Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ludowe pieśni rozbrziały w Biłgoraju (FOTO, VIDEO, WYNIKI)

Dodał: red Data: 2018-10-13 18:22:46 (czytane: 1322)

W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej. Wystąpiło w nim kilkanaście zespołów ludowych reprezentujących gminy powiatu Biłgorajskiego. -To pokazanie dorobku kulturalnego Ziemi biłgorajskiej i promocja zespołów tworzonych przez pasjonatów - mówi Starosta Biłgorajski.

Festiwal zainicjowany został przez poseł Genowefę Tokarską, ona także obejmuje nad nim patronat i sponsoruje nagrody dla zwycięzców. -Nasz festiwal to ukłon wobec zespołów i piosenki ludowej, która mówi o życiu, tj. o tym co piękne, ale i smutne. Rangę tej części naszej kultury i twórczości trzeba nieustannie podnosić, trzeba pokazywać i promować. To część naszego dziedzictwa i nasze korzenie. Ta kultura przekazywana jest z pokoleniami na pokolenie w każdej miejscowości, ona się przeplata i nas definiuje - podkreśla Genowefa Tokarska i dodaje: -Kultura zawsze łączyła Polaków i była tym, co spowodowało, że przetrwaliśmy najczarniejsze czasy w naszej historii.

genowefa_tokarska.JPG

Na scenie zaprezentowały się Zespół Wokalno - Instrumentalny "Zawierucha", działający przy MDK, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół Wokalny "Gospa" z Karolówki, Młodzieżowy Zespół Wokalny z Goraja, Zespół Majdanianki z Majdanu Nepryskiego, Zespół Muzyczny „Odnowa” z Rogali, Zespół Folkowy „Za horyzontem” z Zawadki, Zespół Wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Zespół Wokalny "Iskierki" z Turobina i Kapela Turobińska.

-Kilka lat temu, razem z koleżankami, założyłyśmy Zespół Wokalny aby podtrzymać tradycje "białego śpiewu". Wzorujemy się na śp. pani Annie Malec z Jędrzejówki z terenu naszej Gminy, która swym śpiewem zasłynęła w całej Polsce. Spotykam się co tydzień, ćwiczymy, reprezentujemy nasz region an różnych festiwalach i przeglądach. Nie wstydzimy się naszej kultury, wprost przeciwnie, jesteśmy z tego dumne - przyznaje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Małgorzata Różańska.

Reklama.

Każdy z zespołów wykonał dwie piosenki. Występy oceniało jury, które swym werdyktem nagrodziło I nagrodą Kapelę Turobińską. II miejsce zdobył Zespół Wokalno - instrumentalny "Zawierucha" z Biłgoraja oraz Młodzieżowy Zespół Wokalny z Goraja. III miejsce przypadło Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu "Aleksandrowiacy". Zespoły otrzymały pamiątkową statuetkę i nagrody finansowe.

festiwal_piosenki_ludowej.JPG

-Każdego roku przyjeżdżają zespoły ze wszystkich Gmin, czynnie włączając się w Festiwalową rywalizację. To nas mobilizuje, by ta idea była kontynuowana. Staramy się zapewnić wszystkim uczestnikom jak najlepsze warunki występu. Pragnę także dodać, że działalność samorządu powiatowego w dziedzinie promocji kultury lokalnej, to nie tylko ten Festiwal, ale także organizowanie Powiatowego Dnia Twórcy Kultury oraz pomoc gminom w tym by zespoły ludowe były, działałny i podtrzymywały naszą tradycję - zaznacza Starosta Kazimierz Paterak. Festiwal zakończył koncert Zespołu "Zawierucha".

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 99

Tagi: powiatowy festiwal piosenki ludowej   bck biłgoraj   kultura ludowa   powiat biłgorajski

Zobacz także

Kolędowanie w Obszy (WYNIKI)

Dodane: 2019-01-21 14:12 - Komentarze  (0)  czytane (189)

TAGI: koledowanie, gok obsza, gmina obsza, gminne kolędowanie w obszyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.83.93.85

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Od minuty ciszy, którą uczczono pamięć prezydenta Gdańska Pawła...

Solidarni z Gdańskiem (AUDIO)

Ułożone w kształt serca czerwono - białe znicze zapłonęły na Palcu...

100-lecie ruchu Polskiego Czerwonego Krzyża

Biłgoraj włącza się w obchody 100. rocznicy powstania Polskiego...

Co dalej z biłgorajskim sportem? (FOTO)

Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas spotkania, które...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia