Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Królowanie miłości

Dodał: red Data: 2019-11-24 09:57:18 (czytane: 1416)

Jaka jest istota, główna treść wiary chrześcijańskiej? Czy jest to działalność charytatywna czy apel: „Bądźmy dla siebie mili”? Co jest w centrum uwagi? Dzisiejszy dzień - Uroczystość Chrystusa Króla uczy nas, że pytanie musi być inne: Kto jest w centrum naszej chrześcijańskiej wiary? Odpowiedź jest niemal oczywista...

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 23, 35 - 43):
Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: ”Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym”.
Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: ”Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie”.
Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: ”To jest król żydowski”.
Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu:
”Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas”.
Lecz drugi, karcąc go, rzekł: ”Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił”.
I dodał: ”Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”.
Jezus mu odpowiedział: ”Zaprawdę powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”.

chrystus_krol.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jaka jest istota, główna treść wiary chrześcijańskiej? Czy jest to działalność charytatywna czy apel: „Bądźmy dla siebie mili”? Co jest w centrum uwagi? Dzisiejszy dzień - Uroczystość Chrystusa Króla uczy nas, że pytanie musi być inne: Kto jest w centrum naszej chrześcijańskiej wiary? Odpowiedź jest niemal oczywista: to Jezus Chrystus, Pan i Odkupiciel, w Którego wierzymy i Który króluje jako Król i przyjdzie w chwale.

Zatem ten dzień ma nas ponownie doprowadzić do zdecydowanego, radosnego wyznania wiary w Chrystusa jako naszego Króla i Boga. W historii wiary chrześcijańskiej ludzie nabierali siły raz po raz, szczególnie w trudnych czasach. Gdy chrześcijanie byli prześladowani przez pogańskich cesarzy rzymskich, ta myśl dodała im otuchy i nadziei: Naszym Królem jest Chrystus, Który żyje i rządzi przez wieki. Odniósł zwycięstwo nad śmiercią, umierając na krzyżu. W swoim Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu dał nam również nadzieję na życie wieczne z Bogiem.
Na Chrystusa Króla patrzymy oczami wiary jako na naszego Pana i Zbawiciela, wcielonego Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Bóg stał się jednym z nas, ponieważ nas kocha. Syn Boży nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć. W przeciwieństwie do władców tego świata, którzy często są niesprawiedliwi i nadużywają swojej mocy, nasz Pan Jezus Chrystus jest Królem pokoju, sprawiedliwości i miłości. Ten, kto Mu się poddaje w wierze, może uczestniczyć w Jego chwale. Służyć Chrystusowi to rządzić razem z Nim.

Nie chcemy zapominać, w jaki sposób nasz Pan Jezus Chrystus rozpoczął swe królowanie - chociaż Jego Królestwo jest Odwieczne, to stał się człowiekiem, aby iść drogą cierpienia, aż po śmierć na krzyżu. W Godzinie największego upokorzenia prawdziwie zatriumfował nad całym złem w Boski sposób. W Jego Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu zwycięstwo Pana stało się widoczne dla wszystkich wierzących.

Teraz ktoś mógłby powiedzieć o Jezusie - łatwo jest o Nim mówić, ale istnieją zastrzeżenia do zastosowania Jego słów. On pozostawił swoje słowo, które zobowiązują i są przypieczętowane cierpieniem i śmiercią, a także zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem. Sam Jezus jako pierwszy zrozumiał, czego żądał od innych. Kiedy mówił o służeniu, by rządzić, udowodnił, że jest pierwszym ze wszystkich sług. Chciał być wśród swoich uczniów, jako Ten, Który służy, a nie Ten, Który rządzi.

Słowa w dzisiejszej Ewangelii mogą dać nam chwilę do namysłu i zapytajmy, jak widzimy Królestwo Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Czy nasza wiara pozostaje jedynie teorią, czy też jesteśmy gotowi, aby dostosować się do wskazówek Pana? Czy służymy Chrystusowi Odkupicielowi w naszych cierpiących i potrzebujących braciach i siostrach, czy też lekceważymy ich?

Narodzenie Chrystusa otwiera perspektywę nadziei – nie tylko ziemska przyszłość staje się akceptowalna i możliwa do zarządzania z pomocą Boga. Obiecano nam raczej wieczną doskonałość w królestwie Bożym, które Pismo Święte określa jako „nowe niebiosa” i „nową ziemię”.

Dlatego możemy modlić się z papieżem Franciszkiem: „Panie, chwyć nas swoją mocą i światłem, aby chronić całe życie, przygotować lepszą przyszłość dla Twojego królestwa, królestwa sprawiedliwości, pokoju, miłości i piękna. Błogosławiony jesteś”.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: niedziela chrystusa króla wrzechświata   ostatnia niedziela roku liturgicznego   komentarz do ewaneglii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Strażacki odpust w cieniu koronawirusa (FOTO)

Dodane: 2020-08-12 14:45 - Komentarze  (0)  czytane (224)

TAGI: odpust strażacki, osuchy, gmina łukowa, strażacy ospKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.245.48

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na okrągły stół

Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach zaprasza na spotkanie podsumowujące projekt „W seniorach siła!”, które odbędzie...