Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kornik ostrozębny szaleje w biłgorajskich lasach

Dodał: red Data: 2018-03-09 13:41:40 (czytane: 3094)

Jest składnikiem polskiej fauny i nie notowano wcześniej jego gradacyjnego występowania. Ostatnie lata letnich susz spowodowały, że niszczy coraz większe obszary leśne, dokonując zasiedleń na sosnach. Chodzi o kornika ostrozębnego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolBy przybliżyć zagadnienia związane z monitorowaniem jego występowania i metod postępowania z drzewami, które dotknął, w Nadleśnictwie Biłgoraj odbyła się specjalna konferencja. -Kornik ostrozębny to groźny szkodnik wtórny sosny. Zasiedla drzewa stojące, leżące i grubsze gałęzie. Występowanie na naszym terenie jest skorelowane z okresem suszy i obniżeniem poziomu wód gruntowych latem, które obserwujemy od kilku lat. Osłabione tymi czynnikami drzewa są doskonałym obiektem dla kornika. Zasiedla on drzewa we wszystkich klasach wieku, żerując pod cienką rudą korowiną w górnej partii koron. Pierwszymi objawami są szarzejące a następnie rudziejące igliwie oraz charakterystycznie spękana i odstająca kora z otworami wylotowymi - wyjaśnia Piotr Mróz Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

konferencja_kornik_ostrozebny.JPG

Jak przekonują leśnicy, najskuteczniejszą metodą walki ze szkodnikiem jest stały monitoring drzewostanów sosnowych, wyszukiwanie i usuwanie drzew opanowanych, szybkie przerabianie drzewa oraz niszczenie pozostałości pozrębowych poprzez ich spalenie. -W Lasach Państwowych, którymi zarządza Nadleśnictwo Biłgoraj, takie działania są podejmowane, systematycznie wycinamy ogniska kornika ostrozębnego. Problem jednak stanowią opanowane przez kornika drzewa, będące w posiadaniu osób prywatnych, a takich na terenie naszego nadleśnictwa jest 55%. Musimy więc skorelować działania profilaktyczne i metody usuwania drzew - informuje zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj Leszek Turczyniak.

Reklama.

Zorganizowana, w dniu 9 marca br., przez Nadleśnictwo Biłgoraj i Starostwo Powiatowe konferencja, miała za cel przybliżenie zagadnień związanych z bieżącym monitorowaniem gradacji kornika ostrozębnego w lasach Powiatu Biłgorajskiego oraz doprecyzowanie sposobów i metod postępowania gospodarczego - ochronnego w zagrożonych drzewostanach. Uczestniczyli w niej uczestniczyli leśnicy, samorządowcy i przedstawiciele zakładów usług leśnych.

Podczas konferencji sporo czasu poświęcono także kwestii przygotowania informacji do właścicieli lasów prywatnych co do szkodliwej działalności kornika ostrozębnego oraz zabezpieczenie sił, które pomogą wyciąć zasiedlone drzewa, wywieść je z lasu i szybko przerobić drewno, tak by ograniczyć szkodliwą działalność tego owada.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: kornik ostrozębny   nadelśnictwo biłgoraj   konferencja   lasy powiatu biłgorajskiego

Zobacz także

Sukcesy młodych plastyków z Goraja

Dodane: 2019-03-25 13:04 - Komentarze  (0)  czytane (72)

TAGI:Komentarze (16)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.82.99.169

(2018-03-11 07:24:53)

Jak się zachowujecie jako Zarząd. Oczekujesz szacunku do siebie. Od początku V kadencji nie zapraszacie osoby reprezentującej Nadleśnictwo na sesje rady powiatu. Czy postarałeś się o należny szacunek dla Nadleśniczego ?

ciekawy (2018-03-11 07:04:58)

Znaczy się co???

Panowie (2018-03-10 23:09:23)

leśnicy róbcie swoje

Do ??? (2018-03-10 23:06:33)

Tak cię pastwi ten członek zarządu bo sam się boisz wyborow jedyny chyba normalny w tym starostwie i jak służył pomocą szczególnie rolnikom tak służy nigdy nie spotkałem się z osobą co by źle o nim powiedziała ,wporzadku czlowiek ale nie których szlak trafia jak nie mogą w tej polityce coś znaleźć na kogoś to chociaż ugryźć ,ten świat się nie zmieni nigdy .

??? (2018-03-10 18:09:00)

Panie Nadleśniczy
Z tego co wiem to PSL nie zaprasza Pana na sesje Rady Powiatu.
W takim razie dlaczego na spotkaniu z leśnikami promuje się przed wyborami członek Zarządu Powiatu?

(2018-03-10 18:03:36)

aaa...co na to łunia europejska ?

Drago (2018-03-10 10:27:52)

Szczyt hipokryzji. Ludziska poczytajcie troszkę idźcie sie doszkolic przecież tu naprawdę nie trzeba dużo myśleć. Kornik jest czymś jak nowotwór jak zaatakuje nerke czy wątrobę to usuwa sie nerke lub przeszczepia. W przypadku Kórnika usuwamy zasiedlone drzewa a las traktujemy jako organizm by go ratować. Ci co wypisują takie bzdury to chyba nie maja swojego lasu.

(2018-03-10 07:22:27)

Jak zamieszczam komentarz podpisany swoim nickiem (Silk), to od razu go usuwają i to bez względu na treść. Wszyscy wiedzą, że ten portal schodzi na psy. Ale róbta tak dalej... :(I)

(2018-03-09 21:20:26)

Brawo dla leśników

(2018-03-09 20:04:33)

To wszystko przez psl

Silk (2018-03-09 19:40:39)

O tak! Właśnie takim oddaniem cieszył się były minister Szyszko. Gdyby nadal zasiadał na stołku ministra, to leśnicy nie mieli by miejsc pracy. Ale róbta tak dalej... :(I)

widać wśród komentatorów na forum sami specjaliści (2018-03-09 18:44:19)

którzy podczas wypraw na grzyby na lesie zdjęli zęby, weźcie się nie ośmieszajcie, wg. was leśnicy chcą wyciąć cały las, wszystko zniszczyć i stracić przez to pracę, już o pasji niektórych leśników i ich oddaniu nie wspomnę

Kornik oziębły w pis (2018-03-09 15:59:35)

Kornik szkodnik nr 1 to borowiec i społka

Właśnie (2018-03-09 15:20:29)

Poproście Posłankę Borowiec niech poradzi się najlepszego fachowca od korników jak załatwić problem

głos z puszczy (2018-03-09 15:17:26)

Trzeba zaprosić Szyszkę to on załatwi problem kornika ostrozębnego w puszczy solskiej jednym cięciem

(2018-03-09 14:12:24)

"Uczestniczyli w niej uczestniczyli leśnicy, samorządowcy i przedstawiciele zakładów usług leśnych." - wszystko jasne. Wyciąć wszystko. Jakaś lewa ręka Janka Szyszki macza w tym swoje brudne łapska? Czy pazerna córka leśniczego ma ochotę na te zasoby ?
Dlaczego w artykule nie napisano gdzie są te ogniska tego kornika? Chętnie bym to sprawdził osobiście.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Bieg "Tropem Wilczym"

Powiatowa Gala Mistrzów Sportu

Studniówka RCEZ

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ulica Strażacka blokuje część Osiedla Nadstawna i Śródmieście

Zmiana organizacji ruchu na ul. Strażackiej zamiast upłynnić ruch, spowodowała powstawanie korków na ulicy Nadstawnej i blokowanie...