Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jubileusz 15-lecia UTW w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-10-10 18:37:30 (czytane: 2589)

Już po raz 15. w Biłgoraju seniorzy zainaugurowali rok akademicki pracy w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jubileusz działalności UTW został połączony z inauguracją nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia zaprezentowano 15-lecie działalności uniwersytetu, spektakl słowno - muzyczny oraz wykład inauguracyjny.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW roku 2002 śp. Zygmunt Dechnik, ówczesny dyrektor Kolegium UMCS w Biłgoraju, wystąpił z inicjatywą utworzenia przy tej placówce filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku /LUTW/. Pomysł ten spotkał się z zainteresowaniem sporej grupy biłgorajskich seniorów, którzy wyrazili chęć korzystania z różnorodnych form kształcenia i rekreacji w ramach "zajęć uniwersyteckich". Otwarcie Uniwersytetu Trzeciego Wieku /UTW/ w Biłgoraju możliwe było dzięki zaangażowaniu i współpracy dwóch biłgorajskich instytucji Kolegium UMCS oraz Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Spotkanie organizacyjne odbyło się 19 września 2002 roku kiedy to przyjęto założenia dotyczące utworzenia i organizacji oddziału lubelskiego UTW. Omówiono zasady jego działania obejmujące różnorodne formy aktywności intelektualnej, kulturalnej, rekreacyjnej. Inauguracja pierwszego roku akademickiego UTW w Biłgoraju odbyła się 17 grudnia 2002 roku w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. W chwili uroczystego otwarcia biłgorajskiej placówki, było około 60 członków. Od tego czasu mija właśnie 15 lat.

utw_bilgoraj.JPG

Na 10 października br. zaplanowano jubileusz 15-lecia działalności Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, połączony z inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Warto podkreślić, że działalność realizowana w UTW nie ogranicza się bowiem jedynie do edukacji, ale aktywizuje i inspiruje seniorów do aktywności społecznej i obywatelskiej oraz rozwijania pasji i zainteresowań. Daje także poczucie przynależności do wspólnoty i możliwość samorealizacji.

halina_wlaz.JPG

-Zajęcia merytoryczne, z udziałem wszystkich słuchaczy, odbywają się dwa razy w miesiącu, mają formę wykładów, prelekcji , pogadanek. Do prowadzenia tych zajęć zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin wiedzy. Oferujemy także słuchaczom możliwość realizacji pasji w zespołach zainteresowań, tj. w Zespole Artystycznym „Retrospekcje, Zespole Literackim "Gęsie Pióro", Zespół Turystycznym, Zespole Kulinarnym, czy w ramach działalności „Biłgorajscy cykliści UTW”. Dużym powodzeniem wśród słuchaczy cieszą się inne, integracyjne formy działalności. Należą do nich okolicznościowe imprezy kulturalno - rozrywkowe i zabawy towarzyskie, o większym lub mniejszym zasięgu, w gronie tylko słuchaczy UTW bądź z udziałem zaprzyjaźnionych organizacji, czy też imprezy otwarte dla mieszkańców Miasta - zaznacza Halina Wlaź prezes UTW w Biłgoraju.

Reklama.

Nim na scenie BCK rozbrzmiało radosne Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus! Post iucundam iuventutem, post molestam senectutem, nos habebit humus, po powitaniu gości przez przedstawicieli Zarządu UTW przedstawiono film (w postaci prezentacji multimedialnej) traktujący o minionym 15-leciu działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wręczono także dyplomy dla słuchaczy i zaprezentowano spektakl słowno - muzyczny w wykonaniu członków UTW.

15_lecie_utw_bilgoraj.JPG

Wśród obecnych gości znaleźli się reprezentanci posłów na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pracujących z seniorami, Kluby Seniora oraz przyjaciele Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. -Bardzo się cieszę, że seniorzy potrafią się organizować i to nie tylko w Uniwersytecie Trzeciego Wieku ale także m. in. przy Biłgorajskim Centrum Kultury. Rzeczywiście wśród tych organizacji UTW wyróżnia się największą aktywnością, nie tylko kulturalną ale i tym, że w dalszym ciągu chcą zdobywać wiedze, zapraszając na wykłady uznanych naukowców. To jest bardzo ważne, aby człowiek który zakończył aktywność zawodową nadal pozostawał aktywny i realizował swe pasje - podkreśla Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja.

jubileusz_utw_bilgoraj.JPG

-Dobrze, że są ludzie który w tym "trzecim wieku" łakną wiedzy To dla mnie wzruszające przeżycie, zwłaszcza, że kilkukrotnie miałem okazje być wykładowcą UTW w Biłgoraju. Zajęcia Uniwersytety Trzeciego Wieku to zatrzymanie wyczerpania intelektualnego. Niewątpliwie czynny udział w tych zajęciach to odkładanie na bok starości i jej zatrzymanie - przyznaje w rozmowie z bilgoraj.com.pl profesor Janusz Solski. Jak wspomina Wiesław Różyński początki były trudne i związane z Domem Kombatanta, ale instytucja UTW szybko wrosła w kulturalna przestrzeń Powiatu Biłgorajskiego. -Szacunek dla osób, które podjęły się trudu edukacyjnego i integracyjnego środowisk senioralnych - dodaje Wiesław Różyński jeden z współzałożycieli Biłgorajskiego UTW.

uniwersytet_trzeciego_wieku_w_bilgoraju.JPG

Listy gratulacyjne na ręce władz Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyli posłowie na Sejm RP, a życzenia podczas uroczystości składali m. in. dyrektorzy i przedstawiciele jednostek kulturalnych i pracujących z osobami starszymi. Wykład inauguracyjny nowego roku akademickiego wygłosiła profesor Iwona Gisterek.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 49

Tagi: uniwersytet trzecieg wieku   15-lecie utw biłgoraj   halina wlaź   inauguracja roku akademickiego utw biłgoraj

Zobacz także

Sukcesy plastyków z 'Tęczowej Malarni'

Dodane: 2018-09-24 12:29 - Komentarze  (0)  czytane (193)

TAGI: sukcesy plastyków z tęczowej malarni, mdk, anna świaca, konkurs plastycznyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.156.51.193

KENYS (2017-10-10 22:23:48)

Brawo Członkowie UTW. Brawo Organizatorzy i Wykonawcy Spektaklu związanego z 15- Leciem funkcjonowania UTW. Uznanie i podziękowanie dla Was , że w domach nie siedzicie przed telewizorami, a potraficie wychodzić do społeczności biłgorajskiej w dziedzinie tworzenia i przedstawiania tego co jest związane z masową kulturą. Dorobek jakim dysponujecie pokazany na dzisiejszym spotkaniu , daje obraz Waszego zaangażowania i wysiłku w tej społecznej pracy jaką wykonujecie. A nie robicie tego tylko dla własnych potrzeb, lecz również dla Tych co potrafią to zauważyć i czasami docenić. I za to należą się słowa uznania i podziękowań. A na następne LECIA dużo uporu w robieniu tego co daje radość i zadowolenie nie tylko Wam i wytrwałości by sił na to starczało.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Voucher do food trucka

Polecamy

'Służyć mieszkańcom Powiatu Biłgorajskiego'

Komitet Wyborczy Prawica Biłgorajska+ to bezpartyjny komitet...

Wicepremier Jarosław Gowin w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

W Biłgoraju gościł dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa...

Spot 'Katolika' z okazji 100-lecie niepodległości do obejrzenia w internecie i biłgorajskim kinie

Od 20 września w kinie Biłgorajskiego Centrum Kultury można oglądać...

Apel do rządu (AUDIO)

Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na rynkach...

100-lecie niepodległości i św. Maria Magdalena (FOTO)

W Biłgoraju trwają uroczystości ku czci świętej Marii Magdaleny...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Ogłoszenia