Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Lekcja w kinie dla uczniów LO im. ONZ

Dodał: red Data: 2014-12-08 09:27:08 (czytane: 2491)

Czterdzieści jeden osób z Klubu Filmowego działającego w LO im. ONZ w Biłgoraju wzięło udział w warsztatach pod hasłem: „Lekcja w kinie”. Spotkanie odbyło się 27 listopada w ramach współpracy, którą nawiązały Barbara Chołyst i Alina Dzido z kinem Stylowy w Zamościu.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajWarsztaty odbyły się w Chatce Żaka, czyli Akademickim Centrum Kultury UMCS w Lublinie. Dotyczyły one adaptacji dzieła filmowego. Aktor Teatru Muzycznego Roma w Warszawie - Krzysztof Bartłomiejczyk poprowadził zajmujący wykład o tym, jak reżyserzy radzą sobie z przenoszeniem tekstu literackiego na ekran. Omówił różne strategie działania, zwracając uwagę na: wybór elementów utworu ukazywanych na ekranie, wyróżnienie niektórych motywów, dodanie nowych, zmianę kontekstu, polemiczne podejście do pierwowzoru, aktualizowanie go. Podkreślił różnicę między adaptacją i ekranizacją. Każdy punkt analizy poparł sugestywnym komentarzem i odwołał się do ciekawych przykładów. Przedstawił nam przy tym fragmenty filmów wyraźnie eksponujące sprytne zabiegi twórców adaptujących teksty literackie.

lo_im_onz_bilgoraj.jpg

Po zakończeniu wykładu prowadzący polecił nam odnalezienie wszystkich elementów, które wcześniej wskazał, w filmie Tristan i Izolda w reżyserii Kevina Reynoldsa. Schodząc ze sceny, otrzymał rzęsiste oklaski od publiczności. Widzowie z przyjemnością obejrzeli film. Zaskakujące było, że po seansie znów rozległy się gromkie brawa, co w salach kinowych nie zdarza się często. Nadało to spotkaniu wyjątkowy charakter. Niestety w trakcie warsztatów zabrakło czasu na dyskusję i zrecenzowanie obejrzanego filmu, lecz nadrobiliśmy to, wracając do Biłgoraja, w autobusie. Każdy z nas miał możliwość wyrażenia swojego zdania na temat filmu. Wielu uczestników warsztatów podkreśliło, że udział w zajęciach stał się dla nich źródłem satysfakcji, refleksji, okazją do intelektualnego rozwoju. Podzielam zdanie tych osób i mam nadzieję, że podobne spotkania będą odbywały się częściej i nasze horyzonty wiedzy o filmach poszerzą się.

/Joanna Obszyńska/

Reklama.

Tagi: lo im. onz   lekcja w kinie   klub filmowy   kino stylowy

Zobacz także

Mikołajkowy koncert charytatywny dla Fundacji „Krzyk” (FOTO)

Dodane: 2018-12-13 07:24 - Komentarze  (0)  czytane (170)

TAGI: koncert charytatywny, tereszpol, fundacja pomocy dzieciom krzyk, zbiórka żywnościKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.36.60

mieta (2014-12-10 21:20:36)

Czy w tym mieście już naprawdę się nic nie dzieje że piszecie o wycieczkach szkolnych?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

Badają skorupę ziemską. Te badania odczuli mieszkańcy Biłgoraja i okolic

Wstrząs, jaki w nocy z 11 na 12 września br. odczuli mieszkańcy Biłgoraja i okolic nie tylko ich zaniepokoił, ale także zaciekawił. My już rano informowaliśmy, że nie było to żadne tąpnięcie, czy trzęsienie ziemi, a skutek prac sejsmicznych. Prowadzą je specjaliści na zlecenie Polskiej Akademii Nauk. więcej»

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej pn. "Dzień Jesiennego Liścia", która odbyła się dziś w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju. W tym roku głównym celem wydarzenia była pomoc niepełnosprawnemu Jakubowi Brodziakowi. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia