Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kadencyjność samorządowców

Dodał: red Data: 2017-02-09 15:25:51 (czytane: 3704)

Pomysł wprowadzenia kadencyjności na wybieralnych stanowiskach istnieje w przestrzeni publicznej od kilku lat. Był w programach wyborczych znanych partii. Zapytaliśmy biłgorajskich samorządowców co sądzą o pomyśle koalicji rządzącej w Polsce, który zakłada kadencyjność Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajJak przypomina Jarosław Bondyra wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraj, w polskiej kulturze politycznej kadencyjność dotyczy stanowiska Prezydenta RP, a do tej pory pomijano senatorów, posłów i samorządowców. -Kadencyjność ma dobre i złe strony. Często kojarzona jest z populizmem, z mało merytorycznym podejściem do spraw społecznych. Doświadczenie i stabilność jest podstawą właściwego sprawowania władzy, a kadencyjność niweczy osiągnięcie tych parametrów - uważa Bondyra. Jego zdaniem brak kadencyjności może budzić niepokój o tworzenie klik, układów, ale obecnie w dobie wolnych mediów, szerokiego dostępu do wszelkich informacji wszyscy zainteresowani mogą szybko wyrobić sobie zdanie o wójcie czy burmistrzu. -Demokracja zapewnia weryfikację w wolnych wyborach każdego samorządowca co cztery lata. Skoro wyborcy ufają swoim włodarzom i ponownie wybierają ich na to samo stanowisko to dlaczego podważać ich wolę. Na tym polega siła demokracji, że społeczności lokalne same wiedzą najlepiej, kto w ich imieniu ma sprawować władzę - dodaje.

kadencyjnosc_samorzadow.JPG


-Niedawno obchodziliśmy rocznicę 25-lecia odzyskania suwrenności czy też budowania demokracji. Po 1989 roku ustanowiono nową Konstytucję najważniejszy akt prawny w Rzeczpospolitej. Zmieniono prawo wyborcze. Powinno się co najmniej raz na okres 10 - 15 lat dokonać ewaluacji prawa wyborczego i podstawowego aktu prawnego z uwagi na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość i nowe wyzwania stojące przed naszą młodą demokracją. Doświadczenia wynikające z kierowania Polską przez kolejne ekipy rządzących pokazują jak bardzo potrzebne są zmiany w Konstytucji i Ordynacji Wyborczej. Jestem za wprowadzeniem kadencyjności w sprawowaniu funkcji Prezydenta i Burmistrza Miasta oraz Wójta na okres dwóch pięcioletnich kadencji oraz wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu - przyznaje Mirosław Późniak były Przewodniczący Rady Powiatu. -Rozumiałbym potrzebę i szczere intencje wprowadzenia kadencyjność, gdyby dotyczyło to również posłów i senatorów. Mimo wszystko budzi niepokój, że zakładane zmiany ordynacji nie będą dotyczyć ich autorów. Wszystkie osoby publiczne powinny podlegać temu samemu prawu. Prawo to nie powinno działać wstecz. Zmiany powinny być wprowadzone kompleksowo, dotyczyć wszystkich stanowisk wybieralnych i obowiązywać od wyborów parlamentarnych, a następnie wyborów samorządowych - postuluje Jarosław Bondyra.

Reklama.

Temat kadencyjność w wyborach samorządowych rozgrzewa debatę publiczną od kilku tygodni. Podobne zdanie do byłego Przewodniczącego Rady Powiatu Mirosława Późniaka ma radny Tomasz Bednarz. W jego opinii wprowadzenie kadencyjności jest bardzo pożądane i oczekiwane przez obywateli. Dodaje jednak: -Nie powinno się ono zamykać tylko na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale powinno być ono rozszerzone na radnych wszystkich szczebli samorządowych jak również na posłów i senatorów. Po wprowadzeniu dwukadencyjności w samorządach powinno się jednocześnie wydłużyć ich kadencje do 5 - 6 lat, ponieważ dwie czteroletnie kadencje mogą być za krótkie do wprowadzenia w życie ambitnych i dalekosiężnych planów rozwoju miasta czy gminy. Zdaniem radnego Bednarza, proponowane zmiany powinny wzmocnić i zwiększyć udział mieszkańców w sprawowaniu władzy w samorządzie i sprzyjać transparentności w strukturze władzy lokalnej. -Wprowadzenie kadencyjności pozwoliłoby pobudzić lokalne społeczności do większego zaangażowania się w życie publiczne i szukania nowych liderów swoich małych ojczyzn. Jestem zwolennikiem aby takie rozwiązania wprowadzić już od następnych wyborów samorządowych w 2018 roku, ale jednocześnie jestem przeciwnikiem liczenia dwóch kadencji wstecz. Niech wybory samorządowe 2018 roku będą, tak to nazwę „opcją zerową”, od nich niech rozpocznie się liczenie kadencji - proponuje radny.

Z koli po drugiej stronie są argumenty licznej grupy osób, która nie wie dlaczego odbiera się im prawo głosowania trzeci czy czwarty raz na kogoś, kto według nich dobrze zarządza miastem czy gminą. -W pierwszej kadencji byłem radnym Rady Miasta, opracowaliśmy statut Miasta. Byłem zwolennikiem ograniczenia do dwóch kadencji dla Burmistrza. I, jak pamiętam, taki zapis znalazł się w statucie. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że Burmistrza wybierała Rada Miasta. Mogło się zdarzyć, że grupa radnych będzie proponowała stanowisko Burmistrza dla realizacji własnych celów. I tak się zdarzało. W Statucie Miasta już takiego zapisu nie ma. Teraz mamy inną sytuację - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl radny Jan Skrok przewodniczący Komisji Budżetu RM Biłgoraj.

Radny Jan Skrok zwraca uwagę, że Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie są wybierani w wyborach bezpośrednich. I to wyborcy decydują, czy chcą, by kolejną kadencję rządził ten sam Wójt, Burmistrz, Prezydent, czy mają lepszego kandydata, który daje większą szansę na realizację strategii i zmieni priorytety. -Pomysł Prezesa (Kaczyńskiego - przyp. Red.) jest czysto polityczny, chodzi o eliminację Prezydentów, którzy nie są z PiS. W samorządach mamy duże pieniądze i Prezesowi nie bardzo mieści się w głowie, że on nie ma wpływu na sposób ich wydawania. I cała zadyma przez ambicje Prezesa. Takie działanie może doprowadzić do powrotu do siermiężnego socjalizmu - pokazanego w "Powidokach". Film serdecznie polecam zwolennikom PiS i młodzieży - zaznacza Jan Skrok.

Mirosław Lipiński radny Rady Miasta Biłgoraj przyznaje, że jego zdaniem wprowadzenie kadencyjności w samorządach może spowodować szybszy, bardziej racjonalny i wszechstronny rozwój miast, gmin i powiatów. -Obecnie w niektórych samorządach można zauważyć zależność, że w każdej kadencji, trzeci rok, jest mniej obfitujący w inwestycje. Chodzi o to by w ten sposób zaoszczędzić środki w budżecie, które następnie są wydatkowane w roku wyborczym. Taki prosty zabieg PR, przeprowadzany za pieniądze podatników, często przynosi oczekiwany skutek poprawienia notowań „gospodarza” w roku wyborów. Dla samorządu jest to w pewnym sensie strata jednego roku w rozwoju, a z drugiej strony zwiększone środki, wydawane bardzo szybko wykorzystane mogłyby zostać bardziej racjonalnie gdyby były wydawane równomiernie - przekonuje Lipiński. Zaznacza, iż prawdopodobnie inny skutkiem kadencyjności będzie obniżenie temperatury kampanii wyborczej. -Obecnie zmiana na tych stanowiskach następuje wyłącznie w sytuacji wielkiej awantury, czy totalnej kompromitacji. Ucywilizowanie kampanii może spowodować, że osoby naprawdę dobre i niezastąpione znajdą zatrudnienie w charakterze doradców, specjalistów czy zastępców - zaznacza.

Stanisław Bąk podkreśla, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż wydaje się na pierwszy rzut oka. -Z jednej strony rozwiązanie takie byłoby pełnym odpowiednikiem kadencyjności urzędu Prezydenta RP z drugiej jednak strony kontekst w jakim występuje ta inicjatywa wskazuje raczej na to, że jest to kolejna próba stanowienia prawa pod sytuację. Jak dotąd wszystkie doświadczenia, nie tylko polskie ale z całego świata, wskazują że kończy się to źle bądź bardzo źle dla inicjatorów. Pan Kaczyński mówi o konieczności ukrócenia układów - ok, ale cały czas pozostaje problem odwrócony: co jeśli w samorządzie znajdzie się człowiek który rozumie daną gminę i zarządza nią dobrze bądź bardzo dobrze? - pyta Stanisław Bąk. Jego zdaniem pozostaje jeszcze do rozwiązania problem przydatności byłych samorządowców na rynku pracy. -Ktoś kto przez 8 czy jak proponuje PiS 10 lat był urzędnikiem po zakończeniu kariery w samorządzie raczej do poprzednio wykonywanego zawodu nie wróci. Ma zatem tak naprawdę dwa wyjścia: albo iść ,,wyżej" do parlamentu albo zająć się lobbingiem wykorzystując sieć znajomości nawiązanych w czasie swojego wójtowania czy burmistrzowania. A to doprowadzi do dużo większych patologii niż te, z którymi mamy dzisiaj do czynienia - podkreśla. Zaznacza, że należy położyć nacisk na wystawianie do wyborów ludzi dobrze łączących walory intelektualne i moralne przez poszczególne komitety wyborcze. -Jeżeli zatem ograniczenia tego typu, to "wóz albo przewóz" - władza tylko na jedną kadencję - dodaje.

A co w sytuacji gdy Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta są wizjonerami? -Jedna kadencja to cztery lata, dwie kadencje to osiem lat. To naprawdę bardzo dużo czasu, by urzędujący Wójt, Burmistrz czy Prezyden mógł wdrożyć swoje wizje - uważa Mirosław Lipiński.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Archiwum

Tagi: kadencyjność samorządów   kadencja burmistrzów i wójtów   zmiany w prawie wyborczym   samorządy gminne powiatu biłgorajskiego

Zobacz także

Sesja Rady Powiatu w Biłgoraju: Emisji NA ŻYWO na bilgoraj.com.pl

Dodane: 2018-04-24 17:14 - Komentarze  (1)  czytane (94)

TAGI: sesja rady powiatu biłgorajskiego, transmisja na żywo, bilgoraj.com.pl, obrady sesji rady powiatu w biłgorajuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.103.120

do - Tylko Szeliga (2017-02-13 14:00:17)

ty morzesz zostaci burmistszem ale w burdelu lub luxorze.

(2017-02-13 13:27:32)

Pytanie, redakcja sprzyja miłośnikowi skoków w bok? znikają komentarze na temat tego osobnika.

(2017-02-12 15:33:58)

Biłgoraj to nie burdel, niech to sobie wreszcie wbije do łba miłośnik skoków w bok.

Silk (2017-02-12 14:52:36)

do poniżej

Chyba żeś dzisiaj nie lał... :(I)

(2017-02-11 18:40:38)

do szukam kandydata- masz rację, kryteria ok, żaden z tych, którzy się pchają ich nie spełnia, ale jest nadzieja, że pojawi się odpowiedni.

(2017-02-11 07:08:06)

Pamiętam jak Skrok załatwiał interesantów jak był zastępcą Burmistrza ?!

dyrektor generalny-zawiadowca stacji (2017-02-11 07:02:49)

wypowiadaj się w swoim imieniu, nie w liczbie mnogiej "chcemy"

nic z tego ? (2017-02-10 20:32:10)

a skąd wiesz na kogo moja rodzina, znajomi, i znajomi znajomych zagłosują ?
na pewno nie wiesz, więc nie prorokuj
czekamy na dobrego kandydata - żadnego z artykułu i tych co startowali !!!!
nowego i mądrego chcemy

Jacek (2017-02-10 20:22:34)

I tak wiadomo kto wygra. I dobrze . Żaden z wymienionych w artykule.

Piotrek (2017-02-10 20:01:25)

Wypowiedź pana Lipińskiego jak zwykle konkretnie i na temat

szukam kandydata na Burmistrza ( mężczyzna lub kobieta) (2017-02-10 18:25:45)

z nieposzlakowaną przeszłocią
ma być kulturalny ,
pracowity i wykształcony
wymagający,
znający samorząd
człowiek dla którego nasz Biłgoraj jest ważny,
znający się na pozyskiwaniu funduszy pomocowych
umiejący współpracować dla naszego dobra,
przedsiebiorczy
najlepiej w wieku 45-50 lat ( ma doświadczenie)
o stabilnych pogladach
Czy za dużo wymagam ???????????????????


felek (2017-02-10 11:12:53)

Macie rację ludzie aktywni nie chcą lub zrezygnują, zostają miernoty ale co tam jakoś to będzie

TADEK (2017-02-10 11:02:16)

TYLKO NIE WYSTAWIAJCIE JACKA PISKORSKIEGO

ty (2017-02-10 11:01:56)

Ale w tym chorym kraju zawsze tak było tu zawsze kopie się najaktywniejszych i potrafiących poradzić sobie w życiu. Najlepiej niech nikt się nie wychyla tylko siedzi w domu i nic nie robi. Tylko wtedy na kogo będziemy narzekać, bo to nasz taki sport narodowy. Nie robisz nic źle, robisz jeszcze gorzej. Masakra

Tylko SZELIGA - kandydat z PiS to utopia bo są NIEZGODNI i w KŁóTNI Zawiślak z OLSZÓWKA - Borowiec (2017-02-10 11:00:55)

SZELIGA będzie Burmistrzem i proszę pognać już ROSŁANA
Nikt inny nie ma szans.
Żaden zachłanny Bondyra czy Tujak. Tym bardziej Klecha co powinnien już dawno być na emeryturze i w odstawce polityczno-dyrektorskiej

(2017-02-10 10:44:43)

Najbardziej boleję nad tym że przez takie chamskie wpisy ludzi odrzuca od spraw społecznych. Poczytają i wiedzą, że po co mam się angażować i pracować jak zaraz zostanę zwyzywany od nierobów, złodziei i Bóg wie od czego jeszcze innego. A potem dziwicie się że radnymi zostają wciąż te same krytykowane przez was osoby (6 kadencję z kolei). Nie widzicie tego czy celowo chcecie judzić aby dalej nic się nie zmieniło. Radny Bednarz to nie maja bajka ale to jeden z kilku radnych któremu się chce, ledwie minął półmetek kadencji a wy zrobiliście sobie z niego kandydata do bicia jakby to on odpowiadał za wszystko co wam się w samorządzie nie podoba. A z tego co słyszę od ludzi to ma dobry odbiór u nich, a na forum aż strach czytać.

Urzędnik UM (2017-02-10 09:12:45)

Ja będę głosował na Rosłana nawet jak PIS uchwali ustawę o kadencyjności burmistrzów. Dlaczego? Bo jest dobry w rządzeniu. Na przykład jak przegrał wespół ze swoim radcą prawnym Gienkiem Batkowskim sprawę z mieszkańcem Biłgoraja w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie i Sąd wlepił mu 2 tyś zł grzywny i 200 zł kosztów sądowych to on kazał tę kwotę zapłacić z konta Urzędu Miasta. Co tam miał płacić ze swojej kieszeni, biedak jest przecież. Dzięki temu ta forsa nie trafiła np na zakup kostki brukowej, czy łatania miejskich ulic tylko sobie leży na koncie skarbu państwa. Bo taki np ograniczony policjant jeśli zaparkuje radiowóz na zakazie i ktoś go sfilmuje to on nałożony mandat płaci z własnej kieszeni i to nie jest dobre. Powinno być tak, że za tego policjanta płaci komendant powiatowy z rachunku komendy.

objektywnie (2017-02-10 08:56:30)

Jan 100%racji

hahaha (2017-02-10 07:37:27)

Jak nie jak tak ma płaskostopie

(2017-02-10 07:36:00)

Przestańcie z tym Bednarzem -cóż takiego gościo w Biłgoraju dokonał

CzAd (2017-02-10 00:54:16)

Do wpisu z 18:30:26
Spieszę poinformować, że nigdy nie wypowiadałem się o pani Borowiec. Ani dobrze, ani źle. Nie znam, o szczególnej aktywności nie słyszałem. O panu Skroku wspomniałem po raz pierwszy, odnosząc się jedynie do Jego słów. Olszówka? Bednarz? Jak nas reprezentują widać aż nazbyt wyraźnie.
W odpowiedzi na pytanie.... "na kogo głosować?".
Podejmując decyzję przy urnie wyborczej nie możemy kierować sie jedynie zasadą "swój". Nie zostaje nam potem nic innego jak sformułować trudne do zaakceptowania "hasło wyborcze" o treści:"Swój kandydat, nasz wstyd". Pan Olszówka jest tutaj klasycznym przykładem. Nie powinniśmy wybierać tego kandydata, dla ktorego mandat radnego, posła to być albo nie być. Kim byłby dziś pan Olszówka? Bezrobotnym.....
Z tej samej listy kandydował Jakub Banaszek. Wyborów nie wygrał, co robi dzisiaj. Ze swoim wykształceniem (Uniwersytet Medyczny w Warszawie i Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego) jest doradcą Ministra Zdrowia.
"O Bednarzu nie wspomnę", po pierwsze, traci nasz czas na jałowe, infantylne, beznadziejnie głupie happeningi "wolne media w sejmie". Po drugie jest radnym niejako na siłę. Gdyby tylko zdobył miejsce w parlamencie, podziękował by za mandat radnego. Ale nie wyszło, zostały happeningi....

podatnik (2017-02-10 00:09:40)

A gdzie tutaj dupokracja? Każdy powinien mieć szansę na kolejny start i niech dupokracja wybierze kogo chce mieć za wójta/burmistrza. Każde ograniczenia powodują, że dupokracja nie ma sensu. Ergo- już dawno na świecie nie ma dupokracji, to jest nowy system- partyjny i autorytarny.

hhh (2017-02-09 23:05:55)

Tylko papież ma fuchę dożywotnią , a czy Burmistrz i podobni uważają się za takich? Trzeba umieć ze sceny zejść

. (2017-02-09 23:02:58)

Jeśli PIS chciałby zrobić porządek z tym krajem to powinien zacząć od przewietrzenia choćby Sejmu i osobników, którzy są przyspawani do stołka.

Kaczynski - W latach 1989–1991 senator I kadencji, w latach 1991–1993 i od 1997 poseł na Sejm I, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji

Macierewicz - Poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII i VIII kadencji.

Robert (2017-02-09 22:51:38)

Popatrzcie ile w Polsce było złodziejstwa i oszustw. Dopiero za PiS wzięli sie do rozliczania i likwidowania układów. Dobrze niech przewietrzą samorządy. Niech następcy sprawdzą dokładnie dokumenty i wszystkie przetargi i inwestycje. Żeby nie było jak w Warszawie. Zmiany są dobre i PiS ma tu racje.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości (FOTO, VIDEO)

Mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego spotkali się z wiceministrem sprawiedliwości. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju na konferencji z Michałem Wójcikiem zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Rozmawiano o reformie wymiar sprawiedliwości w Polsce. Spotkanie zorganizowało biuro poselskie poseł Agaty Borowiec. więcej»

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

bilgoraj.com.pl poleca

O co chodzi w obróbce CNC?

Produkcja elementów na skalę masową, była kiedyś niemożliwa ze względu...

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś uroczystą...

5. urodziny 'Pokoleń' (FOTO, VIDEO)

Specjalnym koncertem jubileuszowym opartym na polskich tańcach...

Elżbieta Rafalska w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska...

Klasa o profilu wielozawodowym pod patronatem Black Red White

W ZSZiO w Biłgoraju powstanie pierwsza klasa o profilu wielozawodowym,...

Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju odszedł na emeryturę

Inspektor Ryszard Piłat, w połowie kwietnia br. po 32 latach...

Ogłoszenia