Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jubileusz 50-lecia 'Budowlanki' (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2016-10-07 14:54:22 (czytane: 9066)

7 października br. Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Dechnika obchodził jubileusz 50-lecia pracy dydaktycznej. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii placówki, jej osiągnięć oraz do podziękować tym wszystkim, którzy w niej kształcili, w niej zdobywali wiedzę oraz z nią współpracowali.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj
Świętowanie jubileuszu szkoły rozpoczęło się od Mszy świętej sprawowanej w intencji społeczności "Budowlanki" oraz tych wszystkich, których drogi życia związały się z tą szkołą. -Dziś przeżywamy wielką radość, bowiem społeczność Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących świętuje złoty jubileusz istnienia. To rzeczywiście piękny czas, czas 50 lat edukowania młodych pokoleń, to piękny czas edukowania i wychowywania kolejnych pokoleń. Obchodząc dzisiejszy jubileusz wracamy pamięcią do początków szkoły, do czasu jej powstawania i organizacji. Pamięcią ogarniamy także tych wszystkich, którzy z tą placówką są i byli związani. W naszej świątyni witam wszystkich dla których ta szkoła jest wyjątkowa, szczególnie witam grono pedagogiczne, rodziców i uczniów. Niech z naszych serc popłynie modlitwa wdzięczności bogu za te minione 50 lat za to co minęło i niech ta Eucharystia będzie czasem zawierzenia, by ta szkoła służyła naszemu Powiatowi Biłgorajskiemu. Bogu polecamy także zmarłych pracowników, absolwentów i dobrodziejów szkoły - mówił podczas wstępu do Mszy świętej ks. dr Józef Flis.

ksiadz_jozef_flis.JPG


1 września 1966 roku została utworzona jedna klasa o specjalności murarskiej w funkcjonującej wówczas Zasadniczej Szkole Zawodowej w Biłgoraju. Ten krok umożliwił podjęcie nauki w zawodzie budowlanym pierwszym uczniom i stał się odpowiedzią za zapotrzebowanie specjalistów w branży budowlanej na Ziemi Biłgorajskiej. Rozwijające się prężnie na przełomie lat 60. i 70. Miasto Biłgoraj, atrakcyjność zawodów budowlanych oraz duża liczba chętnych uczniów sprawiły, iż wzrosło zapotrzebowanie na powstanie nie tylko jednej klasy budowlanej ale i całej szkoły o tej specjalizacji. W tej sytuacji władze Powiatu Biłgorajskiego podjęły decyzję o utworzeniu placówki o profilu budowlanym, na początku jako filii Szkoły Budowlanej Lubelskiego Zjednoczenia Budownictwa, a następnie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Tak rozpoczęła się historia tej placówki, która na stałe wpisała się w „krajobraz oświatowy” Ziemi Biłgorajskiej. Przez kolejne lata powstawały szkolne obiekty, żarówo te do zajęć teoretycznych jak i te do zajęć praktycznych; powstał internat, hala sportowa, boisko i kryta pływalnia. -Szanowni Państwo jubileusz 50-lecia naszej szkoły to wyjątkowy czas, czas wspomnień i refleksji. Szkoła wrosła w społeczeństwo Miasta Biłgoraj i jest jego istotnym ogniwem rozwoju na wielu płaszczyznach życia. Jej dzieje tworzyli dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy i przede wszystkim wspaniali uczniowie, którzy rozsławiali jej imię swą pracą stawiając nowe budynki mieszkalne, zakłady pracy, szkoły, szpitale i instytucje kulturalno - oświatowe na terenie całej Polski. Pragniemy by pamięć i historii szkoły wzbogacała naszych uczniów, a dla absolwentów była powodem do dumy - mówił do zebranych dyrektor ZSBiO Stanisław Sitarz.

sitarz_stanislaw.JPG


W imieniu społeczności "Budowlanki" Stanisław Sitarz witał zgromadzonych gości, uczniów oraz nauczycieli. W hali sportowej obecni byli poseł Piotr Olszówka, kierownik oddziału zamiejscowego LKO w Zamosciu Moniks Żur, Starosta Marian Tokarski, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Paterak, wicestarosta Jarosław Piskorski, radni Rady Powiatu Ewa Maciocha, Dariusz Wolanin, Piotr Przytuła i Andrzej Kozina; Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan, Przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Marian Klecha, Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinspektor Marek Jamroz, zastępca Komendanta Powiatowego PSP brygadier Mirosław Bury, byli dyrektorzy i nauczyciele "Budowlanki", absolwenci szkoły, przedstawiciele firm współpracujących z ZSBiO oraz przyjaciele placówki.

50__lecie_budowlaki.JPG


Historię szkoły, w tym dzieje powstawania budynków i zaangażowanie kolejnych dyrekcji, które placówką zarządzały w ostatnim 50-leciu przypomniał film, przygotowany szczególnie na tę okazję. W materiale znalazły się także informacje o osiągnięciach uczniów, a co za tym idzie sukcesach dydaktycznych nauczycieli. -Szkoła to nie budynki i sale - choćby nie wiem jak profesjonalnie były wyposażone - Szkoła to przede wszystkim nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy, którzy podejmują trud pracy z uczniem. Nie sposób wyobrazić sobie trudniejszego i bardziej odpowiedzialnego zadania od wychowania i kształcenia młodego pokolenia. Tak jak każdy proces, tak i proces kształcenia jest okresem wytężonej pracy i codziennego podejmowania obowiązków. Od 50 lat, w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących misja kształcenia młodego pokolenia jest podejmowana przez kolejnych nauczycieli. To Ich spełnianie codziennych zadań, indywidualne podejście do uczniów, przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów mają wpływ na przyszłość uczniów, a pośrednio także na przyszłość naszej Ojczyzny - mówił dziękując nauczycielom Starosta Biłgorajski.

Reklama.

Do dyrekcji ZSBiO w Biłgoraju okolicznościowy list - z okazji 50-lecia szkoły - wystosowała poseł Genowefa Tokarska. -Dzisiejszy jubileusz to wydarzenie ważne nie tyko dla Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju ale i dla całego regionu. To okazja do podziękowania i gratulacji. Życzę by zdobywane tu umiejętności i wiedza stały się kluczem do spełnienia marzeń i wysokiej zawodowej pozycji - napisała posłanka. Swoją edukację w "Budowlance" wspominał jej absolwent poseł Piotr Olszówka. W swym wystąpieniu mówił o atmosferze jaka panuje w szkole oraz zaangażowaniu nauczycieli, apelował do obecnych uczniów by pilnie przykładali się do nauki i cenili fakt, że wpisują się w chlubną historię Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.

50_lecie_budowlanki_bilgoraj.JPG


Swymi refleksami dzielił się także Burmistrz Biłgoraja. Janusz Rosłan przez okres 5 lat był nauczycielem w ZSBiO w Biłgoraju, dziękował nauczycielom, dyrekcji i uczniom za lata współpracy, zarówno tej dydaktycznej jak i te kiedy został Burmistrzem Biłgoraja, a współpraca z ZSBiO to m. in. wspólne realizacje inwestycji. Swymi wspomnieniami z ponad 40-letniej pracy w "Budowlance" dzieł się także Mieczysław Król, wieloletni dyrektor placówki. Przypomniał trudne początki powstawania szkoły i kompletowania kadry pedagogicznej, budowę kolejnych budynków dydaktycznych czy współpracę z Biłgorajskim Przedsiębiorstwem Budowlanym. Przywołał także poprzednich dyrektorów i ich wkład w rozwój szkoły. Na koniec swego wystąpienia zaapelował do uczniów: -Szanujcie ludzi, a wówczas i Was szanować będą.

budowlanka_bilgoraj.JPG


Głos zabrali także przedstawiciele firm współpracujących z Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz absolwenci szkoły. Podczas uroczystości był czas spotkań i wspomnień. Młodzież przygotowała część artystyczną, zaś dopełnieniem jubileuszu była okolicznościowa publikacja. -Dziękuję wszystkim tu obecnym, że szkoła, na przestrzeni 50 lat spotykała tyle dobroci, tyle życzliwych osób, którzy nas wspierali i wspomagali w różnych momentach rozwoju szkoły. Z tego miejsca, wszystkim za wszystko z serca dziękuję - dziękował na zakończenie części oficjalnej dyrektor Stanisław Sitarz.Zobacz także:

W przededniu jubileuszu 'Budowlanki'

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 202

Tagi: 50-lecie budowlanki   zespół szkół budowalnych i ogólnokształcących   budowlanka biłgoraj   zsbio biłgoraj

Zobacz także

Paleta Wyobraźni

Dodane: 2019-10-15 11:50 - Komentarze  (0)  czytane (338)

TAGI: tęczowa malarnia, mdk, biłgoraj, anna świcaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.249.234

(2016-10-09 01:12:28)

Szkoła ta bardzo potrzebna , maijąca wiele osiągnięć na przestrzeni półwiecza istnienia. Należą się gratulacje i najlepsze życzenia. Bez wątpienia 30 lat pracy dyrektora Króla zasługuje na szczególne uznanie, zapewne z racji niezależnego charakteru ( dyrektor nie wiązał się politycznie), kolejne władze nie raczyły go odpowiednio docenić, wielki wstyd !!!
Szkoła się rozwija , na pewno warto m.in. kształcić też w zawodzie hydraulika, gdyż obecnie jest ich za mało w naszym regionie, w dodatku niektgórzy pracują za granicą.
Warto pamiętać, że ta szkoła ( jak też inne w B iłgoraju), powstały staraniem Józefa Dechnika, wielce zasłużonego dla naszego regionu, tak więc patronat jak najbardziej zasadny.

T (2016-10-08 09:50:17)

Byłem słuchałem i tylko w kółko było o nauczycielach byłych i obecnych a kiedy ktoś powie o zwykłych pracownikach to dzięki nim szkoła funkcjonuje jest bezpieczna i zadbana

Brawo dyrektor Król! (2016-10-07 22:54:35)

(2016-10-07 21:55:15)

poprzedni dyrektor Król (2016-10-07 16:52:31)

świetnie to określił ponad 30 lat pracy wysiłku i zaangażowania i żadnej nagrody świetnie to władzom wytknął .. Mietek jesteś super . Ale też nikt nie wspomniał o św. pamięci kierowniku Krzysztofie i o obecnym kierowniku Stanisławie

J56 (2016-10-07 16:33:43)

Jakoś żadnemu z mówców nie przeszło przez gardło nazwisko tej osoby, dzięki której powstała ta szkoła. Czyżby patronat tej szkoły miał w założeniu tej szkoły jakiś udział? Wiem, ze w dzisiejszych czasach powoływanie sie na tego patrona może zaszkodzić dyrektorowi. Ale jeżeli ma si ę honor to nie wolno oglądać się na oszołomów.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia