Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Lepsze zaangażowanie niż narzekanie

Dodał: red Data: 2018-09-29 00:26:51 (czytane: 1072)

Młodość ma szybszy krok, jednak sędziwy wiek zna drogę. Mimo przeżytych lat seniorzy nadal mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym stając się niejako busolą dla młodszych pokoleń dzieląc się doświadczeniem i mądrością życiową.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajZdawać sobie należy sprawę, że na seniorach spoczywa odpowiedzialność społeczna, by swe doświadczenie przekazywali i wykorzystywali na rzecz dobra wspólnego. Jedną z takich możliwości jest tworzenie warunków i działalność na rzecz osób starszych. Nikt bowiem lepiej nie zna potrzeb seniorów jak oni sami. To jednak wymaga zaangażowania.

-Lepsze zaangażowanie niż narzekanie - podkreśla Maria Kita z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. -My w pracy i działalności naszego Uniwersytetu wykorzystujemy zdolności i zainteresowania słuchaczy. Poruszane są tematy związane ze zdrowiem, kulturą, czy życiem społecznym, ale także takie, które pozwalają rozwijać paje, zainteresowania i hobby. Jako konkretny przykład podać można działalność Zespołu "Gęsie Pióro" Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy Zespołu "Łasuch". Pierwszy pozwala uczestnikom realizować pasje związane z literatura i twórczością literacką, drugi pozwala sprawdzić się i zdobywać nowe doświadczenie w dziedzinie kulinariów.

asos_2014_2020.jpg

Członkowie "Gęsiego Pióra" nie tylko organizują spotkania literackie, ale zachęcają seniorów do własnej twórczości poetyckiej i literackiej, organizują wydarzenia kulturalne, takie jak narodowe czytanie, czy spotkania biblioteczne dla osób starszych. Miłośnicy kulinariów nie tylko nabywają nowych umiejętności, ale swą pasją i zdolnościami dzielą się z innymi organizując warsztaty, szkolenia związane ze zdrową żywnością czy odwiedzając szkoły łączą kuchnie tradycyjną ze współczesnymi trendami i przygotowują posiłki z dziećmi i młodzieżą.

Działalność seniorów to także aktywność na polu budowania społeczeństwa obywatelskiego. To działalność w radach osiedlowych, stowarzyszeniach mieszkańców oraz angażowanie się w życie Miasta. Przykładem takich działań jest aktywna obecność w działaniach na rzecz budżetu obywatelskiego. Namacalnym przykładem aktywności osób starszych jest realizacja w ramach budżetu obywatelskiego miejsca aktywnego wypoczynku seniorów w biłgorajskim Osiedlu Nadstawna, czy zgłoszenie wniosku o przebudowę jednego z biłgorajskim obiektów sportowych z uwzględnieniem potrzeb osób starszych. Seniorzy także aktywnie włączają się w wydarzenia sportowo - kulturalne jak rajdy rowerowe, zajęcia nordic walking czy pikniki rekreacyjne.

Aktywność osób starszych w istotny sposób łączy się z potrzebami, jakimi jest rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, chęć aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym, realizowania planów życiowych, podnoszenie zasobu umiejętności społecznych i chęć dzielenia się doświadczenie oraz poczucie że jest się potrzebnym. Aktywność to warunek prawidłowego rozwoju oraz podstawa leczenia wielu chorób. Osoba zaangażowań w różnego typu przedsięwzięcia i żyjąca aktywnie mniej odczuwa symptomy starości.

/bilgoraj.com.pl/
Zrealizowano w ramach Projektu „Senior ważny codziennie!”
Projekt „Senior ważny codziennie!” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Tagi: aktywy senior   lepsze zaangażowanie niż narzekanie   zaangażwoanie seniorów   biłgoraj

Zobacz także

Policjanci wspólnie ze strażakami wyruszyli nad wodę promować bezpieczeństwo

Dodane: 2019-07-08 11:34 - Komentarze  (1)  czytane (669)

TAGI: bezpieczeństwo nad wodą, policja biłgoraj, państwowa straż pożarna w biłgoraju, kręci mniebezpieczeństwoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.92.148.165

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zawody powiatowe OSP

Koncert w hołdzie partyzantom

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koszty związane z rozwodem - rachunek po wyjściu z sali sądowej

Decyzja o rozwiązaniu małżeństwa jest zawsze bolesna. Oprócz oczywistych skutków rozstania dochodzi jeszcze kwestia finansowa: małżonkowie...