Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Łuna smogu nad Biłgorajem

Dodał: red Data: 2019-03-27 15:38:30 (czytane: 2740)

Kilka chłodniejszych dni i urządzenia pomiarowe notują nowy rekord przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza aż o 2821 procent! Kolejny raz rekord padł na czujniku zamontowanym przy Alei 400-lecia.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajMiasto Biłgoraj podjęło walkę ze smogiem na swoim terenie, dlatego w mieście zainstalowano dwa czujniki informujące o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie internetowej miasta. Dotąd najwyższe przekroczenia norm notowane są w godzinach pomiędzy 18:00 - 23:00. Zgodnie z polskim prawem, aby odczytać wynik pomiaru jakości powietrza należy wyliczyć tzw. normę średniodobową (24-godzinną). Inaczej mówiąc sumuje się wyniki pomiarów zarejestrowane na stacji pomiarowej co godzinę w ciągu doby i uśrednia do jednej wartości 24-godzinnej. W Biłgoraju w ciągu dnia jakość powietrza jest znośna, co nie znaczy, że powinniśmy bagatelizować zły stan powietrza w godzinach wieczornych, zwłaszcza gdy część mieszkańców przebywa wówczas poza domem będąc bezpośrednio narażonym na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

smog_bilgoraj.jpg

20 marca br. o godzinie 20:50 czujnik zamontowany na Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Biłgoraju zanotował kolejny rekord przekroczenia norm. Tym razem wskaźniki wskazujące stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 zostały przekroczone o 1780 proc., a pyłów PM 10 o 1885% Dwa dni później o 20:50 było trochę lepiej: PM 2,5 - 1 242%, a PM 10 - 1 120%, ale 23 marca o 20:45 wskaźniki stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 wskazywały przekroczenie na poziomie 2734%, czyli maksymalny dopuszczalny poziom był przekroczony ponad 27 krotnie, a dla pyłu PM 10 - 2 821%, czyli ponad 28 krotnie!

Reklama.

Na pytania dotyczące wpływu smogu na zdrowie człowieka odpowiedziała lek. med. Ewa Kukiełka, pulmonolog i kierownik Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy w biłgorajskim szpitalu.

Jaki skutek może wywołać przebywanie na dworze w takich warunkach, jak te zanotowane 23 marca?
Ewa Kukiełka: Smog może nieść ze sobą różne konsekwencje: ból głowy i gardła, podrażnienie oczu, alergie, zapalenie gardła, płuc, oskrzeli, duszności, problemy z oddychaniem, z pamięcią i koncentracją. Smog jest bardzo niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet w ciąży i dzieci.

Dlaczego podwyższone stężenie pyłów PM 2,5 jest niebezpieczne?
Ewa Kukiełka: Cząsteczki PM 2,5 łatwo przedostają się z płuc do krwiobiegu i krążą po całym ciele. Do organizmu przenikają wraz z pyłami metale ciężkie czy rakotwórczy benzopiren.

Na powstawanie jakich chorób może mieć wpływ oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?
Ewa Kukiełka:  Przede wszystkim są to przewlekłe schorzenia dróg oddechowych: astma oskrzelowa, POCHP, nowotwór płuc, zawały serca, udary mózgu, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zespoły otępienne, nowotwory pęcherza moczowego, niektóre postaci przewlekłej choroby nerek i cukrzycy.

Jak odróżnić zwykłą, sezonową infekcję od podrażnienia dróg oddechowych w wyniku ekspozycji na smog?
Ewa Kukiełka:  Objawy są bardzo podobne, ale jeżeli powstają lub nasilają się po wyjściu na zewnątrz w okresie grzewczym,  wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy winić za to smog i efekty jego działania.

Pamiętajmy, że to my decydujemy o tym, jakiego paliwa używamy w celach grzewczych i czy w ten sposób zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy. Pył zawieszony dociera do organizmu dwiema drogami: oddechową bądź pokarmową, to dla ludzi poważny czynnik chorobotwórczy. Aby uchronić się przed skutkami smogu powinniśmy stosować specjalistyczne maseczki, nie powinniśmy wychodzić z domu i otwierać okien. Ponadto należy nawilżać powietrze w domu i oczyszczać je przy pomocy kwiatów chłonących niepożądane cząsteczki (np. bluszcz, dracena, chryzantema) lub stosować oczyszczacze powietrza.

/RP/

Tagi: smog   biłgoraj   czujniki powietrza   jakość powietrza

Zobacz także

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Dodane: 2021-01-21 08:12 - Komentarze  (0)  czytane (152)

TAGI: zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości, odśnieżanie chodników, usuwanie śniegu, zimaKomentarze (11)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

eeee_ (2019-03-29 07:46:13)

zapomnijcie o czystym powietrzu. Jak to mówią marzenia ściętej głowy. Co WY chcecie zrobić? No co? Jakie pomysły? Fajny artykuł może mroczne zdjęcie, może fajny opis co na co szkodzi. A WYNIK?! 2500 tys ponad normę dlaczego? Otóż pieniążki albo KASA jak ktoś woli. Zbyt dużo pieniędzy trzeba włożyć w ekologiczny dom a u nas płace wiadomo jakie są i wiemy w jakim rankingu jesteśmy od końca. Piece co niektóry wymienili a opał podrożał bo ktoś wyczuł sprawę że będzie biznesik. I biednemu znów wiatr w oczy. Wiec iluzją jest że ludzie przejdą na gaz.

(2019-03-28 22:37:09)

Ogrzewanie kopciuchami wielkim zagrożeniem.

tutejszy (2019-03-28 08:42:26)

Miasto Biłgoraj podjęło walkę ze smogiem na swoim terenie, dlatego w mieście zainstalowano dwa czujniki - no to przecież śmiech na sali czujniki mają walczyć ze smokiem hahaha one tylko informują o zanieczyszczeniu natomiast walki ze smogiem nie ma i kropka. Wszyscy dookoła wiedzą kto smrodzi i zanieczyszcza powietrze i co i nic.

JanuszNosacz (2019-03-28 08:34:59)

Nie wiem jak reszta ale zakłady Blacka akurat spełniają normy ekologiczne. Ja sam pal węglem (porządnym) i są dni, że nawet tego nie widać, a czasem to całą ulicę zasłonię. Wiele zależy od warunków atmosferycznych, wilgotności itp. Nie ma reguły.

(2019-03-28 08:05:47)

i bardzo dobrze ... sami się wykonczymy ... to objaw zdegradowania

(2019-03-28 07:48:18)

Uprzejmie prosi się sąsiadów, by bez oporu informowali o niepokojącym spalaniu przedmiotów różnych. ALE KOMU? - pytamy burmistrza i jego służby, czy jest lista potencjalnych trucicieli, czy są kary? Itd, itp .....KARAĆ PRZYKŁADNIE, POKAZAĆ DRANIA, a strażnicy SM (od tego są) po instrukcje do miast, gdzie osiągnięto sukcesy.

abc (2019-03-27 21:09:20)

Pierwszy komentarz ,ciekawe pytanie ,zakładów jak na lekarstwo a smog jak nie wiem co .jak pracowałem w Polskone do pieca szły różne rzeczy ,które zostały zepsute w trakcie produkcji w myśl zasady czego oczy nie widzą itd, nieważne czy nadające się do spalania czy nie myślę że szanowna straż miejska powinna ruszyć swoje dostojne dupska i sprawdzić zakłady gdzie jest możliwość spalania toksycznych pozostałości produkcji w godzinie 16 -22 a także mniejszych trucicieli np. T.M. ul Armii krajowej i innych w okolicy.A pan Burmistrz jako pracodawca też powinien tego dopilnować .

hghtht (2019-03-27 20:01:14)

Na kominach BRW i pol-skone są czujniki smogu?

do poniżej (2019-03-27 17:04:27)

Gupi jesteś...

jak smog przeleciał moją dziewczyynę (2019-03-27 16:15:10)

to USG pokazało że czworaczki urodzi ,qrna i już na emeryturę jak w .... banku

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Jasełka przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Biłgoraju

Jest budżet powiatu na 2021 rok

Tarcza antykryzysowa 6.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Potrącenie pieszej

Wczoraj około godziny 15:00, na jednym z przejść dla pieszych w ciągu ulicy Długiej w Biłgoraju, osobowe auto potrąciło 15-latkę....