zaznaczaliśmy potrzebę przyjęcia jednolitych standardów technicznych dla budowanych dróg rowerowych, tak aby były wykonane solidnie i dobrze służyły rowerzystom, potrzebę ustawiania stojaków rowerowych w docelowych miejscach rowerzystów oraz konieczność szerszego spojrzenia na sprawy rowerowe w Biłgoraju poprzez opracowanie strategii rowerowej miasta, tak aby ruch samochodowy i rowerowy odbywały się w sposób harmonijny i bezpieczny dla wszystkich uczestników - zauważają miłośnicy "dwóch kółek".

Dużo naszych celów się zrealizować. Przede wszystkim przybyło nowych dróg rowerowych, ze stanu ok. 2 km dróg rowerowych w 2012 r. do ok. 20 km w 2016 roku. Bardzo ważną załatwioną sprawą było doprowadzenie do zmiany przebiegu pierwotnej trasy szlaku Green Velo, który nie uwzględniał Biłgoraja, tak aby przebiegał on właśnie przez Biłgoraj. Władze miasta wyrażały chęć współpracy przy zamierzeniach dotyczących infrastruktury rowerowej. Budowane są w Biłgoraju już nie tylko ciągi pieszo-rowerowe ale też i wydzielone drogi rowerowe, czy też  pasy rowerowe w jezdni, często stosuje się nawierzchnię bitumiczną która jest najlepsza dla rowerzystów.

Reklama.

Co dalej z Biłgorajską Masą Krytyczną? -W dalszym ciągu będziemy organizowali spotkania i wspólne przejazdy rowerzystów ale już w innej formule. Zamiast comiesięcznych zgromadzeń będziemy organizowali 3,4 przejazdy w roku. Dalej będziemy zabiegali o sprawy ważne dla rowerzystów, tak aby Biłgoraj stał się miastem naprawdę przyjaznym rowerzystom - zapewnia Sławomir Bosak z inicjatywy Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom.

/red./

Zobacz także

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

Dodane: 2020-01-19 08:56 - Komentarze  (3)  czytane (485)

TAGI: fotopułapki, eko challenge, zaśmiecanie lasów, sprzątanie lasówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.214.184.250

fcc (2016-12-27 22:26:48)

Jak to mówią lepiej późno niż wcale ;)

Średnia liczba uczestników ostatnich mas była chyba niższa niż ilość osób na zdjęciu. W mieście gdzie na rowerze jeździ co najmniej kilka tysięcy osób.

Żeby nie było sam jestem zdecydowanie za tym, aby powstawała infrastruktura rowerowa i Biłgoraj był przyjazny zarówno pieszym jak i rowerzystom, ale dla mnie te cała masa to był jeden wielki cyrk. Jakieś przejazdy 30 osób z gwizdkami w ustach w eskorcie 2 radiowozów. Co to za cyrk? W taki sposób niewiele da radę zdziałać.

Chyab jednak z tą inicjatywą było coś nie tak, że jakieś 99% rowerzystów z BIłgoraja nie utożsamiała się z tym i nie była zainteresowana udziałem.

Żeby coś osiągnąć w tej tematyce w tym naszym lokalnym grajdole trzeba bombardować urzędników pismami i wytykać im w mediach błędy. Tylko tak się da coś zmienić.


Przy okazji jeśli mowa o infrastrukturze rowerowej w mieście.
Panie Dec co tam z rozwiązaniami dotyczącymi Kościuszki?

Pańskie słowa z 26.01.2016:

" -Po rozmowach na konferencji wiemy, jak rozwiązać kwestię ruchu rowerzystów w ulicy Kościuszki w Biłgoraju, poprzez zastosowanie odpowiedniego oznakowania, co ma przełożyć się m. in. na bezpieczeństwo i komfort rowerzystów. Oczywiście rozwiązania te wprowadzone zostaną po zakończeniu remontu ulic Bohaterów Monte Cassino, Długiej i Bankowej. Podczas bowiem remontu tych ulic z pewnością wzrośnie natężenie ruchu na ulicy Kościuszki - dodaje Dec."

Jak wiecie jak rozwiązać to zróbcie to na wiosnę, bo remont Długiej/BMC już się (teoretycznie) skończył.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rozpoczęły się wizyty duszpasterskie

W parafiach Powiatu Biłgorajskiego rozpoczęła się wizyta duszpasterska zwana potocznie "kolędą", podczas której, księża odwiedzają...