Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Mam nadzieję, że ci ludzie, którzy przystąpili do klubu za modą odkryją w strzelectwie coś więcej

Dodał: red Data: 2016-12-14 10:00:48 (czytane: 4080)

W grudniu tego roku przypada pierwsza rocznica działalności biłgorajskiego Klubu Strzeleckiego "Victoria". O początkach Klubu, jego obecnej działalności i planach na przyszłość rozmawiamy z członkiem Zarządu Markiem Łabą.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajbilgoraj.com.pl: Jak doszło do powołania i otwarcia Klubu Strzeleckiego "Victoria"?
Marek Łaba: Klub powstał z inicjatywy Arkadiusza Nowickiego, naszego obecnego prezesa, to jego zasługa! Wpadł na taki pomysł i pomimo z początku sceptycznego nastawienia otoczenia, próby założenia klubu strzeleckiego w Biłgoraju już kiedyś były, zrealizował go.

Co leży u podstaw działania klubu?
Podstawa to pasja! Szczególnie teraz kiedy baza szkoleniowa jest jeszcze dosyć uboga. Chcemy uprawiać sporty strzeleckie, doskonalić się ale też przy tym bawić się. Strzelectwo musi dawać przyjemność, która płynie nie tylko z samego „posłania kulki” w jakiś cel ale także z osiągania coraz to lepszych wyników swoich jak i innych klubowiczów. Mi osobiście marzy się rozwój klubu w takim kierunku żebyśmy mogli szkolić wysokiej klasy zawodników w wielu dziedzinach strzelectwa, poczynając od strzelectwa pneumatycznego, a na strzelectwie dynamicznym kończąc.

marek_laba_bilgoraj.jpg


Czy tylko moda czy coś więcej nabycie konkretnych umiejętności?
Moda? Na pewno tak, ale mam nadzieję, że ci ludzie, którzy przystąpili do klubu za modą odkryją w strzelectwie coś więcej. Tu można nauczyć się nie tylko obsługi broni ale także panowania nad swoim ciałem (statyka) i emocjami. W strzelectwie dynamicznym dochodzi jeszcze taktyka, a przy strzelaniu do rzutków konieczna jest duża spostrzegawczość.
Strzelectwo jako dyscyplina uczy przede wszystkim dyscypliny, takiej sportowej i takiej dotyczącej bezpieczeństwa. Żeby trafić w dziesiątkę muszą być perfekcyjnie wykonane wszystkie elementy które, składają się na oddanie prawidłowego strzału, szczególnie że pole dziesiątki to tylko 0,5 mm2 !!! 

Jak jesteśmy przy umiejętnościach, to z jednej strony informacje teoretyczne, ale wiadomo bez praktyki teoria na nic się zda...
Teoria to tylko wstęp, musowo ją utrwalić, często długimi i ciężkimi treningami. Regularnie przyjeżdża do nas kolega z LOK-u z Lublina ma on uprawnienia sędziowskie. Nad trenującymi czuwają doświadczeni strzelcy, mamy też w swoich szeregach klubowiczów z uprawnieniami instruktora strzelectwa. Poza tym szkolimy naszych klubowiczów, mamy już kilku z uprawnieniami prowadzącego strzelanie, których wyszkolenie zostało częściowo sfinansowane ze środków klubu.

Reklama.

Gdzie i na jakich warunkach można nabyć umiejętności praktycznych?
W treningach mogą uczestniczyć tylko członkowie klubu, którzy mają opłacone składki. W tej chwili, dzięki uprzejmości Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj pana Piotra Mroza, mamy do dyspozycji strzelnicę która jest zlokalizowana niedaleko Wolanin. Pracujemy także nad uruchomieniem strzelnicy pneumatycznej w budynku LOK na ul. Włosiankarskiej, co znacznie obniży koszty szkolenia.

Jak jest z dostępem do broni na ćwiczeniach?

Obecnie na zawody oraz treningi, broń jest przywożona z LOK-u z Lublina, zwykle są to pistolety CZ 75, oraz Glock, a także broń długa np. AKMS-y popularnie zwane Kałasznikowami. Będziemy jednak dążyli do tego, żeby posiadać własną broń, na przeszkodzie stoją przede wszystkim koszty i nie tyle koszty zakupu samej broni co przygotowania magazynu, który musi spełniać określone warunki bezpieczeństwa.

Ilu członków obecnie liczy Klub i jak wygląda struktura jego zarządu?
Obecnie jest nas 97 czynnych  klubowiczów, zapisało się więcej ale, jak to zwykle bywa, część się wykruszyła.
Zarząd składa się z: prezesa, dwóch wiceprezesów, skarbnika, sekretarza i czterech członków zarządu. Ze względów organizacyjnych podzieliliśmy klub na cztery grupy.

Liczba członków - po rocznej działalności - robi wrażenie. Zainteresowanie od początku było tak duże?
Obecna ich liczba nie odzwierciedla skali zainteresowania strzelectwem, wielu doświadczonych strzelców, którzy są zrzeszeni w klubach poza Biłgorajem, czeka na przenosiny do nas, zrobią to jak tylko dostaniemy licencję klubową od Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, a ma to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego co obserwuje się w innych klubach, a mianowicie, do sztucznego ograniczania napływu nowych członków.

Kto i na jakich zasadach może zostać członkiem Klubu?
Członkiem naszego klubu może zostać każdy, jedynym ograniczeniem jakie sami wprowadziliśmy jest niekaralność. Wiadomo, paramy się sportem, który kojarzy się z dostępem do broni, a nie chcielibyśmy ułatwiać życia przestępcom ani tym bardziej ich szkolić.

Zamierzacie jakość wyjść do społeczeństwa? Przyznam szczerze mało o was słychać...
Zauważyłem, że w ogóle o sportach strzeleckich jest cicho w naszych mediach i nie chodzi mi tylko o media lokalne. Może to wina usposobienia jakim musi wykazać się strzelec, czyli skupienie i opanowanie. Jak już wspomniałem, mamy już strzelnicę blisko Biłgoraja, będziemy mogli się teraz skupić na imprezach sportowych na naszym terenie. Już planujemy zorganizowanie kilku zawodów, a wtedy na pewno będzie o nas głośno.

Jakie plany macie na najbliższą przyszłość?

Najważniejsze wydaje mi się zorganizowanie strzelnicy pneumatycznej która pozwoli nam obniżyć koszty treningów i uniezależnić się od pogody, co w zimie jest konieczne. Ważny jest też zakup broni klubowej, musimy zaopatrzyć się we własną broń, żeby nie trzeba było ściągać jej za każdym razem z Lublina. Jak już z tym się uporamy to najważniejsze będzie uruchomienie regularnych treningów, marzy mi się żeby treningi odbywały się dwa, trzy razy w tygodniu.

Dziękujemy za rozmowę.

Tagi: klub stzrelecki biłgoraj   klub strzelecki viktoria   marek łaba   lok biłgoraj

Zobacz także

Podsumowanie ligi strzeleckiej i mały jubileusz Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni "Victoria" (FOTO)

Dodane: 2019-11-16 22:54 - Komentarze  (1)  czytane (1003)

TAGI: victoria, biłgorajskie stowarzyszenie miłośników broni, liga strzelecka, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.173.234.140

Chiana (2017-03-19 04:44:08)

Zo81#e2&7;s horse looks a bit big for her! Looks as if it was a lot of fun but please don’t expect us to join you on a horse! See you all soon Lots of love Granddad xxxxx

Dobra robota (2016-12-27 00:14:09)

Jestem pełen podziwu. Pierwsze komentarze obrazują poziom świadomości Polaków nt strzelectwa . Lata komuny i neokomuny zrobiły swoje - jeśli ktoś ma broń, to policjant, bandyta albo myśliwy. Nikomu nie przyjdzie do głowy, że można strzelać tylko do papierowej tarczy. Aby zorganizować klub strzelecki musieliście chyba przejść niezłą "ścieżkę zdrowia". A uruchomienie strzelnicy to już prawie cud! (brakuje tylko zadaszenia nad stanowiskami strzeleckimi)

zadowolony (2016-12-15 15:22:17)

brawo chłopaki, rok za wami, kolejne lata przed wami - trzymajcie się i róbcie swoje, gratuluję pasji

Marek Łaba (2016-12-15 15:15:56)

Strzelam z postawy sportowej (łokieć oparty o żebra), która nie wygląda tak naturalnie jak postawa bojowa. Zapewniam jednak, że pomimo oddania 15 strzałów z tej pozycji, nic mi się nie stało, a strzały były celne (może nie super celne ale przyzwoite).

ten facet na zdjęciu (2016-12-15 13:11:50)

jest tak przekrzywiony , że jak odda strzał to mu kręgosłup na lewą stronię się przekręci

~m~ (2016-12-15 12:03:06)

"Słyszałem ,że tam należą smi impotęci..."
Jedno krótkie zdanie a 6 błędów, pomijając już ogólny brak sensu...

(2016-12-15 08:27:58)

Do broni trzeba dorosnąć , a nie dać śikutowi szablę to zrobi z niej scyzoryk

niech się szkolą (2016-12-14 23:12:30)

niedługo zaczyna się czas polowania na kaczki

(2016-12-14 20:31:48)

Wypowiedzial siw inteligent bilgorajski.

(2016-12-14 13:05:18)

Słyszałem ,że tam należą smi impotęci ,zabawę sobie znalezli znęcania się nad słabszymi , a może ktoś do was postrzela ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Tanecznie dla Niepodległej

XXIV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej

Szkoła do hymnu - I LO im. ONZ

Szkoła do hymnu - RCEZ

Otwarcie parku rolkarza

30-lecie Chóru Męskiego "Klucz" z Majdanu Starego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nowe strategie u 'Jadwigi' (FOTO)

15 listopada br. odbyło się podsumowanie pracy społeczności Gimnazjum Nr 1 w Biłgoraju, w toku ubiegania się o tytułu "Szkoły uczącej...