Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kobiety do tańca i do różańca, czyli jubileusz 'Bab Goździeńskich' (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-02-24 10:36:28 (czytane: 4757)

Część artystyczna w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Goździe Lipińskim, program artystyczny w wykonaniu Zespołu „Baby Goździeńskie”, poczęstunek i zabawa taneczna złożyły się na uroczysty „Dzień Seniora” połączony z XX leciem Zespołu „Baby Goździeńskie” który odbędzie się dnia 23 lutego br.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajWspólnie z Zespołem świętowała społeczność uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, społeczność miejscowości Gózd Lipiński, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Biszcza, proboszczowie parafii w Potoku Górnym i Biszczy oraz goście z Biłgoraja. Zespół obrzędowo - kabaretowy "Baby Goździeńskie" powstał spontanicznie na potrzeby lokalnej społeczności. Obecnie tworzy go 15 osób, opiekunek Zespołu jest Bernadeta Cichorz, a kierownikiem Krystyna Lewkowicz. Wsparciem dla Zespołu jest poetka Stefania Książek oraz z młode pokolenia Agnieszka Mateja i Anna Krasny. Zespół działa od 11 lutego 1997 roku, w tym dniu przedstawił swoje premierowe widowisko obrzedowo - kabaretowe "Skubanie pierza", na "Dniu Seniora" rok rocznie organizowanym przez Szkołę Podstawową w Goździe Lipińskim. Wówczas także pojawiła się nazwa Zespołu "Baby Goździeńskie". Panie wcześniej działały w Kole Gospodyń Wiejskich oragnizując dożynki, wydarzenia kulturalne oraz angażując się w życie społeczności lokalnej pomagając m. in. w chrzcinach, weselach czy prymicjach. ta aktywność pań w KGW przełożyła się na działalność Zespołu. Od początku "Baby Goździeńskie" czynnie angażuje się w przedsięwzięcia kulturalne oraz ważne wydarzenia i uroczystości na terenie Gminy Biszcza i parafii Potok Górny i Biszcza.

baby_gozdzienskie_biszcza.JPG


Przez 20 lat swej działalności Zespół na w swym repertuarze wiele widowisk, m. in. "Kiszenie kapusty", "Miodobranie", "Prządki", "Wesele", czy "Chrzciny", a także skeczy, przyśpiewek i wierszy na wesoło. Od początku swej działalności Zespół organizuje wraz ze Szkołą Podstawową w Goździe Lipińskim "Dzień Seniora", czynnie włącza się w przygotowanie gminno - parafialnych dożynek, Dnia Miodu i Pieroga czy ważny uroczystości. Uczestniczy w dożynkach diecezjalnych w Krasnobrodzie, występuje na przeglądach teatrów wiejskich czy wydarzeniach organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Dziewczyny są do tańca i do różańca. Mają wiele zapału, sił i chęci do pracy. Same przygotowują swój repertuar, same wychodzą z inicjatywą i co bardzo ważne pomagają sobie na wzajem i są otwarte na społeczność lokalną miejscowości Gózd Lipiński i Gminy Biszcza - przyznaje Bernadeta Cichorz.

Reklama.

Gratulacje Zespołowi składał Wójt Gminy Biszcza. Zbigniew Pyczko dziękował "Babom Goździeńskim za 20 lat działalności na terenie Gminy Biszcza i okoli oraz za dobrą współpracę. Życzył jednocześnie satysfakcji z działalności kulturalno - rozrywkowej i sukcesów w działalności społecznej na rzecz mieszkańców, a także pomyślności w życiu osobistym. Życzenia Zespołowi przekazali także biłgorajski posłowie Agada Borowiec i Piotr Olszówka -Serdecznie gratuluję jubileuszu 20-lecia istnienia Zespołu "Baby Goździeńskie". Ten okres czasu świadczy o znalezieniu miejsca w życiu społeczności lokalnej - napisała w liście poseł Agata Borowiec. Dalszych sukcesów z okazji 20-lecia Zespołu, "Babom Goździeńskim" w okolicznościowym grawertonie życzył poseł Olszówka.

dzien_seniora_biszcza.JPG


Jubileusz Zespołu połączony został z rok rocznie obchodzonym w Goździe Lipińskim, a przygotowywanym przez społeczność Szkoły Podstawowej "Dniem Seniora". Uroczystość jest okazją do złożenia podziękowań babciom i dziadkom przez wnuki.

bozena_pieczonka_dyrektor_szkoly_w_gozdzie_lipinskim.JPG


-To nasza coroczna uroczystość, którą przygotowujemy wspólnie z Zespołem "Baby Goździeńskie" i lokalną społecznością. To uroczystość środowiskowa, która zacieśnia współprace między szkołą, a społecznością lokalną. Nasza szkoła występuje więc nie tylko jako instytucja oświatowo - wychowawcza, co jest jej podstawowym celem ale także jako "instytucja kultury". W przygotowanie uroczystości zaangażowani są wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, a zaproszenie kierowane jest do mieszkańców naszej miejscowości - wyjaśnia w rozmowie z bilgoraj.com.pl Bożena Pieczonka dyrektor szkoły w Goździe Lipińskim.

dzien_babci_i_dzidka.JPG


Na uroczystość przygotowano piosenki, tańce, przedstawienie, scenki kabaretowe, wierszyki oraz drobne upominki dla seniorów. Na zakończenie był wspólny poczęstunek i zabawa.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 68

Tagi: gózd lipiński   gmina biszcza   zespół baby goździeńskie   jubileusz zespołu baby goździeńskie

Zobacz także

Najlepsze filmy krótkometrażowe

Dodane: 2020-02-17 22:11 - Komentarze  (0)  czytane (265)

TAGI: grand off, filmy krótkometrażowe, biłgoraj, biłgorajskie centrum kulturyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.245.125

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

Konkursy

Polecamy

Studniówka uczniów ZSZiO (FOTO, VIDEO)

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,...

Eko - walentynki. Młodzież rozdawała sadzonki drzew i rozmawiała o ekologii (FOTO)

Młodzież z biłgorajskich szkół średnich, skupiona w PCK Biłgoraj...

78. rocznica powołania Armii Krajowej. Uroczystości powiatowe w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

14 lutego 1942 roku powołana została Armia Krajowa. Wówczas decyzją...

Otwarcie nowej Sali Obsługi Interesanta WGiGN Starostwa Powiatowego (VIDEO)

Dziś z udziałem Starosty Biłgorajskiego nastąpiło otwarcie nowej...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia