Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Lekcja w kinie dla uczniów LO im. ONZ

Dodał: red Data: 2014-12-08 09:27:08 (czytane: 2362)

Czterdzieści jeden osób z Klubu Filmowego działającego w LO im. ONZ w Biłgoraju wzięło udział w warsztatach pod hasłem: „Lekcja w kinie”. Spotkanie odbyło się 27 listopada w ramach współpracy, którą nawiązały Barbara Chołyst i Alina Dzido z kinem Stylowy w Zamościu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolWarsztaty odbyły się w Chatce Żaka, czyli Akademickim Centrum Kultury UMCS w Lublinie. Dotyczyły one adaptacji dzieła filmowego. Aktor Teatru Muzycznego Roma w Warszawie - Krzysztof Bartłomiejczyk poprowadził zajmujący wykład o tym, jak reżyserzy radzą sobie z przenoszeniem tekstu literackiego na ekran. Omówił różne strategie działania, zwracając uwagę na: wybór elementów utworu ukazywanych na ekranie, wyróżnienie niektórych motywów, dodanie nowych, zmianę kontekstu, polemiczne podejście do pierwowzoru, aktualizowanie go. Podkreślił różnicę między adaptacją i ekranizacją. Każdy punkt analizy poparł sugestywnym komentarzem i odwołał się do ciekawych przykładów. Przedstawił nam przy tym fragmenty filmów wyraźnie eksponujące sprytne zabiegi twórców adaptujących teksty literackie.

lo_im_onz_bilgoraj.jpg

Po zakończeniu wykładu prowadzący polecił nam odnalezienie wszystkich elementów, które wcześniej wskazał, w filmie Tristan i Izolda w reżyserii Kevina Reynoldsa. Schodząc ze sceny, otrzymał rzęsiste oklaski od publiczności. Widzowie z przyjemnością obejrzeli film. Zaskakujące było, że po seansie znów rozległy się gromkie brawa, co w salach kinowych nie zdarza się często. Nadało to spotkaniu wyjątkowy charakter. Niestety w trakcie warsztatów zabrakło czasu na dyskusję i zrecenzowanie obejrzanego filmu, lecz nadrobiliśmy to, wracając do Biłgoraja, w autobusie. Każdy z nas miał możliwość wyrażenia swojego zdania na temat filmu. Wielu uczestników warsztatów podkreśliło, że udział w zajęciach stał się dla nich źródłem satysfakcji, refleksji, okazją do intelektualnego rozwoju. Podzielam zdanie tych osób i mam nadzieję, że podobne spotkania będą odbywały się częściej i nasze horyzonty wiedzy o filmach poszerzą się.

/Joanna Obszyńska/

Reklama.

Tagi: lo im. onz   lekcja w kinie   klub filmowy   kino stylowy

Zobacz także

'Jestem Europejczykiem'. Podsumowanie projektu w ZSZiO

Dodane: 2018-06-20 14:40 - Komentarze  (0)  czytane (168)

TAGI: jestem europejczykiem, zszio biłgoraj, oświata biłgoraj, praktyki i staże zagraniczneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.235.183

mieta (2014-12-10 21:20:36)

Czy w tym mieście już naprawdę się nic nie dzieje że piszecie o wycieczkach szkolnych?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

'Wiosna młodych artystów', czyli jubileusz w MDK (FOTO)

Pracownia plastyczna prowadzona przez Irenę Oręziak - Kupczak obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia swej działalności. Z tej okazji 11 marca br. w MDK odbyły się jubileuszowe uroczystości. W programie znalazła się prezentacja prac plastycznych, występy artystyczne oraz aukcje obrazów. więcej»

Studniówka ZSBiO 2018 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się w Janowie Lubelskim na balu studniówkowym. Był polonez, przemówienia i podziękowania oraz zabawa przy przy przebojach muzyki rozrywkowej. -Dziś odrzućcie troski i bawcie się, za sto dni matura - mówił Starosta Biłgorajski. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia