Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jubileusz szkoły w Chmielku (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2017-09-20 15:54:42 (czytane: 2421)

W Chmielku w Gminie Łukowa świętowała dziś społeczność Szkoły Podstawowej, w tym uczniowie, rodzice i nauczyciele. Do wspólnego świętowania, którego przyczyna była 20. rocznica nadania szkole imienia porucznika Błaszczaka i 20. rocznica rozbudowy placówki zaproszono także gości z Sejmu czy Kuratorium Oświaty.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajJubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w godzinach przedpołudniowych 20 września br., od Mszy świętej sparowanej pod przewodnictwem biskupa Mariana Rojka w parafialnym kościele w Chmielku. Zebrach na wspólnej modlitwie przywitał ks. Marek Tworek. Miejscowy proboszcz we wstępie do Eucharystii mówił: -Bardzo serdecznie witam w naszej parafialnej świątyni, z okazji 20-lecia nadania Szkole Podstawowej imienia porucznika Edwarda Błaszczaka. Cieszymy się z obecności tak licznie przybyłych gości na nasza podniosłą uroczystość. Wita serdecznie ks. biskupa Mariana Rojak pasterza Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, witam kapłanów, rodzinę Patrona szkoły, parlamentarzystów, przedstawicieli Wojewody i Kuratora Oświaty, radnych i władze powiatowe, kombatantów, dyrektorów szkół, nauczycieli emerytów, witam uczniów, witam także moje koleżanki i kolegów nauczycieli. Zapraszam wszystkich do wspólnej ufnej modlitwy.

ksiadz_marek_tworek.JPG

W okolicznościowej homilii biskup Marian Rojek mówił o odwadze, którą w swym życiu i działalności żołnierskiej kierował się porucznik Edward Błaszczak ps. "Grom", dowódcza Oddziału Partyzanckiego 9 p.p. Leg. Armii Krajowej. Posłuchaj homilii:


Po Mszy świętej sprawowanej w intencji Patrona szkoły, uczestnicy uroczystości przeszli na teren placówki, gdzie odbył się uroczysty apel połączony z przedstawieniem rysy historycznego Szkoły Podstawowej w Chmielku, częścią artystyczną w wykonaniu uczniów oraz rozstrzygnięciem konkursów i wystąpieniami okolicznościowymi zaproszonych gości.

dyrektor_zbigniew_sokal.JPG

-Codziennie, wielokrotnie wymieniamy nazwę naszej Szkoły - Szkoła Podstawowa im. porucznika Edwarda Błaszczaka ps. "Grom:. Nie jest bez znaczenia osoba, która patronuje naszym działaniom. Patrona podziwiamy i chcemy naśladować. Jego życie i działalność jest naszym wzorem. W chwilach kiedy czujemy się zagubieni, warto przyjrzeć się postaci Patrona, który dokonał w swoim życiu wielkich i odważnych czynów. Obchodzimy dziś jubileusz 20-lecia oddania do użytku nowego budynku szkoły i nadania jej imienia porucznika Błaszczaka. Cieszę się, że spotykamy się dziś w tak wspaniałym gronie. Niezmiennie od 20 at jesteśmy dumni, że Szkoła nasza nosi imię "Groma". Jego czyny uczą nas, że warto żyć dla innych i że szlachetne marzenia warto realizować mimo trudności. Z Jego działalności i zaangażowania w walkę o wolną Polskę, właśnie tutaj na Ziemi Biłgorajskiej uczymy się patriotyzmu i staramy się należycie wywiązywać ze swych obowiązków - mówił podczas uroczystości Zbigniew Sokal dyrektor Szkoły Podstawowej w Chmielku.

Reklama.

W części artystycznej młodzież szkolna z Chmielka przedstawiła miłość do Ojczyzny prezentując patriotyczne wiersze i piosenki oraz przypominając osobę i dokonania patrona swej szkoły, urodzonego w 1915 roku w Województwie Poznańskim, a zmarłego w 1976 roku, porucznika Armii Krajowej Edwarda Błaszczaka.

szkola_podstawowa_chmielek.JPG


Uczniowie zaprezentowali nie tyko jego sylwetkę, ale także przypomnieli akcje dywersyjno - sabotażowe podejmowane przez "Groma" i Jego oddział oraz powojenną historię Patrona Szkoły.

chmielek_jubileusz_szkoly_podstawowej.JPG


List do społeczności szkoły, z okazji jubileuszu wystosował Wojewoda Lubelski, które na uroczystości reprezentował Andrzej Kozina. W liście Przemysław Czarnek napisał: -Z okazji nadania 20-lecia imienia porucznika Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" Szkole Podstawowej w Chmielku składam serdeczne gratulacje całej społeczności szkoły - jej uczniom, rodzicom oraz kadrze administracyjnej i nauczycielom. To Wy, wybierając właśnie porucznika Edwarda Błaszczaka na patrona Szkoły kultywujecie pamięć o tym odważnym dowódcy i wspaniałym człowieku, który walczył o wolność naszej Ojczyzny. Chmielek, ziemia Gminy Łukowa, to miejsce najkrwawszych walk polskich grup partyzanckich z oddziałami niemieckimi pacyfikującymi Zamojszczyznę. Byli wówczas ludzie, którzy nie przestraszyli się okupanta i walczyli za naszą wolność.

posel_slawomir_zawislak.JPG


Głos zabrali także obecni na uroczystości parlamentarzyści poseł Genowefa Tokarska i poseł Sławomir Zawiślak prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, oraz asystenci reprezentujący posłów Agatę Borowiec i Piotra Olszówkę. Życzenia społeczności szkolnej składał także Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju Marian Kurzyna. Wszystkim zebranym za obecność, a uczniom i nauczycielom oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Chmielku za przygotowanie rocznicowej uroczystości dziękował Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra. Głos podczas części oficjalnej zabrał także syn porucznika Edwarda Błaszczaka, który dzielił się swymi osobistymi wspomnieniami i przeżyciami.

Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 60

Tagi: szkoła podstawowa w chmielku   jubileusz szkoły podstawowej w chmielku   gmina łukowa   porucznik edward błaszczak ps. grom

Zobacz także

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia

Dodane: 2018-09-17 14:13 - Komentarze  (0)  czytane (354)

TAGI: zus biłgoraj, lekcje z zus, ubezpieczenia społeczne, lekcja o ubezpieczeniach społecznychKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.141.69

Ekipa (2017-09-21 07:40:42)

Rój, Kozina, Zawiślak.

(2017-09-20 20:29:12)

Zawiślak, Rój i Kozina. Po co tu pchają Zawiślaka? My mamy naszą posłankę Agatę Borowiec. Zawiślak do Zamościa.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

Badają skorupę ziemską. Te badania odczuli mieszkańcy Biłgoraja i okolic

Wstrząs, jaki w nocy z 11 na 12 września br. odczuli mieszkańcy Biłgoraja i okolic nie tylko ich zaniepokoił, ale także zaciekawił. My już rano informowaliśmy, że nie było to żadne tąpnięcie, czy trzęsienie ziemi, a skutek prac sejsmicznych. Prowadzą je specjaliści na zlecenie Polskiej Akademii Nauk. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia