Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Łączy nas razem Polska. Dzień patrona w SP Nr 5 (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-05-15 13:52:55 (czytane: 2526)

Społeczność biłgorajskiej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju świętowała dziś święto patrona placówki - ks. Jana Twardowskiego, poety, żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego. Na uroczyste obchody złożyła się Msza święta w kościele św. Jerzego oraz część artystyczna w hali sportowej szkoły.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajJak wspomina dyrektor placówki, Teresa Bogdaowicz - Bordzań, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju, imię patrona przyjęła w 2006 roku. -Wybranie patrona poprzedził długi proces, podczas którego zgłaszano osoby, które naszej placówce mógłby patronować, uzasadniano te wybory, dyskutowano. W końcu o wyborze patrona zadecydowało głosowanie, w którym udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele - a więc cała społeczność szkolna. W tym głosowaniu zwyciężył ks. Jan Twardowski. Jest on dobrym duchem naszej placówki - dodaje dyrektor.

dzien_patrona_piatka.JPG

Od 2006 roku, rokrocznie Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju obchodzi dzień patrona, to święto, które jednoczy całą społeczność szkoły ale jest także okazją do przypomnienia przesłanie jakie niósł patron oraz podsumowania rocznej działalności placówki. Zawsze jest więc część artystyczna, przemówienie dyrektora, występy poszczególnych uczniów i przedstawienie przypominające życie i twórczość ks. Jana Twardowskiego.

antoni_dlugosz.JPG

Stałym elementem dnia patrona jest także Msza święta sprawowana w intencji szkoły, jej uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym roku przewodniczył jej ks. biskup Antonii Długosz. W kazaniu mówił o rodzinach, w których człowiekowi przychodzi wzrastać. -Pierwszą i podstawową naszą rodziną są nasi rodzice, rodzeństwo, dziadkowie osoby z nami spokrewnione. To miejsce w którym przychodzimy na świat, w którym wzrastamy i z którego wychodzimy na świat. Kolejną rodziną w jakiej żyjemy jest Kościół, do którego włączeni zostaliśmy przez chrzest i w którym trwamy wierni Bogu i Jego przykazaniom. Rodziną jest także społeczność Ojczyzny - my wszyscy Polacy. Ale szczególną rodziną jest także wspólnota szkoły i klasy, gdzie zdobywamy wiedzę, gdzie się rozwijamy, gdzie po części jesteśmy wychowywani. To w szkole mamy nauczycieli, których ja nazywam rodzicami szkolnymi. To oni dbają o to byśmy zdobyli wiedzę i umiejętności i byśmy dobrze wykorzystali czas, w którym mam i tata posyłają nas na lekcje - mówił biskup Długosz. Przypominając postać patrona "Piątki" - ks. Twardowskiego, mówił, że cała społeczność winna uczyć się od niego pracowitości, poświęcenia ale przede wszystkim miłości do bliźniego, pokory i radości.

Reklama.

Tegorocznemu dniu patrona w "Piątce" przyświecał cytat z wiersza "Ojcze Święty z Rzymu" - łączy nas razem Polska. To przedłużenie świętowani i przypomnienie wagi odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100-lecie tego ważnego wydarzenia. -Twórczość ks. Twardowskiego bliska jest każdemu Polakowi. Część jego twórczości omawiana jest na lekcjach języka polskiego w programie nauczania. Podsumowując jednak warto pamiętać, że pisał o wartościach takich jak wiara, nadzieja, miłość, życzliwość, pomoc innym, patriotyzm, to to jest wpisane w profil naszej szkoły - podkreśla dyrektor Bogdanowicz - Bordzań.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 56

Tagi: szkoła podstawowa nr 5 w biłgoraju   dzień patrona   oświata biłgoraj   ks. jan twardowski

Zobacz także

81. rocznica bitwy o Biłgoraj (AUDIO)

Dodane: 2020-09-16 20:58 - Komentarze  (1)  czytane (650)

TAGI: gra terenowa, bitwa o biłgoraj, wojna obronna, ii wojna światowaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.248.180

aka (2019-05-16 12:04:09)

Przeciez mial byc strajk wloski? A tu znowu akademie,jestescie beznadziejni

Biłgorajanka (2019-05-15 22:05:57)

Gratuluję uroczystości !

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia