Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ludowe pieśni rozbrziały w Biłgoraju (FOTO, VIDEO, WYNIKI)

Dodał: red Data: 2018-10-13 18:22:46 (czytane: 1650)

W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej. Wystąpiło w nim kilkanaście zespołów ludowych reprezentujących gminy powiatu Biłgorajskiego. -To pokazanie dorobku kulturalnego Ziemi biłgorajskiej i promocja zespołów tworzonych przez pasjonatów - mówi Starosta Biłgorajski.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolFestiwal zainicjowany został przez poseł Genowefę Tokarską, ona także obejmuje nad nim patronat i sponsoruje nagrody dla zwycięzców. -Nasz festiwal to ukłon wobec zespołów i piosenki ludowej, która mówi o życiu, tj. o tym co piękne, ale i smutne. Rangę tej części naszej kultury i twórczości trzeba nieustannie podnosić, trzeba pokazywać i promować. To część naszego dziedzictwa i nasze korzenie. Ta kultura przekazywana jest z pokoleniami na pokolenie w każdej miejscowości, ona się przeplata i nas definiuje - podkreśla Genowefa Tokarska i dodaje: -Kultura zawsze łączyła Polaków i była tym, co spowodowało, że przetrwaliśmy najczarniejsze czasy w naszej historii.

genowefa_tokarska.JPG

Na scenie zaprezentowały się Zespół Wokalno - Instrumentalny "Zawierucha", działający przy MDK, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół Wokalny "Gospa" z Karolówki, Młodzieżowy Zespół Wokalny z Goraja, Zespół Majdanianki z Majdanu Nepryskiego, Zespół Muzyczny „Odnowa” z Rogali, Zespół Folkowy „Za horyzontem” z Zawadki, Zespół Wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Zespół Wokalny "Iskierki" z Turobina i Kapela Turobińska.

-Kilka lat temu, razem z koleżankami, założyłyśmy Zespół Wokalny aby podtrzymać tradycje "białego śpiewu". Wzorujemy się na śp. pani Annie Malec z Jędrzejówki z terenu naszej Gminy, która swym śpiewem zasłynęła w całej Polsce. Spotykam się co tydzień, ćwiczymy, reprezentujemy nasz region an różnych festiwalach i przeglądach. Nie wstydzimy się naszej kultury, wprost przeciwnie, jesteśmy z tego dumne - przyznaje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Małgorzata Różańska.

Reklama.

Każdy z zespołów wykonał dwie piosenki. Występy oceniało jury, które swym werdyktem nagrodziło I nagrodą Kapelę Turobińską. II miejsce zdobył Zespół Wokalno - instrumentalny "Zawierucha" z Biłgoraja oraz Młodzieżowy Zespół Wokalny z Goraja. III miejsce przypadło Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu "Aleksandrowiacy". Zespoły otrzymały pamiątkową statuetkę i nagrody finansowe.

festiwal_piosenki_ludowej.JPG

-Każdego roku przyjeżdżają zespoły ze wszystkich Gmin, czynnie włączając się w Festiwalową rywalizację. To nas mobilizuje, by ta idea była kontynuowana. Staramy się zapewnić wszystkim uczestnikom jak najlepsze warunki występu. Pragnę także dodać, że działalność samorządu powiatowego w dziedzinie promocji kultury lokalnej, to nie tylko ten Festiwal, ale także organizowanie Powiatowego Dnia Twórcy Kultury oraz pomoc gminom w tym by zespoły ludowe były, działałny i podtrzymywały naszą tradycję - zaznacza Starosta Kazimierz Paterak. Festiwal zakończył koncert Zespołu "Zawierucha".

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 99

Tagi: powiatowy festiwal piosenki ludowej   bck biłgoraj   kultura ludowa   powiat biłgorajski

Zobacz także

"Chłopcy z lasu" na YouTube

Dodane: 2019-04-23 11:32 - Komentarze  (1)  czytane (985)

TAGI: chłopcy z lasu, film dokumentalny, partyzanci, bitwa pod osuchamiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.73.255

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Młodzieżowych Drużyn Ratowniczych

Na obiektach OSiR w Biłgoraju, obyły się dziś Mistrzostwa Pierwszej...

Groby Pańskie i ciemnice w świątyniach Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Boży Grób w liturgii katolickiej to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy...

Zmartwychwstał Pan i żyje dziś! (FOTO)

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Tak dziś...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Siatkówka, kiermasz i otwarte serca dla Kubusia Pawęzki (FOTO)

W Biłgoraju odbył się turniej "siatkówki" połączony z piknikiem...

79. rocznica zbrodni katyńskiej (FOTO, VIDEO)

Mieszkańcy Biłgoraja i Powiatu Biłgorajskiego oddali cześć ofiarom...

Ogłoszenia