Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Krzesimir Dębski w tarnogrodzkiej Bibliotece (FOTO)

Dodał: red Data: 2016-12-09 18:26:25 (czytane: 5154)

Spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim - światowej sławy kompozytorem i autorem książki "Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia" odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie 9 grudnia 2016 roku. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób w tym kresowianie.Zebranych na spotkaniu autorskim w Bibliotece powitała jej dyrektor Joanna Puchacz: -Dzień dobry witam wszystkich bardzo serdecznie. Zastanawiałam się jak powitać naszego gościa i chyba każde byłoby nietaktem z mojej strony, ponieważ imię i nazwisko obecnego wśród nas wybitnego muzyka mówi nam wszystko. Krzesimir Dębski - ten który wznieca dobro. Pięknie pana witam i cieszę się, że pan do nas przybył.

krzesimir_debski_tarnogrod__1_.JPG


Joanna Puchacz przybliżyła także sylwetkę kompozytora, skrzypka i jednocześnie dyrygenta. -Pan Krzesimir Dębski skomponował muzykę do ponad 50 filmów, w tym m.in. do "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "1920. Bitwa Warszawska", Starej baśni" czy "Magicznego drzewa". Jest także autorem ponad 100 piosenek, które wykonują gwiazdy polskiej estrady. Zdobył wiele prestiżowych nagród w Polsce i poza granicami, ostatnio wydał książkę, która w murach tej Biblioteki skupiła nas wokół autora - mówiła dyrektor.

krzesimir_debski_tarnogrod__2_.JPG


Spotkanie autorskie Krzesimir Dębski rozpoczął od podziękowania tym, którzy na spotkanie z nim znaleźli czas i chęci. Zrobił także obszerne historyczne wprowadzenie do wydarzeń, które określane są mianem Rzezi Wołyńskiej. Przybliżył historię swej rodziny, której losy związały się z tragicznymi losami Polaków mordowanych przez ukraińskich sąsiadów i członków UPA. -Mama z ojcem uciekli z pogromu, Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię - przyznał Dębski. Na tle wydarzeń z lat 1943 - 1945 przedstawił historię swej rodziny, zaangażowanie dziadków w pracę na rzecz społeczności lokalnej na Kresach oraz pamięci historycznej zarówno Polaków jaki Ukraińców.

Reklama.

-Ta książka jest powinnością przede wszystkim wobec mojej rodziny - rodziców i dziadków, historii rodzinnej. Ale nie zawaham się uderzyć w wysokie "C" i powiedzieć, że wobec historii. To także ważna rzecz dla uzdrowienia stosunków polsko - ukraińskich, które winne opierać się na prawdzie - mówił Krzesimir Dębski. Przyznał, że tragiczną historią Wołynia lat 40. XX wieku żyje całe swe życie, słuchając przekazów rodziców czy bliskich.

krzesimir_debski_tarnogrod__3_.JPG


-Pisząc książkę przypominałem sobie pewne fakty, konfrontowałem je z przekazami historycznymi, by nie tylko opisać samą Rzeź Wołyńską, ale także jej kontekst i następstwa zarówno w perspektywie historii dwóch narodów jak i w historii konkretnych ludzi. Dziś, jak jeżdżę do Kisielina widzę, jak Ukraińcy próbują zakłamać rzeczywistość, jak mataczą, jak udają że to u nich miejsca nie miało. Może gdzieś dalej, może w innych miejscowościach, u nas nic takiego nie było -przekonują mnie. Prawda historyczna jest niezwykle ważna dla naszych stosunków międzynarodowych, ale także dla samej Ukrainy, gdzie odżywa "kult" UPA i Bandery - zaznacza w rozmowie z naszym Portalem Dębski.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 24

Tagi: krzesimir dębski   biblioteak w tarnogrodzie   nic nie jest w porządku   gmina tarnogród

Zobacz także

XI Spotkania Akademickie w Bukowinie (FOTO)

Dodane: 2019-06-18 14:22 - Komentarze  (5)  czytane (571)

TAGI: bukowina, gmina biszcza, spotkania akademickie, stowarzyszenie na rzecz bukowinyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.145.45.143

Jan (2016-12-12 17:26:00)

Szacunek dla Pana Krzesimira. Powinien posłem do Sejmu być. Bo w tym naszym Sejmie to połowa durniów a druga połowa nawiedzonych smoleńskich oszołomów.

Jan (2016-12-12 17:25:38)

Szacunek dla Pana Krzesimira. Powinien posłem do Sejmu być. Bo w tym naszym Sejmie to połowa durniów a druga połowa nawiedzonych smoleńskich oszołomów.

(2016-12-12 14:04:21)

Przyszłość należy budować pokojowo. Większość Ukraińców , zwłaszcza młodszego pokolenia nie zna faktów o Wołyniu. Tak czy owak, lepiej ich zintegrować w ramach UE, co z jednej strony to gwarancja bezpieczeństwa, z drugiej okazja na dalsze umacinianie współpracy. Należy patrzyć w przyszłość pamiętając przede wszytskim o polskiej racji stanu.

wątpliwości (2016-12-10 08:23:31)

Polska wspiera Ukrainę w integracji z UE. Staramy się ułatwiać pobyt obywateli tego państw w naszym kraju z możliwością zarobkowania i stałego zamieszkania. Uznajemy ich prawo do integralności i nienaruszalności granic (Krym). Wspieramy ukraińców na wielu płaszczyznach finansowo.
Mam jednak wrażenie, że ukraińcy w sposób świadomy piszą swoją nową historie w oderwaniu od faktów z przeszłości. To smutne, że dążenie do prawdy jest tylko po stronie Polaków.
Czy to nie jest naiwność z naszej strony, która jest bezczelnie wykorzystywana do osiągnięcia własnych celów z ich strony?

podatnik (2016-12-10 03:24:46)

Kisielów żyje w sercach wielu Panie Dębski. Przez tyle lat zakłamywano rzeczywistość, podnosi się Smoleńsk, a co z Wołyniem,dzisiejszym Podkarpaciem czy z częścią lubelskiego obecnie,graniczącą z Ukrainą. Wszelkie podziały na tej granicy są sztuczne i pozbawione logiki. Widać ewidentnie zmianę polityki na Świecie. Czy My jako suwerenne Państwo przetrwamy?Nie sądze.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Studniówka RCEZ (FOTO, VIDEO)

-Studniówka to wyjątkowe wydarzenie dla każdego, stojącego u progu dorosłości młodego człowieka. Za sto dni przystąpicie do egzaminu maturalnego. Bedzie on uwieńczeniem waszego pobytu w szkole, a jednocześnie zakończeniem etapu edukacji, po którym należy podjąć najważniejsze decyzje dotyczące dorosłego życia - mówił do uczniów, dyrektor "Elektryka", Jerzy Buczko. więcej»

Konkursy

Polecamy

Jest mowy Zarząd biłgorajskiego Oddziału ZNP

17 czerwca 2019 roku w siedzibie biłgorajskiego Oddziału ZNP odbyło...

Ludowa muzyka, ginące zawody i puszczanie wianków, czyli Festiwal Sztuki Ludowej "Biłgorajska nuta"

W Dylach k/Biłgoraja odbyła się kolejna edycja Festiwalu Sztuki...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Ogłoszenia