Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Liga Robotyki z udziałem uczniów RCEZ

Dodał: red Data: 2018-10-31 10:28:53 (czytane: 1641)

28 października w hali MOSiR w Lublinie, odbyła się I edycja zawodów Lubelskie: Liga Robotyki. W zmaganiach uczestniczyło 8 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych Województwa Lubelskiego. Jedną z nich była Galaxy Storks utworzona przez uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Były to pierwsze zawody tego typu w kraju.Organizatorami zawodów byli Spice Gears Team 5883 z Kraśnika - pierwsza w Polsce drużyna robotyczna, wicemistrzowie FIRST Global 2017. Tematem konkursu było rozbicie się statku kosmicznego na terenie Lubelszczyzny. Drużyny otrzymały zestaw startowy części, z których w 6 dni miały przygotować robota wykonującego określone funkcje. W rundach kwalifikacyjnych były losowane sojusze, a punkty rankingowe przyznawane były po równo na sojusz, a nie indywidualnie na drużynę. Punkty w grze były przyznawane za zbieranie piłek (paliwa do statku) i sześcianów (zestawów naprawczych). Gra pozwalała zdobyć nowe umiejętności i uczyła pracy w grupach: jedni skupiali się na obsłudze robota przez kontroler (driver), obserwację przebiegu gry i dostosowanie strategii (coach), zwolnienie dodatkowych piłek w odpowiednim momencie (human player), obsługę techniczną i programową, a inni udzielali wywiadów, pilnowali zasad bezpieczeństwa na stanowisku, czy też śledzili kolejkę rozgrywek i naliczaną punktację.

robotyka_bilgoraj__1_.jpg

Wszystko było ważne i dostarczało ogromnych emocji. Biłgorajska grupa niestety nie dostała się do rundy finałowej. -Robot był prostej konstrukcji, bezawaryjny i przetestowany w sprawnym zdobywaniu i umiejscawianiu najwyżej punktowanych sześcianów i w tym nie miał sobie równych, ale… to nie wystarczyło - mówi Łukasz Fil, mentor grupy. O zwycięstwie w meczu decydowały różne czynniki, niekoniecznie najlepszy robot, ale również umiejętności i opanowanie operatora, taktyka, udział sojusznika i inne.

robotyka_bilgoraj__2_.jpg

Drużyna RCEZ wyjechała z zawodów bez robota (tylko drużyny finałowe mogły zatrzymać udostępnione części, z których wykonali swoją konstrukcję), ale za to z dużym entuzjazmem na przyszłe tego typu zawody i nagrodą za reprezentowanie swoim zachowaniem najważniejszych wartości związanych z bezpieczeństwem (Safety Award).
Zwycięzcami okazali się Reybot Team i Toksyczne Kable. Laureaci oprócz medali otrzymali także indeksy na Politechnikę Lubelską. Nad przebiegiem konkursu czuwali m.in. przedstawicielka organizacji FIRST oraz Alexander Nawrocki, były kontroler lotów z NASA.

robotyka_bilgoraj__3_.jpg

W konkursie wzięły udział drużyny:
- Reybot Team z II LO im. Mikołaja Reja w Kraśniku,
- Magnolka z Technikum Mechanicznego LCKZiU w Lublinie,
- Galaxy Storks z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju,
- New Tech z Technikum New Technology w Zamościu,
- ZSEL z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie,
- Toksyczne Kable z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie,
- Robonomik z ZS Nr 1 w Zamościu,
- Muchonorki - z ZS Nr 3 w Kraśniku.

Reklama.

Koło mechatroniczne z RCEZ dziękuje radzie rodziców za wsparcie finansowe szkolnego koła oraz Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. za zasponsorowanie koszulek i wyjazdu drużyny na zawody. -Cieszę się, że działania Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w celu zaszczepienia tego „bakcyla robotycznego” wśród uczniów, które podjęliśmy w zeszłym roku zapraszając m.in. do Biłgoraja słynną już w Polsce grupę Spice Gears z Kraśnika, zaowocowały powstaniem takiego zespołu w RCEZ. Działania na rzecz rozwoju gospodarczego naszego regionu to nie tylko działania o charakterze doraźnym, ale również różnego rodzaju działania o charakterze długofalowym, które mogą przynieść korzyść dla miasta, regionu za kilka lub kilkadziesiąt lat. Jeżeli za kilkadziesiąt lat, któryś z tych uczniów osiągnie w życiu sukces i będzie pamiętał o Biłgoraju to znaczy, że takie działania miały sens. Gratuluję uczniom i mentorowi Panu Łukaszowi Fil, a ze swojej strony deklaruję dalsze wsparcie dla Koła - mówi Mateusz Bury prezes zarządu BARR S.A.

/MB/

Tagi: robotyka   rcez   oświata biłgoraj   liga robotyki

Zobacz także

Powiatowy Dzień Olimpijczyka

Dodane: 2020-09-29 15:48 - Komentarze  (0)  czytane (551)

TAGI: powiatowy dzień olimpijczyka, oświata biłgoraj, powiat biłgorajski, nagrody za osiągnięcia naukoweKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.119.106

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia