Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Książka o filantropii na Ziemi Biłgorajskiej

Dodał: red Data: 2019-11-15 17:55:35 (czytane: 2237)

Podczas dzisiejszej denaty publicznej "Czy filantropia dzisiaj jest nam potrzebna?" zaprezentowano publikację pt. "Historii filantropii na Ziemi Biłgorajskiej”. To blisko 300 stron emocji, wspomnień, faktów, osób, wydarzeń i refleksji. To 19 rozdziałów i 14 autorów, którzy starają się przybliżyć działalność filantropijną na Ziemi Biłgorajskiej na przestrzeni wieków.Publikacja zawiera artykuł Ewy Solskiej i Janusza Solskiego pt. "Filantropia - idea, praca, powołanie", przemyślenia i uwagi "Jak budować kulturę dzielenia się" autorstwa Małgorzaty Mazur - Łukasiak i Pawła Łukasika oraz teksty Piotra Flora tj. "Józef Pieczonka – filantrop z czasów PRL-u", "Stanisław Pojasek - ikona biłgorajskiej służby zdrowia", "Bezinteresowna służba bliźnim – Biłgorajski Oddział PCK", "Filantropia Żydów biłgorajskich", czy "Działalność charytatywna zakonu franciszkańskiego i Kościoła (katolickiego). Historie czytelników - Stanisław Blacha - bezinteresowny fundator przedstawiła Anna Kozdra. Z kolei o filantropii z punktu widzenia behawiorysty zwierząt napisał Andrzej Kłosiński. Urszula Kolman zaprezentowała działalność dobroczynną ordynatów Ordynacji Zamojskiej, a Dorota Skakuj dobroczynność w czasie II wojny światowej. "Stefan Knapp - malarz i filantrop" to tekst autorstwa Andrzeja Czacharowskiego, a Józefie Sokołowskim – społeczniku, muzyku, etnografie napisał Piotr Kupczak. Rozważania "Hermann Gmeiner – twórca idei czy filantrop" zaprezentował Adam Balicki. Z koli "Kiedy kończy się PR i promocja firmy, a zaczyna filantropia" wyjaśnia Mariusz Całka. Jest także obszerny tekst o Dniu Jesiennego Liścia autorstwa Gabrieli Figury, "Filantropia w rozwoju turystyki w rejonie Biłgoraja" Andrzeja Czacharowskiego czy próba przedstawienia osoby Janusza Palikota i jego aktywności społecznej przez Elżbietę Sokołowską. Publikację wieńczy tekst, Irena Gadaj – nieustająca pasja pomagania innym, szacunek i partnerskie relacje.

historia_filantropii_bilgoraj.JPG

-Chcemy pokazać, że filantropem może być i człowiek jako obywatel, i firma, która osiąga sukcesy. Bo sukcesy osiąga dlatego, że zatrudnia lokalnych ludzi, lub dlatego, że lokalni mieszkańcy korzystają z jej usług - mówi Irena Gadaj, współzałożycielka i prezes zarządu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Jak dodaje Gabriela Figura członek Zarządu Fundacji FLZB, publikacja stanowi próbę przedstawienia działań filantropijnych podejmowanych na Ziemi Biłgorajskiej od XVII wieku. -Zaproszeni goście oraz autorzy omawiają zróżnicowane obszary życia społeczno - kulturalnego i przybliżają sylwetki filantropów, którzy rozpowszechniali ideę bezinteresownego udzielania pomocy osobom potrzebującym - wyjaśnia.

historia_filantropii_na_ziemi_bilgorajskiej__2_.JPG

-Książkę otwierają refleksje na temat miejsca filantropii we współczesnym świecie i w firmie społecznie odpowiedzialnej, a zamykają rozmowy z osobami, których nie może zabraknąć na mapie współczesnej filantropii. Zachęcamy wszystkich do nadsyłania kolejnych opowieści o przykładach filantropii w ich najbliższym otoczeniu. Planujemy cykl publikacji, które pokażą, że pomagać można na wiele sposobów i że pomaganie nie wymaga milionowych nakładów. Wszystko oczywiście zależy od zainteresowania dziś zaprezentowaną publikacją - dodaje Irena Gadaj.

historia_filantropii_na_ziemi_bilgorajskiej__3_.JPG

Prezentacja książka miała miejsce podczas debaty w ramach projektu Działaj Lokalnie "Biłgorajska filantropia - wywiad, debata, publikacja". Działanie realizowane było w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacje Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Urząd Miasta Biłgoraj.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: ksiązka o filantropii na ziemi biłgorajskiej   fundacja fundusz lokalny ziemi biłgorajskiej   historia filantropii na ziemi biłgorajskiej   filantropia bilgoraj

Zobacz także

Pszczela mPotęga na finiszu

Dodane: 2020-11-24 08:43 - Komentarze  (0)  czytane (225)

TAGI: pszczela mpotęga, biblioteka w józefowie, gmina jóżefów, oświata biłgorajKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.237.138.69

(2019-11-18 16:35:06)

do ZL: filantropia to nie tylko kasa. Kochajmy się! :)

Senior (2019-11-18 15:15:46)

Rodzina jest NAJWAŻNIEJSZA ! -nie ma dyskusji... Ale aby mieć prawo oceny drugiego człowieka -trzeba być samemu "w porządku" !? Trudno przecież wprost źle oceniać zasłużonego człowieka-filantropa, nawet żeby miał coś w życiu prywatnym "za uszami" !?
To są dwie różne sprawy, do których inny człowiek musi się dystansować.

(2019-11-17 13:40:34)

Ważne też jest jakim się jest człowiekiem dla rodziny, a nie tylko na pokaz.

ZL (2019-11-16 09:40:03)

Ciekawy temat w "dobie dobrobytu" !? W czasie, gdy formalnie u nas w kraju żyje się ludziom dobrze... Nie ma głodu i biedy, a nawet jest TO - "500+" (!?), które wywołuje społeczeństwie tak skrajne opinie... Jeśli chodzi o nasze biłgorajskie podwórko. - Nie byłem uczestnikiem tego wydarzenia, ale miałbym zapytanie czy widoczny na zdjęciu Pan inż. Jan Kowal -mnie znany jako wielki FILANTROP i Dobroczyńca - "Człowiek o Wielkim Sercu" - był zauważony w tej dyskusji, jako przykład "Człowieka sukcesu do naśladowania" !? Takim -jakim odbierano kiedyś osobę p. J.Palikota. Jestem ciekaw, co na to powiedzieliby, zgłębiający temat.

(2019-11-15 20:20:02)

O filantropach pisała kiedyś książkę Ewa Szańska, narzeczona Jurka Kilera. Było tam o księdzu Jankowskim, pułkowniku Kuklińskim, Andrzeju Gołocie i Ferdynandzie Lipskim. Tak też dziś się pisze książki o filantropach

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia