Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Królowanie Chrystusa i nasze królowanie

Dodał: red Data: 2020-11-21 22:13:34 (czytane: 479)

Ten, Który powstał z martwych, jest również namaszczony na Króla w chwale przez Swoje człowieczeństwo. Pewnego dnia powróci z mocą, aby sądzić ludzi według uczynków miłości, których dokonali lub nie, podczas ziemskiego życia.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 25, 31 – 46):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: »Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata.
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie«.
Wówczas zapytają sprawiedliwi: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?«.
Król im odpowie: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«.
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: »Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie«.
Wówczas zapytają i ci: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?«.
Wtedy odpowie im: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili«.
I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”.

chrystus_krol.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Dzisiaj kościół obchodzi niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Wizerunek króla w dużej mierze stał się obcy dla naszego współczesnego obszaru kulturowego. Jednak rozumiemy, co to pojęcie oznacza w odniesieniu do Chrystusa: Jezus jest Panem. W jedności z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym jest Najwyższym Władcą czasu i wieczności. Ten, Który powstał z martwych, jest również namaszczony na Króla w chwale przez Swoje człowieczeństwo. Pewnego dnia powróci z mocą, aby sądzić ludzi według uczynków miłości, których dokonali lub nie, podczas ziemskiego życia.

Obraz, którym posługuje się Jezus w czytanej dziś Ewangelii jasno ukazuje przyszły sąd Boży, który dokona się na naszych oczach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że realizacja (lub jej brak) wymienionych przez Niego uczynków, zaważy o miejscu naszego przebywania po śmierci. W istocie to my sami decydujemy o tym, co nas spotka: wieczne zbawienie lub wieczne odrzucenie.
Początek i koniec czasu są w rękach Boga. On jest „Alfą” i „Omegą”, źródłem i przeznaczeniem wszystkiego, co żyje i istnieje. Jeśli ktoś słusznie zasługuje na tytuł „króla”, w pełnym znaczeniu tego słowa, to jedynie Bóg. W Starym Przymierzu zostało to bardzo dobrze rozpoznane przez Izrael. Przez długi czas, w przeciwieństwie do sąsiadujących z nimi ludów, nie mieli własnego władcy. Wyznaczano „sędziów”, król miał być tylko jeden: Pan Bóg, Jahwe, Który ocalił Swój lud z niewoli egipskiej i Który Swoją miłosną Opatrznością prowadził go dobrze i bezpiecznie przez wieki.

Ale wtedy był czas królów. Lud Izraela nie chciał już wyróżniać się na tle sąsiednich ludów i dlatego zażądał króla dla siebie. W historii narodu wybranego byli wielcy i ważni władcy, tacy jak Saul, Dawid i Salomon, ale także wielu takich, którzy uciskali poddanych i sprowadzali ich na manowce, pozwalając na oddawanie czci obcym bogom. Jednakże w królestwie Dawida dano ludowi obietnicę nadejścia takiego Króla, który będzie panował w świętości i prawości i którego królowaniu nie będzie końca: Mesjasza.

Możemy zadać sobie pytanie: dlaczego Jezus Chrystus jest Królem? Dlaczego zasługuje na Królestwo? Odpowiedź jest wieloraka: przede wszystkim Chrystus jest Królem nieba i ziemi, ponieważ jest Jednorodzonym Synem Ojca Przedwiecznego. Ma tę samą naturę co Bóg. Syn jest wieczny i wywyższony jak Ojciec i jest z Nim zjednoczony przez Ducha Świętego. Bóg w Trójcy Jedyny jest początkiem i źródłem wszystkiego, co żyje i istnieje. Bóg stworzył wszystko w Duchu przez swoje Słowo. Tym właśnie Słowem jest Syn Boży. Tak więc Chrystus jest Panem całego stworzenia: przyrody nieożywionej, wszystkiego, co żyje, ale także niewidzialnego stworzenia - królestwa aniołów.

Jezus Chrystus, Syn Boży, który stał się człowiekiem z miłości do nas, jest także naszym Panem i Królem z innego powodu: odkupił nas przez Swoje dobrowolne uniżenie się na Krzyżu. Swoją krwią nabył nas dla Boga i uczynił nas królami i kapłanami w Duchu Świętym. Ponieważ Syn Boży wyrwał nas spod panowania ciemności, w którą człowiek wpadł z własnej winy, ma do nas niejako prawo. Jest to Święte Panowanie, które Syn Boży sprawuje w prawdzie, sprawiedliwości i miłości. Jest Królem Miłosierdzia, który chce ratować wszystkich ludzi. Uwalnia nas od grzechu i wszelkiego zła, jeśli Mu ufamy i wierzymy w Niego.

Zawierzajmy się wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych, którzy uczynili wiele dobra na ziemi, kierując się miłością do Boga i bliźniego. Ich życie jest dla nas przykładem i zachętą. Niech święci w niebie wstawiają się za nami u Boga, aby Wieczny Sędzia pewnego dnia przyjął nas i zaprosił do Swego Królestwa Niebieskiego.

/ks. Sławomir Korona/

Zobacz także

Koronawirus: Zmarły trzy mieszkanki naszego powiatu

Dodane: 2020-11-23 14:02 - Komentarze  (0)  czytane (461)

TAGI:Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.79.60

MG (2020-11-21 23:41:00)

1 Tym. 2,5-6 " Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie"

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Starosta biłgorajski o sytuacji w DPS w Teodorówce

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Najnowsze dane dotyczące Covid-19. W naszym powiecie zachorowało 28 osób

Druga fala koronawirusa przybiera na sile. Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny...