Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ku czci Żołnierzy Wyklętych (FOTO, AUDIO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-03-02 08:13:23 (czytane: 1220)

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj, Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju oraz środowiska prawicowe Ziemi Biłgorajskiej były organizatorami uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość, która odbyła się 1 marca br., rozpoczęła się przy pomniku ofiar NKWD i UB w Biłgoraju.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW godzinach południowych powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizował samorząd powiatu biłgorajskiego. Po południu odbyły się uroczystości zorganizowane wspólnie przez "Leśnika" i ŚZŻAK. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku poświęconym ofiarom NKWD i AK. Tutaj okolicznościowy referat wygłosił Tomasz Książek.

zolnierze_wykleci.JPG

-W czasie kiedy 8 maja 1945 roku w Paryżu i Londynie pito szampana i wiwatowano zwycięstwo, w Biłgoraju sowieckie NKWD utrwalało komunistyczny terror. Stoimy przed  byłą siedzibą Biłgorajskiego  Komendanta Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa por. Mikołaja Kruta, który od  grudnia 1944 roku z  rozkazu komunistów tworzył i utrwalał w Biłgoraju obcy Polakom system komunistyczny. To w tym budynku przez długie miesiące od powrotu z zesłania musiał meldować się  były zesłaniec z Riazania żołnierz  Obwodu   Biłgorajskiego AK  Michał Kochmański ps. "Gryf". Pierwszy meldunek komendanta UB  Mikołaja Kruta do władz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie brzmiał: w UB w Biłgoraju pracuje 31 ludzi, w Komendzie Powiatowej Milicji wraz z posterunkami 170 funkcjonariuszy,  10 agentów,  28 informatorów. Stan w areszcie: 58 osób, w tym 36 z AK, 9 obszarników, reszta folksdojcze. Żołnierz AK oddziału „Corda” sekcji wywiadu kpr. Wacław Kosmala ps. „Okrzeja” aresztowany był trzy krotnie, pierwszy raz 4 kwietnia 1945 roku. Z domu związanego  powrozami, prowadzono przez miasto  jak mordercę lub zwierzę. W celach panowało niebywałe przepełnienie, wilgoć ze ścian cieknąca woda, smród, nawet świeczka nie chciała się palić. Osobiście przesłuchiwany był przez zastępcę komendanta,  zwyrodnialca  Edwarda Słowika nazywanego "Murzynkiem”. Po którego przesłuchaniach  pozbawionego świadomości, Wacława Kosmalę wrzucano go do celi półprzytomnego. Oprócz bezpośrednich tortur na żołnierzach AK, żołnierzach wyklętych w stosunku do ich rodzin, komuniści stosowali represje  zbiorowej odpowiedzialności. Były to wyrafinowane metody i sposoby łamania ludzkich kręgosłupów, losów, karier i charakterów - przypominał Tomasz Książek.

zolnierze_wykleci_1.JPG

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy spod pomnika udali się do kościoła Chrystusa Króla, gdzie w intencji Ojczyzny celebrowana była Msza święta. -Spotykamy się w naszym kościele parafialnym, na Mszy świętej patriotycznej. Chcemy dziś 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcić ich pamięć. Chcemy dziękować Panu Bogu za synów polskiej ziemi, którzy byli niezłomni, nie poddali się, nie chcieli uznać podległości Polski pod jarzmo sowieckie. Modlimy się o życie wieczne dla nich i prosimy, by pamięć o nich nigdy nie przepadła - mówił podczas Eucharystii, ks. Radosław Sokołowski.

zolnierze_wykleci_2.JPG

Podczas homilii kapłan mówił o patriotyzmie, umiłowaniu Ojczyzny i poświęceniu oraz ideałach Żołnierzy Wyklętych. Posłuchaj:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 66

Tagi: żołnierze wyklęci   powiat biłgorajski   uroczystości patriotyczne   tomasz książek

Zobacz także

ZUS przez internet - szkolenie

Dodane: 2021-04-13 08:46 - Komentarze  (0)  czytane (22)

TAGI: zus, internet, szkolenie, platfomra usług elektronicznychKomentarze (10)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

(2021-03-04 08:17:45)

Tylko których było więcej i kto to ma ocenić. Ocena zależy od tzw. kierunku wiatru. Jak dziś ktoś napadnie na kantor bo brakuje mu pieniędzy na wypłaty pracownikom / koronawirus / i zabije przy okazji kasjerkę, będzie sądzony jak bandyta i przestępca. Za 50 lat być może zostanie zrehabilitowany i okaże się że działał w stanie wyższej konieczności.

(2021-03-03 19:51:17)

Jedni wyklęci byli patriotami inni pospolitymi mordercami.

(2021-03-03 14:03:59)

Posiłkując się dostępnymi danymi, próbę oszacowania liczby ofiar w latach 1944-1954 podjął IPN. Pracownicy Instytutu ocenili, że gdy instalowano i umacniano poprzez sowieckich [czytaj: żydowskich] namiestników „władzę ludową” w Polsce, mogło zginąć 50 tysięcy żołnierzy podziemia. Dla porównania, tyle mniej więcej żołnierzy straciła Armia Krajowa pod niemiecką okupacją do wiosny 1944 roku. Dla wyjaśnienia – chodzi tu tylko o Polskę w granicach zatwierdzonych przez parchów w Jałcie. A przecież do tego trzeba uwzględnić mordy popełnione na ludności polskiej od 1943 roku i to w granicach przedwojennych, masowe wywózki w głąb ZSRR, katownie NKWD i UB, obozy „pracy”, których „światłe” dowództwo zdominowane było przez Bermanów, Stolzmanów, Szechterów, Morelów i tysiące innych ychnich braciaszków. Tu też ofiarami mordów byli cywile w tym kobiety i malutkie dzieci. A ile grobów wciąż czeka na odkrycie?

ujawnić bohaterów (2021-03-03 08:18:34)

Krążą wzajemnie się wykluczające informacje o działalności żołnierzy wyklętych. Mamy historyków w muzeum, powinni opracować kompendium informacji o bohaterskich czynach oddziałów partyzanckich w latach powojennych. Wiedza ma być konkretna, nie jakieś tam ogólniki typu zniszczono dokumentację Urzędu Gminy w Tarnogrodzie. Kto zniszczył, dlaczego i jakie korzyści odnieśli mieszkańcy danego terenu.

jak pięknie Jagódka pierwszy komuch (2021-03-02 21:21:11)

co ostatnią świnie i krowę potrafił zabrać rodzinie Tomcio to pewnie śpiewał komusze piosenki co dzieci uczył przed festiwalem w zielonej górze. Prawdę trzeba pisać niech mieszkańcy wiedzą kto stoi pod pomnikami.

(2021-03-02 17:02:25)

Mamy bardzo dużo białych plam w naszej historii. Brak jest na przykład informacji, kto wydawał wyroki i kto je wykonywał spośród żołnierzy wyklętych. Wiemy jacy sędziowie skazywali żołnierzy wyklętych. Kaci z UB są wymienieni na stronach IPN.

(2021-03-02 12:42:16)

czy nie ma innej osoby - historyka, który zastąpiłby tego pana z kartką w rękach? Ludzie myślenie nie boli!

(2021-03-02 11:38:58)

Dwie uroczystości o tym samym znaczeniu w Biłgoraju, to już chyba musi być koniec świata.Myślę jednak ze ci wyklęci gdzieś tam w zaświatach nie lubią tego że ktoś wykorzystuje ich krwawicę do celów czysto politycznych ale przynajmniej w końcu widać kto z kim trzyma.

Observer (2021-03-02 09:53:52)

A starosty nie było? To ile tych uroczystości było?

(2021-03-02 08:58:12)

Kto cię Hanka nie chcial przyjąć do pracy W Wydziele Oświaty w latach 70 nie było nikogo kto by cię nie przyjął do pracy.Nie klam w sposob beszczelny!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: podsumowanie marca

Przez cały marzec, będziemy na bieżąco informować Państwa o nowych przepadkach zachorowań na koronawirusa. Publikować będziemy najnowsze...