Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kościół św. Marii Magdaleny w Biłgoraju diecezjalnym sanktuarium (FOTO, VIDEO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2016-07-22 14:26:36 (czytane: 7655)

W parafialny odpust ku czci św. Marii Magdaleny, 22 lipca br., biskup Marian Rojek, podniósł biłgorajski kościół św. Marii Magdaleny do rangi diecezjalnego sanktuarium. Uroczystości odbyły się przy "kaplicy objawień" i zgromadziły czcicieli "Apostołki Apostołów" z naszego Regionu.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajOgłoszenie "kościoła w Puszczy" diecezjalnym sanktuarium, to uczczenie 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny i pobożności mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej w tym miejscu. -Dzień dzisiejszy wpisze się w historię tego lokalnego kościoła, wpisze się w historię wiary każdego z nas bracie i siostro. Sanktuarium to miejsce szczególne, gdzie świętość będziemy poznawać i jej będziemy się uczyć, tutaj od św. Marii Magdaleny, która prowadzić nas będzie do Zmartwychwstałego Chrystusa - mówił przed uroczystościami ojciec franciszkanin Sławomir Zieliński.

swieta_maria_magdalena_sanktuarium_bilgoraj.JPG


Objawienie św. Marii Magdaleny, które miało miejsce w 1615 roku, poprzedziło w 1603 roku, inne nadprzyrodzone zjawisko. Rozegrało się ono zresztą niemal w tym samym miejscu. -Co ciekawe, stali się nimi pastuszkowie, czyli ludzie ubodzy, tak bardzo przypominający nam ich ewangelicznych poprzedników, obecnych przy narodzinach samego Jezusa. Dopiero po tych faktach nastąpił stosunkowo szybko chronologiczny ciąg wydarzeń, zakończony przed 1623 powstaniem franciszkańskiej fundacji zakonnej. Lecz najpierw poprzedziły ją takie zajścia, jak budowa najstarszej kaplicy w tym miejscu, narodziny kultu św. Marii Magdaleny oraz przybycie pierwszego zakonnika z Lublina, którym był ojciec Seweryn Chamiec - wyjaśnia regionalista Piotr Flor.


W uroczystościach, których punktem kulminacyjnym była uroczysta suma sprawowana o godzinie 12:00 przy kaplicy św. Marii Magdaleny, uczestniczyło blisko 40 kapłanów z diecezji Polski Południowo - Wschodniej, w tym dwóch biskupów, licznie zgromadzona służba liturgiczna, dzieci i młodzież, chór, orkiestra dęta, przedstawiciele władz samorządowych, miejscowi parafianie oraz pielgrzymi, którzy do biłgorajskiego sanktuarium Apostołki Apostołów - jak tradycja zwykła określać św. Marię Magdalenę - przybyli z naszego Regionu.

ksiadz_witold_batycki.JPG


-Dzisiejsza uroczystość nadania kościołowi w Puszczy Solskiej godności sanktuarium diecezjalnego jest dla nas kapłanów, parafian, mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej wielką radością i wskazaniem, że to miejsce zostało wybrane przez samego Boga, a św. Maria Magdalena jako naoczny świadek śmierci Chrystusa na krzyżu, a następnie zwiastunka dobrej nowiny o Zmartwychwstaniu Pana od wieków została przeznaczona przez Boga na patronkę i orędowniczkę Ziemi Biłgorajskiej, a szczególnie Miasta Biłgoraja. Jesteśmy i stoimy w miejscu, gdzie za wstawiennictwem świętej dokonało się wiele cudów potwierdzonych notarialnie. Jest to jedyne miejsce w świecie gdzie dokonało się objawienie św. Marii Magdaleny. Dziś znów stajemy przy jej kapliczce by sprawować Ofiarę Eucharystyczną. Naszą radość z podniesienia miejscowej świątyni do godności sanktuarium diecezjalnego przychodzi nam przeżywać w rocznicę 400-lecia objawień świętej w tym miejscu, w Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę przyjęcia przez Polskę chrztu oraz w czasie Światowych Dni Młodzieży. Do tej kumulacji ważnych rocznic i zdarzeń należy dodać fakt, że od tego roku, decyzją ojca świętego Franciszka, liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi święta. Odczytujemy to jako kolejny znak dany nam od Boga. Cieszę się, że tak licznie się tu gromadzimy i razem możemy się modlić. Witam wszystkich i dziękuję za obecność i manifestację wiary - podkreślał ks. dziekan Witold Batycki.

Reklama.

Dekret o podniesieniu kościoła św. Marii Magdaleny do godności sanktuarium diecezjalnego zgodnie z przepisami kodeksu prawa kanonicznego oraz łaski z tym związane przedstawił ks. Michał Maciołek. Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu przybliżył także historię kultu świętej w tym miejscu oraz lokalną pobożność. Posłuchaj:Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek.

ku_czci_swietej_marii_magdaleny__2_.JPG


Zachęcając do wspólnej modlitwy, gorliwego bożego życia i ufności w Boże Miłosierdzie, mówił do zebranych: -Święta Maria Magdalena chce byśmy na Jej wzór rozmiłowali się w naszym Panu i Bogu, a ponieważ miłość oczekuje od  każdego z nas czystości, szlachetności myśli pragnień serca, życia i postawy, dlatego chciejmy na nowo zanurzyć siebie w nieskończonym Bożym Miłosierdziu, abyśmy na wzór św. Marii Magdaleny zostali oczyszczeni, uświęceni i uzdatnieni do modlitwy. Po Mszy świętej ulicami Miasta odbyła się przy dźwiękach uroczysta procesja eucharystyczna. Wspólne świętowanie zakończyło uroczyste odśpiewanie hymny Te Deum.Zobacz także:

'U Marii Magdaleny' rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości

Wpływ objawień św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej na rozwój religijny, kulturalny i historyczny Biłgoraja

Objawienia świętej Marii Magdaleny pod Biłgorajem

O historii objawień św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 131

Tagi: kościół św. marii magdaleny w biłgoraju   diecezjalne sanktuarium   400-lecie objawień św. marii magdaleny   święta maria magdalena biłgoraj

Zobacz także

Siła odwagi

Dodane: 2020-08-09 07:50 - Komentarze  (0)  czytane (300)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, rozważanie ewangeliiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.245.48

(2016-07-26 11:58:05)

No proszę, jaki tu Silk wzorowy katolik, więc może przestanie atakować w komentrzach (z zawiści , nienawiści itp.), wszak bliźnich należy szanować.

Silk (2016-07-23 15:47:41)

Oto kolejni głupole, co nic nie zrozumieli z doniosłości wczorajszej uroczystości. W naszym polskim "piekiełku" nic nie może się wydarzyć, aby nie zostało skrytykowane. Ten co narzeka na pracę, niech się zwolni. Ten co narzeka na kościół, nikt go na siłę nie ciągnie.

J56 (2016-07-23 15:30:36)

To, że nie mają żon nie znaczy, że nie mają dzieci. Oj mają mają.

456458 (2016-07-23 11:33:16)

Czy w zakładach niewolniczych zaczną ludzie z tej okazji lepiej zarabiać?Wyzyskiwacze się wzrusza i zaczną lepiej płacić?

do poniżej (2016-07-23 07:53:43)

Nieprawda! Kościół to są ludzie (wierni) którzy zebrali się razem w imię wiary w Boga, nawet na otwartej przestrzeni. Natomiast budowla, jak pogardliwie piszesz o kościele ma znaczenie drugorzędne. Przykładem są zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Pokaż mi taką budowlę na świecie, która zdoła pomieścić tylu wiernych!!!

a co to jest kościół ? (2016-07-22 21:53:38)

kościół to budowla na której budowę i utrzymanie dają wierni i dokładają pisowskie rządy z podatków podatnika , a co to jest kler - grupa zakłamanych ludzi która nie mając dzieci żon i rodzin uczą innych jak postępować oraz i nakazując im płacić nawet za sakramenty które jako pierwszy udzielał Jezus za darmo

Do o kurczę w Biłgoraju (2016-07-22 21:25:17)

Jak chcesz burdel jedz do Niemiec . Tam "Refugees" przyjmą cie z otwartymi ...ramionami i nie tylko ....

Przyjdzie jeszcze czas ze na klęczkach wrócicie do kościoła ....

Co do uroczystości , piękna , uroczysta i historyczna chwila .

Silk (2016-07-22 19:24:20)

A czy wam palanty przeszkadza to, że mamy sanktuarium?
Wszyscy są z tego zadowoleni, a tylko nieliczne matoły są wiecznymi malkontentami.

(2016-07-22 19:06:22)

sanktuarium jest dla kleru żeby kasę trzepali , nie dla plebsu

o kurcze w Bilgoraju (2016-07-22 18:50:44)

mamy sankturium a nie mamy burdelu czy w tym mieście jest coś dla normalnych ludzi a nie tylko świętojebliwych

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Roztoczański Plener Podróżniczy

Biłgorajskie środowisko rowerowe coraz bardzie się integruje. W swych działaniach mają już nie tylko rajdy rowerowe, czynnie włącza...