Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Literacka promocja Biłgoraja

Dodał: NN Data: 2010-11-05 16:37:13 (czytane: 2734)

28 października 2010r. poeci z Biłgorajskiej Plejady Literackiej BCK mieli wieczór autorski w Literackim Salonie Cukierni Chmielewski w Lublinie.  W obecności ludzi pióra, głównie ze ZLP i SPP oraz sympatyków poezji z różnych stron Lubelszczyzny, prezentowali swoje utwory z almanachu „Biłgorajskie Widnokręgi”  oraz inne, głównie nagrodzone w  konkursach i całkiem nowe, niedawno napisane.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajLublinianka, Hanna Olszewska (od wielu lat organizatorka lubelskich spotkań literackich)  przedstawiając poetów Plejady, mówiła o ich dorobku twórczym, wydawniczym, o  sukcesach w konkursach ogólnopolskich a nawet międzynarodowych. „Biłgoraj wyróżnia się w dziedzinie twórczości, Biłgorajska Plejada , to „silna” grupa literacka w skali województwa i kraju” – powiedziała.


plejada.jpg

Na początek przedstawiły swoje wiersze najmłodsze poetki  Plejady. Pierwsza wystąpiła Diana Bździuch z LO im. ONZ, najbardziej doceniona z młodzieżowej grupy BPL w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Następnie swoją poezję recytowały: Angelika Gąsior  z ZSBiO i Patrycja Turczyńska z ZSZiO w Biłgoraju.

Potem zaprezentowali się współzałożyciele Biłgorajskiej Plejady Literackiej:  Jacek Żybura, Ewa Bordzań, Halina Ewa Olszewska i Iwona Danuta Startek. 

Oprawę muzyczną wieczoru stanowiła muzyka Fryderyka Chopina, trafnie dobrana przez Hannę Olszewską do charakteru poszczególnych utworów poetyckich. Większość z przedstawionych na spotkaniu kompozycji należy do mniej znanych, choć są równie zachwycające jak inne, bardziej popularne tego  kompozytora. Rok Chopinowski 2010 obchodzony jest na całym świecie.  Biłgorajska Plejada Literacka również zaakcentowała to wydarzenie w  almanachu „Biłgorajskie Widnokręgi”.

 Po pierwszej części autorskiego wieczoru Plejady i wysłuchaniu kolejnych utworów muzycznych Chopina, zarówno publiczność jak i organizatorzy prosili o drugą turę z biłgorajską poezją. Wzięli w tym udział wszyscy obecni na spotkaniu poeci BPL. 

„To dla Plejady kolejny dobry rok, wydaliśmy almanach „Biłgorajskie Widnokręgi” i wielokrotnie doceniono nas w ogólnopolskich konkursach, mieliśmy sporo ciekawych spotkań z czytelnikami” – mówią poeci Plejady.

Halina Ewa Olszewska,  w 2010 roku  została  doceniona  w czterech  ogólnopolskich konkursach : I miejsce OKP Rabka-Zdrój, wyróżnienie specjalne Katowice OKP  im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej,  II miejsce OKP w Dukli i wyróżnienie w OKP Reda.  

Iwona Danuta Startek, to laureatka również czterech tegorocznych ogólnopolskich konkursów:  I miejsce za haiku Park Narodowy „Bory Tucholskie” Charzykowy, Krosno wyróżnienie w XI OKL „O Lampę Ignacego Łukasiewicza”, wyróżnienie w OKP im. C.K. Norwida Pruszków 2010. Niedawno z przywiozła z Nysy III nagrodę IV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego ‘Orzech” im. Jerzego Kozarzewskiego. Nagrodzony w Nysie wiersz Iwona Danuta Startek czytała  w Literackim Salonie Cukierni Chmielewski. Opowiedziała również o atrakcyjnym podsumowaniu konkursu „Orzech” z udziałem w jury m.in. znanej aktorki i poetki  Marty Klubowicz jak też Bogusława Kierca, poety, krytyka literackiego i aktora.

Diana Bździuch zajęła  I miejsce w kategorii młodzieżowej  tegorocznej III edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji „Przyroda jaką znam”, organizowanego przez Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu. W tym samym konkursie w kategorii dorośli Ewa Bordzań otrzymała  III nagrodę.  Jacek Żybura w tym roku wydał  tomik poezji pt. „Biłgorajskie obrazki”.

Poeci BPL czytali  w Lublinie nagrodzone wiersze ale też sporo nowych, jeszcze nigdzie nie publikowanych.  Po części oficjalnej odpowiadali na pytania lubelskiej publiczności, głównie dotyczące materii twórczej ale też miasta gdzie mieszkają. Do szczególnie ważnych tegorocznych wydarzeń Biłgorajska Plejada Literacka zalicza niedawne spotkanie autorskie z wybitną poetką i pisarką Urszulą Kozioł,  o czym wspomniano w trakcie dyskusji,  jak też o nadaniu jej tytułu Honorowej Obywatelki Biłgoraja.

Plejadzie towarzyszyła  w Lublinie Agnieszka Tomaszewska-Skiba z BCK, animatorka kultury,  zarazem opiekunka  BPL. Jej zaangażowanie i  życzliwość kierownictwa BCK oraz  Janusza Rosłana, burmistrza Biłgoraja, umożliwiły Plejadzie wydanie w tym roku almanachu „Biłgorajskie Widnokręgi”, który w opinii czytelników dobrze służy  promocji Biłgoraja zarówno w kraju jak i za granicą, gdzie trafił  za pośrednictwem środowisk kultury i współpracy publicystycznej Iwony Danuty Startek  i Haliny Ewy Olszewskiej  z mediami polonijnymi.


    NEH

Zobacz także

Komunikat w sprawie jakości wody w Zalewie Bojary

Dodane: 2019-08-23 09:18 - Komentarze  (0)  czytane (160)

TAGI: sinice w zalewie bojary, zalew bajary, sanepid biłgoraj, komunikatKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.205.176.100

-Apel do Redakcji (2010-12-24 00:15:21)

Prosimy o usuwanie wpisów jakiś miernot, którzy z zawiści wpisują brednie.

-pawel (2010-12-19 19:17:45)

ta starsza pani chyba jest na bani

-pawel (2010-12-19 19:16:29)

ta starsza pani chyba jest na bani

- (2010-11-06 09:28:18)

Na pewno ważne są osiągnięcia współczesnych poetów z Biłgoraja. Warto też pamiętać, że noblista Singer pisał o Biłgoraju.

-To trzeba promować (2010-11-06 01:04:10)

a nie jakiegoś Singera, który się przemęczył w Bi-ju 2 lata i który do 15 roku życia nie mówił po polsku i tworzył tylko w jidisz! Brawo dla tych ludzi!

- (2010-11-05 20:03:46)

Brawo. A.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Na patriotyczną nutę by uczcić chlubę polskiego orężą

Koncert „Crnej Gory” z Montenegro oraz serbskiego zespołu „Teodora”

Festiwalu Kultur

Program "Sieciowanie Pomocy" i wizyta wiceministra sprawiedliwości

Audyt kadrowo - organizacyjny i nowy regulamin organizacyjny w Starostwie w Biłgoraju

Nowy regulamin organizacyjny w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...