Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Konkurs na Najpiękniejszą Pisankę i Palmę Wielkanocną

Dodał: red Data: 2019-04-16 14:26:23 (czytane: 1635)

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, ogłoszono dziś wyniki powiatowego konkursu na Najpiękniejszą Pisankę i Palmę Wielkanocą. Konkurs zorganizowano w ramach eliminacji do konkursu wojewódzkiego.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajRękodzieło związane ze świętami Wielkiej Nocy oceniała specjalnie powołana komisja, w skład której weszli Beata Strzałka - etatowy członek Zarządu Powiatu, Tomasz Brytan i Małgorzata Okoń z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, a także Anna Wachowicz, Agnieszka Dziedzic i Magdalena Szewczuk z Wydziału Edukacji Starosta w Powiatowego w Biłgoraju. Na podsumowaniu, które odbyło się w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, uczestnikom gratulował i dziękował za podtrzymywanie tradycji Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

palma_pisanka_konkurs.JPG

Komisja przyznała:
W kategorii palma tradycyjna:
I miejsce - Grupa V (dzieci w wieku 5 - 6 lat) Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Józefowie;
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Luchowie Dolnym;
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowcu.

W kategorii Pisanka wykonana techniką tradycyjną:
I miejsce - Teresa Runo - Tereszpol Zaorenda;
II miejsce - Katarzyna Zygmunt - Korytków Duży;
III miejsce - Krystyna Świstek - Józefów.

W kategorii Pisanka wykonana technika współczesną:
I miejsce - Danuta Połucha - Biszcza;
II miejsce - Agnieszka Błaszkieiwcz - Tarnogród;
III miejsce - Edyta Marzec - Tereszpol Kukiełki.

Reklama.

Wykonane przez lokalnych artystów prace wzięły także udział w w I Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną, który odbył się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

wojewodzki_konkurs__1_.jpg

Wydarzenie zorganizował Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie. Pomysłodawcą konkursu była wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek. Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

wojewodzki_konkurs__3_.jpg

Do konkursy wojewódzkiego zgłoszono 208 prac. Wśród nagrodzonych znalazły się także te wykonane przez rękodzielników na Ziemi Biłgorajskiej. I tak w I nagrodę kategorii palma zdobyła Emilia Karwat z Gminy Frampol. W kategorii pisanka tradycyjna I nagrodę wywalczyła Marcela Ćwik z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, a II nagrodę Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego. W kategorii pisanka współczesna wyróżnienia przyznano Danucie Płoucha z Gminy Biszcza oraz Agnieszka Błaszkiewicz z Gminy Tarnogród.

wojewodzki_konkurs__2_.jpg

-Palmy wykonuje tylko z naturalnych elementów. Są to suszone trawy, zioła, kwiaty. Wszystko zbieram wcześniej, kwiatki sieję sama, suszę i uplatam w palmę. Cały więc proces tworzenia, to nie tylko godzina na jej wykonanie ale przygotowania materiałów i ułożenie koncepcji jak ona ma wyglądać. Ludzie dziś szukają rękodzieła i rzeczy niepowtarzalnych. Jak tyko pojawię się z moimi palmami na targu w Biłgoraju, to od razu wszystkie sprzedaję - przyznaje Emilia Karwat.

dorota_skakuj.JPG

Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju uważa, że każdy pomysł, który ma na celu promowanie dziedzictwa kulturowego naszego Regionu warto organizować i upowszechniać. -Wiele wzorów, tradycji i metod wykonywania i zdobienia pisanek i palm są charakterystyczne dla Ziemi Biłgorajskiej. Takie konkurs jak ten organizowany na poziomie województwa pozwala z naszą tradycją wyjść szerzej. To promocja naszej twórczości. Tym, że nasi artyści odnieśli znaczące sukcesy w Lublinie dla mnie nie jest zaskoczeniem. Wiem, że ta twórczość odwołuje się do tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, że wykonane są z dbałością, pieczołowitością, kunsztem. Te nagrody są zasłużone i nie są zaskoczeniem. Można się było tego spodziewać - dodaje dyrektor Dorota Skakuj.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Magdalena Szewczuk i bilgoraj.com.pl

Tagi: konkurs na palme wielkanocną   konkurs na pisankę   wielkanoc 2019   tradycje wielkanocne biłgoraj

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.124.77

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

Areszt dla 42-latka z Gminy Potok Górny za atak na policjantów (AUDIO)

Przesłuchanie, przedstawienie zarzutów i tymczasowy areszt. Dziś...

Budżet obywatelski. Wpłynęło 12 wniosków na ponad 1,9 mln zł

Zakończył się właśnie nabór wniosków do przyszłorocznego budżetu...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia