Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Leasing samochodów używanych a kwestie podatkowe - to warto wiedzieć

Dodał: red Data: 2017-07-07 11:21:49 (czytane: 1510)

Chcesz podpisać umowę leasingową? Zamiast nowego auta wybierasz używany pojazd? W artykule omówimy kluczowe korzyści wynikające z takiej decyzji. Omówimy również najważniejsze kwestie podatkowe, związane z leasingiem używanego samochodu.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajLeasing jest nowoczesnym sposobem finansowania dóbr. Choć przedmiotem leasingu może być sprzęt komputerowy, wyposażenie gabinetów lekarskich, czy nieruchomości, to właśnie leasing samochodowy jest obecnie najbardziej popularny.

Jak pokazują dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, leasing samochodowy stanowi obecnie aż 46% całego rynku leasingu w Polsce. Przedmiotem umowy leasingowej może być auto nowe lub używane. Warto wiedzieć jednak, że nie każdy pojazd „z drugiej ręki” spełni wymagania leasingodawców.

Leasing samochodów używanych
Większość leasingodawców finansuje samochody, które nie są starsze niż 4-6 lat. Kilkuletni pojazd jest jeszcze wystarczająco sprawny, by z powodzeniem posłużył przez kolejne lata. Z drugiej strony, jego cena jest zdecydowanie atrakcyjniejsza od nowego modelu.

Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodów używanych, musisz liczyć się także z koniecznością uiszczenia wyższej stawki czynszu inicjalnego (czyli opłaty wstępnej). W przypadku nowych aut jest to zazwyczaj od 0 do 10%. Wysokość czynszu inicjalnego dla aut używanych może wynosić nawet 40%. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo atrakcyjną ceną takiego pojazdu, podwyższona stawka nie powinna być nadmiernym obciążeniem dla budżetu.

leasing.jpg


Leasing operacyjny i leasing finansowy - kwestie podatkowe
Jeśli planujesz podpisanie umowy leasingowej, z pewnością staniesz przed wyborem pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym. Każda z form wiąże się z odmiennymi konsekwencjami podatkowymi.

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny (podobnie jak 80% polskich przedsiębiorców), będziesz mógł odliczyć od podstawy opodatkowania kapitałową oraz odsetkową część raty leasingowej oraz wszelkie koszty, związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Co ważne, przedmiot umowy leasingowej oficjalnie jest własnością leasingodawcy. Oznacza to, że leasingobiorca nie wprowadza go do ewidencji środków trwałych, ani nie amortyzuje go w czasie.

W przypadku leasingu finansowego do kosztów zalicza się wyłącznie część odsetkową rat leasingowych oraz bieżące koszty eksploatacji pojazdu. Zadaniem leasingobiorcy jest także wykonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Reklama.

Odliczanie VAT a leasing aut używanych
Leasing samochodów używanych wiąże się z takimi samymi zasadami odliczania podatku VAT, jak w przypadku nowych pojazdów. Jeśli samochód jest używany jedynie w celach służbowych, przedsiębiorca może rozliczyć 100% jedynie w celach prowadzenia działalności.

W tym celu należy:
- zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego pojazd jako samochód firmowy – na formularzu VAT-26;
- sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie;
- prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT.

Jeśli pojazd służy także do celów prywatnych, podatnik ma prawo odliczenia 50% kwoty podatku. Odliczenia dotyczą zarówno raty leasingowej, jak również wydatków, związanych z eksploatacją pojazdu.

O czym należy pamiętać?
Jeśli przedmiotem umowy leasingowej jest używany pojazd, leasingobiorca powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami: wyższym ubezpieczeniem, kosztami napraw i przeglądów, których zazwyczaj nie obejmuje już gwarancja. W większości przypadków wysokość czynszu inicjalnego będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku nowych aut.

Na szczęście, nie musi być to regułą. Bardzo atrakcyjną ofertę dla osób, które chcą wziąć w leasing używane auto przygotował Toyota Leasing. Leasing SMARTPLAN, bo o nim właśnie mowa, to możliwość podpisania umowy leasingowej z wpłatą własną na poziomie 0%, wymiany samochodu co 12 miesięcy oraz obniżenia wysokości rat aż o 60%.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: leasing samochodowy   auta uzywane   umowa leasingowa   leasin aut uzywanych

Zobacz także

Podróżuj po świecie bezpiecznie

Dodane: 2018-06-15 22:24 - Komentarze  (0)  czytane (154)

TAGI: ubezpieczenia, podróże, polisa, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.247.119

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

Ogłoszenia