Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kredyt mieszkaniowy - wszystko, co warto wiedzieć

Dodał: red Data: 2020-09-18 14:28:37 (czytane: 492)

Zakup nieruchomości to dla wielu osób spełnienie marzeń, a sam kredyt mieszkaniowy najpoważniejsza w życiu decyzja. Z tego względu, warto dokładnie przemyśleć zarówno wybór oferty, jak i własne możliwości finansowe. Dowiedz się co warto wziąć pod uwagę, wybierając bank, a także jak porównać propozycje różnych firm.Reklama.

1. Kredyt mieszkaniowy a koronwarius
2. Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?
3. Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa

Kredyt mieszkaniowy a koronwarius
Kredyt mieszkaniowy to najpopularniejszy sposób na finansowanie nieruchomości w Polsce. Wpływ na to mają głównie ceny nieruchomości, ale nie tylko. Wiele osób kupno mieszkań traktuje jak inwestycje, opłacane z kredytu i wynajmu kolejnych mieszkań.
Wiele w tym zakresie zmieniła jednak epidemia koronawriusa. Mimo że nadal wiele osób jest zainteresowanych kredytami, banki mniej chętnie niż jeszcze przed kilkoma miesiącami, decydują się na przyznanie pożyczek. Instytucje bankowe podwyższyły również wymagania względem potencjalnych pożyczkobiorców. Szczególnie duża zmiana nastąpiła w wysokości wkładu własnego. Dotychczas wystarczająco było wniesienie 10 procent wartości mieszkania. Obecnie, w zależności od banku, wysokość wkładu waha się od 20, do aż 40 procent.
Aktualnie przy ocenie zdolności kredytowej sprawdzana jest również branża, w jakiej pracuje pożyczkodawca. Zatrudnieni w niektórych sektorach, które szczególnie ucierpiały w epidemii koronawirusa, mogą mieć utrudniony dostęp do kredytów mieszkaniowych. Banki mniej przychylnie patrzą również na osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.
Nie oznacza to jednak, że uzyskanie kredytu nie jest możliwe. Warto dokładnie prześledzić dostępne na rynku oferty, aby dopasować propozycje do swoich potrzeb.

kredyt_mieszkaniowy.jpg

Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?
Wybór kredytu nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele ofert. Przed wyborem jednej z nich warto skorzystać z porównywarki kredytu. Takie zestawienie zawiera większość dostępnych na rynku propozycji, w tym także najnowsze produkty bankowe. Porównywarki ofert bankowych zbierają wszystkie naważniejsze informacje na temat kredytów i ich spłaty – prowizje, oprocentowanie, RRSO, a także maksymalną kwotę pożyczki. Dzięki temu w szybki sposób zorientować można się, jakie możliwości aktualnie występują na rynku bankowym.
Kolejny krok przy wyborze kredytu mieszkaniowego to ocenienie własnej sytuacji finansowej. Warto pamiętać, że wysokość raty pożyczki nie powinna przekraczać 30% miesięcznego dochodu netto. Taka proporcja ułatwi zachowanie płynności finansowej, a także zapewni bezpieczeństwo zarówno bankowi, jak i jego klientom.

Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa
Przy wyborze pożyczki i zawieraniu umowy kredytowej ważna jest również zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty kredytu przez pożyczkobiorcę. To jeden z głównych aspektów, który sprawdza bank. Na zdolność kredytową składa się kilka czynników. Sytuacja finansowa klienta oceniana jest na podstawie jego dochodów, kosztów utrzymania, a także zobowiązań finansowych. Pod uwagę brana jest również sytuacja rodzinna – ilość osób na utrzymaniu oraz wiek klienta. Oprócz tego sprawdzana jest historia kredytowa pożyczkobiorcy.
W trakcie oceny zdolności kredytowej bank opiera się na informacji z baz kredytowych, w których zapisywane są zarówno zaciągnięte pożyczki, jak i składane wnioski. Z tego powodu, przy zaciąganiu kredytu, nie warto składać wniosków do wszystkich banków. Wszystko to wpłynąć może negatywnie na zdolność kredytową.
W ocenie własnej sytuacji finansowej pomóc może kalkulator kredytowy.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: kredyt mieszkaniowy   co warto wiedzieć o kredycie mieszkaniowym   biłgoraj   zakup mieszkania

Zobacz także

Covid w GOPS w Obszy. Jednostka ogranicza bezpośrednią obsługę

Dodane: 2020-10-21 15:41 - Komentarze  (1)  czytane (314)

TAGI: koronawirus, covid-19, gops obsza, gmina obszaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.85.115

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirusa na Lubeszczyźnie. Dane na koniec września 2020 roku

Jak wygląda sytuacja związana z epidemia korowanirusa na Lubelszczyźnie, ile osób jest zarażonych, ile ozdrowiało. Publikujemy najnowsze...