Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Józefów: Upamiętnili 70. rocznicę pacyfikacji miejscowości

Dodał: red Data: 2013-06-03 10:58:47 (czytane: 4831)

Podczas II wojny światowej, w ramach likwidacji żydowskiego Józefowa, mieszkańców mordowano na ulicach i w domach. "Mieszkańców wywlekano z domów i kryjówek, spędzając ich na przykościelny cmentarz z zamiarem rozstrzelania”. 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy podjęli próbę pacyfikacji Józefowa, zbombardowali miasto, ale zostali powstrzymani przez akcje oddziałów Armii Krajowej. W niedzielę 2 czerwca br. uczczono 70. rocznicę tych wydarzeń.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajjozefow_bilgorajski_roztocze.jpgJózefów Biłgorajski zwany też Ordynackim lub Roztoczańskim został założony na gruntach wsi Majdan Nepryski w 1725 roku przez Tomasza Zamoyskiego i był ostatnim miastem powstałym w obrębie Ordynacji Zamojskiej. Tomasz Zamoyski chciał, by nowe miasto stało się centrum handlowym, usługowym i administracyjnym. W Józefowie rozwijał się głównie handel, rzemiosło, sitarstwo, a także kamieniarstwo. Józefów położony jest na Roztoczu Środkowym nad rzeką Niepryszką. Obszar wokół Józefowa to miejsce gdzie stykają się trzy parki: Roztoczański Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej oraz Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

Burzliwe dzieje polskiej historii, nie ominęły i tego miejsca. Podczas II wojny światowej, w ramach likwidacji żydowskiego Józefowa, mieszkańców mordowano na ulicach i w domach. W dniu 13 lipca 1942 roku 101 Batalion Policji niemieckiej dokonał na Winiarczykowej Górze masowej egzekucji, mordując w ciągu jednego dnia około 1500 Żydów. 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy podjęli próbę pacyfikacji Józefowa, zbombardowali miasto. Jednak mieszkańcom przyszli z pomocą partyzanci. Połączone oddziały AK przy współudziale BCh i oddziałów rosyjskich, w brawurowej akcji po całodziennej bitwie zmusiły Niemców do odwrotu, ocalając tym samym mieszkańców przed rozstrzelaniem. 

70_rocznica_pacyfikacji_jozefowa.jpg

W 70. rocznicę tych wydarzeń 2 czerwca br. w Józefowie organizowane zostały uroczystości patriotyczno - religijne. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele parafialnym, po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod tablice upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców Józefowa i okolicznych miejscowości, gdzie z ceremoniałem wojskowym sprawowano apel poległych.

Reklama.

Odsłonięto także pamiątkową tablicę ufundowaną przez ŚZŻAK i społeczeństwo Józefowa upamiętniającą "Żołnierzy Wyklętych": Krystiana Herc ps. „Hel”, „Tarzan”, zamordowanego w 1945r. przez UB, Stefana Horodelskiego ps.”Es” zamordowanego w 1945r. przez UB, Franciszka Lal ps.”Słowik” zamordowanego w 1949r. przez UB, Ignacego Pytera zamordowanego w 1945r. przez UB, Stanisława Szklarza ps.” Zawisza” zamordowanego w 1947r. przez UB.

W rocznice tragicznych wydarzeń z czerwca 1943 roku, poświęcono także dęby, upamiętniające dowódców AK rejonu Józefów. Staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Nadleśnictwa w Józefowie, na ścieżce dydaktycznej nadleśnictwa Józefów zostały posadzone tzw. Dęby katyńskie poświęcone pierwszym organizatorom zbrojnego podziemia w
Józefowie: podpor. Janowi Trochimiukowi ps. „Wilk”, kpt. Czesławowi Mużaczowi ps.”Wraga”, „Selim”, por. Edwardowi Błaszczakowi ps.” Grom”, por. Konradowi Bartoszewskiemu ps.” Wir”

pacyfikacja_jozefowa_70_rocznica.jpg

W uroczystościach udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP- Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Sławomir Zawiślak, kombatanci Armii Krajowej, samorządowcy Józefowa i powiatu biłgorajskiego w osobach: burmistrza Miasta i Gminy Józefów Romana Dziury, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Józefów i jednocześnie Prezesa Koła Rejonowego AK w Józefowie Leszka Wojtyło, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski. Wojsko Polskie reprezentowali: płk Ryszard Najczuk (przedstawiciel Sztabu Generalnego WP), mjr Jerzy Żołądek (przedstawiciel WKU w Zamościu). Delegacji Nadleśnictwa Józefów przewodniczył Nadleśniczy Leszek Dmitroca. Nie zabrakło również rodzin Żołnierzy Wyklętych - płk. Eugeniusza Herca, Wiesławy Tytoń, Jadwigi Horodelskiej.

Uroczystości w Józefowie zakończyła część artystyczna w wykonaniu orkiestry Rzemyki oraz  młodzieży Zespołu Szkół w Józefowie, która zaprezentowała koncert pieśni patriotycznych.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: joózefów roztoczański   pacyfikcja józefowa   rocznica pacyfikacji   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

Dużo lewicowej ideologii na tablicach historycznych Biłgoraja!

Dodane: 2020-04-02 10:04 - Komentarze  (9)  czytane (574)

TAGI: akademia myśli chrześcijańskiej, najważniejsze wydarzenia z historii bilgoraja, rewitalizacja placu wolności, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.178.160

-Po PiSowsku c.d. (2013-06-04 10:46:44)

trudno to jednak zrozumieć,że nie są razem.

-Po PiSowsku (2013-06-04 07:50:06)

Poseł Zawiślak nie zna nawet członka zarządu PiS na okręg chełmsko -zamojski?
Przecież był chyba Pan Paska-będzie wykorzystany do wyborów,takie plany PiSowskie,aby pod siebie!Paska to fajny gość ale PiSowcy doceniają swoją grę i może być /a może pewne/ zrobią tak jak poprzednio.

-Jan (2013-06-03 14:27:49)

Zawiślak ha,ha,ha,

-uczestnik (2013-06-03 14:21:12)

Delegacja z Komisariatu Policji też była.

-Roman (2013-06-03 12:52:26)

Tylu kombatantów żyje a ludzie którzy wojny nie widzieli są prezesami AK. Zawiślak i Wojtyło byli na wojnie w AK? Brak szacunku dla prawdziwych kombatantów.

- (2013-06-03 10:22:54)

Czemu żadne miasto w Polsce nie stara się o odszkodowania wojenne?Zydzi nikomu nie darują a co z Polakami?Zbrodnie wojenne się nie przedawniają

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

Konkursy

Polecamy

Biskup naszej Diecezji przełożył Pierwszą Komunię Świętą na jesień

Biorąc pod uwagę trwający stan epidemii oraz brak pewności, co do dalszego...

Rewitalizacja Placu Wolności i termomodernizacja Urzędu Miasta (VIDEO)

O postępach w pracach inwestycyjnych związanych z rewitalizacją...

Telewizjabilgoraj.pl - Wielkopostne rekolekcje internetowe - część III (VIDEO)

Dziś publikujemy trzecią ostatnią część wielkopostnych rekolekcji...

Telewizjabilgoraj.pl - Monika Pawłowska o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Posłanka Lewicy, Monika Pawłowska, odnosi się do informacji i wyjaśnień...

W szpitalu, w Biłgoraju zmarł pacjent z infekcją COVID-19

Pierwszy przypadek śmiertelny w szpitalu w Biłgoraju. Zmarł pacjent...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia