Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Litość

Dodał: red Data: 2020-09-12 20:58:32 (czytane: 711)

Niesprawiedliwości popełniane przez innych ludzi i błędy innych są bardzo łatwe do zauważenia. Jednakże my sami czasami robimy rzeczy, które są dla nas całkiem normalne, ale w rzeczywistości nie dostrzegamy błędów, które potępiamy w innych ludziach.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 18, 21 - 35):
Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: „Panie, ile razy mam przebaczać, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?”. Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.
Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całymjego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: »Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam«. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował.
Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: »Oddaj, coś winien«. Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: »Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie«. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.
Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: »Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swym współsługa, jak ja ulitowałem się nad tobą?«. I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”.

litosc.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Często się słyszy, że ważne jest to, aby każdy z nas był uczciwym. Nie potrzeba tutaj nikogo przekonywać, że dość często zauważamy jak łatwo przychodzi nam zmierzać się z nierównymi standardami. Niesprawiedliwości popełniane przez innych ludzi i błędy innych są bardzo łatwe do zauważenia. Jednakże my sami czasami robimy rzeczy, które są dla nas całkiem normalne, ale w rzeczywistości nie dostrzegamy błędów, które potępiamy w innych ludziach. Widzimy „drzazgę” w oku brata, a nie „belkę” w naszym własnym.

Dokładnie o tym mówi dzisiejsza przypowieść Jezusa. Dłużnik prosi swego Pana, aby okazał mu cierpliwość, aż będzie mógł spłacić dość duży dług. Pan lituje się nad nim i okazuje się niezwykle hojnym, darując wierzycielowi cały dług. Kiedy ten spotyka jednego ze swoich współsług, który jest mu winien coś stosunkowo niewielkiego, nagle zapomina o całym dobru, które otrzymał i prosi swojego dłużnika o spłacenie mu wszystkiego. On, któremu pan okazał tyle miłosierdzia, nie zna litości dla bliźniego i wtrącił go do więzienia.

Być może są ludzie, którzy modlą się za siebie i swoje rodziny, którzy mogą nawet uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej i wciąż „nie mogą” siebie nawzajem. Ludzie unikają się nawzajem, nie witają się i odmawiają sobie należnego szacunku. O bliźnim wie się tylko złe rzeczy, a winę za niefortunny rozłam zawsze przypisuje się drugiemu, nigdy sobie. Być może całość nadal ma taki skutek, że tacy wrogo nastawieni ludzie tam, gdzie to możliwe, utrudniają sobie nawzajem „bicie” i utrudniają sobie nawzajem postępy, a nawet świadomie próbują skrzywdzić. Niestety, podstępność i złośliwość nie mają granic.

Dziś nie jest już modne mówić o grzech. Niewielkie jest też zrozumienie i poczucie potrzeby osobistej dyskusji przed Bogiem w celu wyznania grzechów przed kapłanem w sakramencie pokuty i pojednania. Czy jednak to, co właśnie opisaliśmy, nie jest czymś, co słusznie zasługuje na miano „grzechu”? Czyż nie jest to postawa wewnętrznego odrzucenia drugiego, która tak często kojarzy się z nienawiścią i urazą, czymś winnym, które czeka na przebaczenie, jeśli tylko na poważnie chce się od tego powstrzymać i stać się lepszym?

Ewangelia na dzisiaj wskazuje na szczególny dar, który otrzymaliśmy od Boga – On przebaczył nam w swoim Synu Jezusie Chrystusie. Jedynym wymaganiem jest to, abyśmy chcieli przyjąć to przebaczenie, które jest nam dane w chrzcie i sakramencie pokuty i abyśmy rozpoczęli nowe życie zgodnie z tą łaską. Ale każdy, kto myśli, że może mieć twarde serce wobec swojego brata lub siostry, to znaczy wobec bliźniego, który jest mu coś winien, popełnia poważną niesprawiedliwość. Ta osoba zapomina, co Bóg uczynił jej wielkiego. Dla porównania, dobre uczynki, które czynimy wobec bliźniego, są niewielkie, a kiedy doświadczamy niewdzięczności ze strony innych, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy naprawdę zawsze jesteśmy wdzięczni Bogu.

Chodzi więc o naszą relację z Bogiem. Ostatecznie wszyscy jesteśmy dłużnikami przed Bogiem. Ponieważ wszystko mu zawdzięczamy. Kto mógłby wziąć coś własnego, czego Bóg ostatecznie by mu nie dał? Bez Jego łaski jesteśmy zranieni, uwikłani w winy i grzechy. Przesłanie Jezusa w tej przypowieści brzmi: bez względu na to, jak wielki jest twój dług, Bóg ci przebaczy, jeśli Go o to poprosisz. Ponieważ jego miłosierdzie nie ma granic.

Pragniemy na różne sposoby spotykać się z Bogiem i bliźnimi w miłości i miłosierdziu, na wzór i przykład Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej. Jesteśmy świadomi wielkiego miłosierdzia, dzięki któremu Pan nam pobłogosławił. Wysławiamy Go, bo Jego łaska i miłosierdzie trwają na wieki.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: litość   ks. sławomir korona   komentarz do ewangelii   kościół katolicki

Zobacz także

Dąbrowica. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza (FOTO)

Dodane: 2020-10-21 13:54 - Komentarze  (2)  czytane (572)

TAGI: parafia w dąbrowicy, wprowadzenie proboszcza, ks. krzysztof maj, nowy proboszcz w dąbrowicyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.85.115

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirusa na Lubeszczyźnie. Dane na koniec września 2020 roku

Jak wygląda sytuacja związana z epidemia korowanirusa na Lubelszczyźnie, ile osób jest zarażonych, ile ozdrowiało. Publikujemy najnowsze...