Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jubileusz 640-lecia Goraja (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2017-07-09 21:11:35 (czytane: 2927)

W 1377 roku król Ludwik Węgierski, nadał Dymitrowi i Iwoni z Klecia "castrum nostrum Goray alio Lada... cum villis Lada, Radzięcin", te datę więc oficjalnie uważa się za lokacje Miasta Goraj, choć o Goraju mowa jest już wcześniej. 9 lipca br. obchodzono uroczystości symboliczną date 640-lokacji Miasta.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajGoraj jest jednym z najstarszych Miast na terenie Województwa Lubelskiego, młodsze jest od samego Lublina o 60 lat. Początki Goraja nie są dotąd w pełni poznane. Generalnie mówi się o roku 1377 i królu Ludwiku Węgierskim, ale są i przesłanki, że nadanie ziem Dymitrowi dokonał jeszcze Kazimierz Wielki zaś Ludwik je tylko potwierdził. Nie jest też znana data nadania Gorajowi prawa magdeburskiego jako "oppidum" jest wymieniony dopiero pod rokiem 1405, lecz już w 1379 roku nastąpiła erekcja gorajskiej parafii, musiał więc być Goraj już wtedy miastem. W źródłach historycznych Dymitr z przydomkiem "z Goraja" występuje już w roku 1373 możliwe więc, że wtedy Goraj otrzymał prawa miejskie.


Oficjalnie przyjmuje się jednak rok 1377, jako rok lokalizacji Miasta. Jubileusz 640-lecia rozpoczął się na rynku Miejskim, skąd na plan w Zastawiu k/Goraja przeszedł korowód prowadzony przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. -Uroczysty średniowieczny korowód rozpoczął nasze świętowanie, do okresu średniowiecza cała nasza uroczystość nawiązuje, stąd obecność rycerzy, przypomnienie aktu lokacji Miasta, muzyka w klimatach średniowiecza, dawne potrawy oraz stoisko historyczne i konkursy historyczne, które historię naszego miasta mają przypomnieć. Nie zabrakło lokalnych zespołów w tradycyjnym repertuarze, muzyki słowiańskiej w wykonaniu zespołu Orkiestra Św. Mikołaja oraz turnieju rycerskiego. Na wieczór przygotowaliśmy część rozrywkową koncert zespołu Baciary, koncert zespołu Roxait i dyskotekę pod gwiazdami - zaznacza Marta Miszczak dyrektor GOK w Goraju.

640_lecie_goraja__3_.JPG


Jak zaznacza włodarz Gminy Goraj Antoni Łukasik, niedzielna uroczystość jest przede wszystkim radosnym świętowaniem, na które zaproszeni zostali mieszkańcy Gminy, Powiatu i goście z całego Województwa. -Obchodzimy dziś 640-lecie Goraja. Uroczystość barwna, radosna, łącząca mieszkańców, wszystko oscyluje wokół okrągłego jubileuszu naszego Miasta. Stąd moc atrakcji kulturalnych, kulinarnych i rozrywkowych - przyznaje Wójt. Po uroczystym korowodzie, w inscenizacji historycznej przypomniano akt lokacji Goraja i osobę Dymitra z Klecia oraz historię Miasta. -Goraj ma bardzo bogatąhistorię, począwszy od średniowiecza, przez kolejne lata i wydarzenia na forum historii Polski mieszkańcy tej ziemi włączali się w najważniejsze wydarzenia naszej Ojczyzny. Goraj to także miejsce pochodzenia wielu zacnych i znaczących osób. Taka rocznica jak dziś to powód do radości i dumy - podkreśla Andrzej Szarlip pochodzący z Goraja sekretarz Wojewody Lubelskiego.

Reklama.

Obok oferty kulturalnej i prezentacji średniowiecznego obozu rycerstwa, ważnym aspektem była oferta kulinarna przygotowana przez koła gospodyń z Gminy Goraj. -Na stoiskach naszych skosztować można koziego sera wyrabianego dana techniką, chlebów domowego wypieku, pieróg biłgorajski, kaszaki, fajerczaki pieczone, placki czy słodkości z dawnych przepisów przekazywanych z matki na córkę - wymienia Czesława Doledzka ze Stowarzyszenia "Zagrodzanie".

640_lecie_goraja__1_.JPG

Spróbować można było także kulaszy. -Kulasza to bardzo stare danie, kiedyś doskonale znane na terenie Goraja i okolic, dziś nieco zapomniane. Jest to zdrowe i sycące danie, przygotowuje się na osolonej wodzie z masłem, do której dodaje się mąką pszenną, to się w całości zaciera do jednolitej masy, podaje się na ciepło z tłuszczem i skwarkami - informuje Bogumiła Jamroża z Koła Gospodyń Wiejskich w Zastawiu.

640_lecie_goraja__4_.JPG


Z początkami Goraja i działalnością Dymitra i jego rodziny wiąże się także kwestia przekonania Jadwigi Królowej do ślubu z Władysławem Jagiełłą, czy udział chorągwi z Goraja w Bitwie pod Grunwaldem.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 132

Tagi: gmina goraj   640-ecie goraja   jubileusz goraja   piknik rodzinny goraj

Zobacz także

Festyn 'Na ludowo i sportowo'

Dodane: 2018-06-19 12:47 - Komentarze  (0)  czytane (451)

TAGI: festyn sportowy, gmina tereszpol, na sportowo i na ludowo, sport biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.91.246

(2017-07-10 07:19:03)

a w Biłgoraju h d i kamieni kupa , nad zalewem nawet wody nie kupi bo nie ma gdzie

super impreza, brawo (2017-07-09 22:03:43)

Andrzej Szarlip na wójta ! (2017-07-09 22:02:23)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Zakończyły się Dni Biłgoraja (FOTO, VIDEO)

W Biłgoraju zakończyły się trzydniowe obchody dni Miasta, połączone z 440. rocznicą jego lokacji. W tym roku imprezę z obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji do centrum Biłgoraja, wyłączając z ruchu część ulicy Kościuszki, ulicę Wacek Wasilewskiej oraz część ulicy Ogrodowej. więcej»

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

Polecamy

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu się normalizuje (AUDIO)

Z informacji jakie przekazał Portalowi bigoraj.com.pl dr Tomasz...

Wojewoda nakazał usunięcie pomnika Józefa Dechnika

W połowie czerwca br. do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia...

Zabytkowe auta i motocykle na zlocie w Biłgoraju (FOTO)

W 8. Biłgorajski Zlotu Pojazdów Zabytkowych i Kolekcjonerskich,...

Kosiniak - Kamysz w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Ponad 100 osób spotkało się z liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego,...

Ewangelia zaufania i spokoju

-Musimy być przekonani, że nie robimy nic, tylko pomagamy, w dziele,...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Ogłoszenia