Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jest uchwała Rady Miasta w sprawie patrona Biłgoraja

Dodał: red Data: 2018-12-13 07:53:55 (czytane: 4155)

Rada Miasta Biłgoraj podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Marii Magdaleny Patronką Miasta Biłgoraj. To kolejny, będący jednym z ostatnich po stronie samorządu kroków w tym temacie. Władze Biłgoraja konsultowały się także z biskupem Zamojsko - Lubaczowskim.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Podjęta przez radnych uchwała jest wynikiem oddolnej inicjatywy społecznej, która zrodziła się w społeczności Biłgoraja. Podczas jednej z ostatnich sesji VI kadencji rady Miasta Biłgoraj wyraził ją radny Mirosław Lipiński o czym informowaliśmy w artykule Radny chce by św. Maria Magdalena patronowała Biłgorajowi. następnie w dwóch turach zbierane były na terenie Miasta podpisy poparcia tej inicjatywy (Zobacz: Zbierają podpisy pod wnioskiem o ustanowienie św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja (FOTO), Podpisy i decyzja Rady Miasta Biłgoraj to tylko kroki w kierunku ogłoszenia św. Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja (AUDIO)). Po podjęciu przez Radę Miasta stanowiska w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja burmistrz przygotował stosowną uchwałę, do której uzasadnienie przygotował regionalista Andrzej Czacharowski. W głosowaniu przy dwóch głosach wstrzymujących Rada podjęła uchwałę. Tak skomentował to radny Lipiński w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl: -Uchwała z tej sesji o powołaniu św. Marii Magdaleny na patrona naszego miasta, zapisze się w historii Biłgoraja.

swieta_maria_magdalena.JPG

Uzasadnienie sporządzone przez regionalistę, Andrzeja Czacharowskiego:
Kult św. Marii Magdaleny w historii Biłgoraja  jest jednym z ważniejszych czynników kształtowania się współczesnego oblicza naszego miasta. Historia wyjątkowej czci św. Marii Magdaleny zaczyna się na początku XVII wieku na skraju puszczańskich borów nad Czarną Ładą. Objawienie się cudowne świętej przekazują społeczności wiejskiej prości pastuszkowie. Wierny lud, jak podają przekazy, otrzymuje rozliczne łaski od Boga za przyczyną św. Marii Magdaleny potwierdzone przez diecezjalnych notariuszy. Opiekę nad tym miejscem za sprawą Zamojskich, właścicieli ziemi, w 1621 roku przejmują oo. Franciszkanie sprowadzeni z Lublina. Zaczyna się historia tego naznaczonego cudami miejsca, jako ośrodka pielgrzymkowego w XVII wieku. Na patronalne święto św. Marii Magdaleny 22 lipca z najdalszych zakątków puszczańskich borów schodzą się i zjeżdżają wierni, co dokumentuje jest zapis w Diariuszu Bazylego Rudomicza, Rektora Akademii  Zamoyskiej o pielgrzymce jego żony do biłgorajskiego klasztoru z chorą córeczką  na ręku. Uznanie dla puszczańskiego klasztoru w najdalszej nawet okolicy podkreśla fakt, że jego przeor o. Antoni Saniewski w latach 1853 - 1859 był wybrany na prowincjała Franciszkanów Prowincji Polskiej. Zakonnicy, jako opiekunowie kultu świętej prowadzą zakonny szpital, tworzą zakonną bibliotekę, stają się również ostoją polskości tego miejsca. To właśnie tu w noc wybuchu powstania styczniowego gromadzą się przyszli powstańczy styczniowi, stąd wyruszają do powstańczych oddziałów. Sami też zakonnicy włączają się do walki o polskość, za co płacą karami pieniężnymi, więzieniem i zsyłką na Syberię, a ostatecznie kasatą zakonu. Wspomagają też unitów, niosąc im religijną posługę.

Kult św. Marii Magdaleny utrwalony został również w XIX wieku w formie ludowych podań, które ukazywały świętą jako patronkę biłgorajanek, zawdzięczających swoją urodę modlitwom i pokucie w klasztornej kaplicy, co potwierdza w swoim literackim obrazku z 1854 roku Antoni Wieniarski.

Po odzyskaniu Niepodległości wierny lud parafii Puszcza Solska stara się o budowę nowej świątyni, która przede wszystkim społeczną pracą i ogromną ofiarnością wiernych otrzymuje formę pięknego kościoła, uważanego dzisiaj za wotum za odzyskanie Wolnej Polski i zwycięską bitwę warszawską w 1920 roku.

Anegdotyczny może, ale jakże wymowny jest fakt, że kiedy powojenne władze z inspiracji moskiewskich komunistów w 1944 roku uchwalają  święto 22 lipca jako zwycięstwo nowego państwa, to właśnie mieszkańcy Biłgoraja mogą w ustanowiony dzień wolny od pracy czcić swoją patronkę w dzień odpustu. Po wojnie Czostkowa Góra, na której wzniesiony jest kościół zmienia swoje oblicze gospodarcze, ale nie religijne. Dalej wierni, nie tylko okoliczni, ale z całej Polski w intencji uzdrowień zwracają się w pielgrzymkach, ale też osobistych wędrówkach do Patronki i otrzymują je. Wielu mieszkańców okolicznych wsi, ich rodziny zaświadczają o wielu łaskach płynących z cudownego źródła.

Dowodem na wielką skalę oddziaływania kultu świętej Marii Magdaleny i jednocześnie historii najpierw eremu, potem klasztoru oo. Franciszkanów i na koniec parafii diecezjalnej a pierwotnie malutkiej wioski Puszczy Solskiej, obecnie dzielnicy Biłgoraja i okolic jest fakt, że we współczesnym nazewnictwie fizjograficznym nazwa Puszczy Solskiej to nazwa jednego z największych w Europie, liczącego sobie ponad 137 tys. km2 leśnego kompleksu, którego historycznie duchową opiekunką jest św. Maria Magdalena.

400. setna rocznica objawień Świętej zaowocowała sesją popularno - naukową o kulcie świętej Marii Magdaleny i publikacją. Na bazie budynków plebanii utworzono w 1999 roku pierwszą katolicką palcówkę oświatową w mieście, gimnazjum, a obecnie Liceum im. św. Jana Pawła II. Wierni wznieśli obelisk upamiętniający wszystkich braci zakonnych oo. Franciszkanów spoczywających w podziemnej krypcie i jednocześnie ich wkład w organizację powstańczych działań w 1863 roku. Wiele inicjatyw diecezjalnych księży oraz organizacji parafialnych doprowadziło w dniu 22 lipca 2016 roku do podniesienia przez biskupa Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej do rangi Sanktuarium kościoła p. w. św. Marii Magdaleny. 

Sumując wypowiedziane powyżej łaski i dobrodziejstwa Świętej, którymi tak obficie obdarowała nasze miasto i przybywających do Puszczy Solskiej pielgrzymów na przestrzeni pond czterech wieków, ufni w Jej dalszą opiekę zwracamy się do Jego Ekscelencji o wyrażenie zgody na ogłoszenie św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: święta maria magdalena   patronka biłgoraja   uchwała rady miasta   biłgoraj

Zobacz także

Uroczystości osuchowskie, w tym roku w zmienionej formule

Dodane: 2020-06-04 18:28 - Komentarze  (0)  czytane (1002)

TAGI: gok łukowa, gmina łukowa, bitwa pod osuchami, epidemia koronawirusaKomentarze (16)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.168.209

Marcin (2018-12-14 19:50:02)

Dlaczego nie Adam Gorajski albo Stefan Batory? Co ta osoba ma wspólnego z Biłgorajem?

(2018-12-14 16:57:25)

A dlaczego nie Adam Gorajski lub Stefan Batory? Co ta osoba ma wspólnego z Biłgorajem?

Silk (2018-12-13 17:56:50)

"Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości."
Mt 23, 27-28

zcd (2018-12-13 17:39:59)

A Palikot nie jest patronem?

53058kmjn (2018-12-13 17:12:26)

Ciekawe czy Maria Magdalena chce być patronką miasta w którym honorowym obywatelem jest Palikot wróg kościoła?Coś tu nie gra , a pytał się jej ktoś o zdanie?

rebus (2018-12-13 16:38:28)

Podczas głosowania za podwyżkami cen za wywóz nieczystości od głosu wstrzymali się : 1. czołowy pisowiec co dostał olśnienia po wizycie J. Kaczyńskiego w Biłgoraju i wstąpił do PiS-u chociaż wcześniej współpracował z wybitym działaczem SLD i PZPR.
2. renegat z PO
3. prawicowiec od lat współpracujący z lewicowym Burmistrzem

cha cha (2018-12-13 13:56:38)

lepiej siedź cicho Cichy

refleksja (2018-12-13 13:44:28)

ile w tych polaczkach JADU, aż głowa boli

qqq (2018-12-13 12:03:14)

A czy bez patronki Biłgoraj upadnie?

Cichy (2018-12-13 10:46:15)

Może P.Mulawa wkroczy do Biłgoraja i przypomni radnym PiS co oni reprezentują.
Opozycja czeka.

CHCIELIŚTA TO (2018-12-13 10:38:36)

MATA TO NA CO ŚTA GŁOSOWALI , ale spoko już niedługo będzie ciekawiej bo woda i ścieki podrożeją !! DOPIERO BEDZIETA NARZEKAĆ ,ale spoko pójdzieta do Morawieckiego to za to żeśta głosowały na pis to wam dopłaty załatwi. ALE TERA BEZIETA MOGŁY SIE MODLIĆ DO PATRONKI żeby zatrzemała młodzież ,wybudowała fabryki i dała miejsca pracy.

ten jak zwykle (2018-12-13 10:27:33)

...bredzi. Nie doczyta, nie zrozumie, a wnioski wyciągnięte, pożal się Boże.Co z tobą człowieku o nicku Mas jest?

nie bredź Mac (2018-12-13 10:13:27)

i czytaj ze zrozumieniem, bo się kompromitujesz

do Maca (2018-12-13 10:12:22)

Nie bredź Mac i czytaj ze zrozumieniem, bo się kompromitujesz tymi wypocinami

polonista (2018-12-13 09:22:47)

Do Mac - Oni mają ludzi za idiotów ? - a skąd ten znak zapytania - powinno być
"Oni mają ludzi za idiotów !!!!"

Mac (2018-12-13 08:00:15)

Ludziom podatki PiS nakłada wstrzymując się w głosowaniu Łęcki przyczynił się do podwyżki za śmieci . Sam bierze dietę przewodniczącego a na biednych ludzi nie patrzy tylko wstrzymując się umożliwił podwyżki Rosłanowi. Teraz zrobi wam patrona i powie módlcie się o obniżkę cen śmieci. Oni mają ludzi za idiotów ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zmarł ostatni łukowski dunajnik

Ten rok nie jest łaskawy dla kultury łukowskiej. Zmarłą kolejna...

Pomnik Wisławy i Pawła Trzcińskich stanął w Biłgoraju

Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja i Artur Bara prezes Biłgorajskiego...

Szpital wznawia przyjęcia pacjentów. Sytuacja z koronawirusem wśród personelu opanowana (AUDIO)

Szpital w Biłgoraju wznawia przyjmowanie pacjentów i zabiegi...

Antoni Herman architekt biłgorajskiego ratusza

Antoni Herman, zasłużony architekt-senior związany z Lublinem....

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Ogłoszenia