Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jezus - moc uczniów

Dodał: red Data: 2018-09-30 07:26:02 (czytane: 1787)

Kiedy nasze serca są rozgoryczone przez zranienia, potrzebujemy wewnętrznej walki, aby nie szukać zemsty lub potęgować wrogość przez całe życie. Zaciśnięta pięść nie otwiera się sama - przypomina w komentarzu do dzisiejszej Ewangelii ks. Sławomir Korona.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 9 ,38 - 43. 45. 47 - 48):
Jan powiedział do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z: nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami”.
Lecz Jezus odrzekł: „Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.
Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.
Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie”.

chrystus_jezus.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Ewangelia dzisiejszej niedzieli jest kontrowersyjna i obejmuje różne aspekty. Po pierwsze, chodzi o chrześcijańską tolerancję, kiedy Jezus zachęca, aby nie przeszkadzać dziwnemu cudotwórcy, który dokonuje cudów w imieniu Jezusa, ale nie podąża za uczniami Jezusa. Zaś główna i końcowa część dotyczy unikania tego, co stanowi dla innych i dla siebie pokusę, a nawet uwodzenia zła. Słowa Jezusa brzmią szczególnie radykalnie, aby podkreślić zaangażowanie w czynienie dobra i konieczność konsekwentnego odrzucania zła. Zwłaszcza maluczcy, którzy wierzą w Jezusa nie mogą być wystawiani na działanie zła. Sam Bóg broni godności i praw maluczkich, a biada temu, który umyślnie obraża!

Zatem „kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”. Jan wraz z bratem Jakubem, po tym, jak Piotr i Andrzej zostali nazwani jednymi z pierwszych powołanych, próbowali powstrzymać kogokolwiek przed wyrzucaniem demonów, ponieważ, jak oznajmili, „nie chodzi z nami”. W sposób oczywisty odnosimy się do Jezusa i tych, których powołał do wspólnoty. Jan nie mówi „ponieważ nie idzie za Tobą”, ale nie postępuje za nami. Krótko Jezus zachęcał Jana i Jakuba, jak również innych pierwszych, Piotra i Andrzeja, aby poszli za Nim – Mistrzem z Nazaretu. W tym stwierdzeniu – „nie chodzi z nami” – Jan prawdopodobnie przeceniał uczniów i nie doceniał centralnego znaczenia Jezusa. W imieniu Jezusa obcy egzorcysta wypędzał demony. Jezus jest centrum wspólnoty, jest centralnym punktem odniesienia. Uczniowie mają swoje znaczenie tylko będąc we wspólnocie z Jezusem, działając, z Jego mandatu, nie dzięki swojej mocy. Kto czyni cuda w imieniu Jezusa, nie może mówić zaraz źle o Nim.

Każdy dobry uczynek liczy się przed Bogiem, tak uczy dzisiaj Jezus w Ewangelii, bez względu, na to jak jest mały - „Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody”. Będąc we wspólnocie Jezusem mamy czynić dobro, zwłaszcza tym, którzy są w potrzebie. W ten sposób spotykamy się z Panem. Dopiero wtedy możemy popatrzeć w oczy swoich bliźnich i rozpoznać ich godność, która wynika z faktu stworzenia. Jednocześnie zauważamy ich powołanie, aby stali się dziećmi Bożymi, nawet wtedy, gdy wyznają inną religię.

Z pewnością Jezus nie domaga się od nas, abyśmy okaleczyli swoje ciała, które są świątyniami Ducha Świętego. Ten drastyczny obraz pokazuje, jakie wysiłki powinniśmy podjąć zgodnie z wolą Jezusa, aby uchronić siebie od zła.

Kiedy nasze serca są rozgoryczone przez zranienia, potrzebujemy wewnętrznej walki, aby nie szukać zemsty lub potęgować wrogość przez całe życie. Zaciśnięta pięść nie otwiera się sama. Dziś potrzeba, żebyśmy przypomnieli sobie, że w chrzcie każdy z nas został namaszczony olejem krzyżma świętego. Było to namaszczenie na potrójny urząd Chrystusa - jako Kapłana (w powszechnym kapłaństwie wszystkich ochrzczonych), jako Króla (ponieważ jako dzieci najwyższego Boga jesteśmy dziećmi Króla!) i jako Proroka - ponieważ naszą podstawową misją jest mówienie o Bożym słowie i orędziu i popieranie naszego słowa przez konkretne życie zgodne z Ewangelią. Możemy to dostrzec we wszystkich prorokach, że przez swoje życie, poprzez ich istnienie, poprzez jedność słowa i czynu, byli wiarygodnymi świadkami. My też jesteśmy takimi wiarygodnymi świadkami mimo naszych słabości, ale zawsze prośmy żebyśmy byli nimi więcej.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: chrystus jezus   jezus chrystus   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Zniesiono limity wiernych. Kościoły wypełniły się modlącymi (FOTO)

Dodane: 2020-05-31 19:30 - Komentarze  (1)  czytane (408)

TAGI: koronawirus, limity wiernych w świątyniach, parafia w soli koło bilgoraja, ciosmy gmina biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.154.129

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Jakub Zuckerman laureatem 30. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (FOTO, AUDIO)

Zakończył się konkurs laureatów, 30. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Na scenie BCK wystąpili artyści...