Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jest nam bliska ochrona środowiska

Dodał: red Data: 2021-07-02 10:12:23 (czytane: 1858)

„Jest nam bliska ochrona środowiska” - pod takim hasłem realizowany był przy Szkole Podstawowej w Starym Bidaczowie, projekt promujący potrzebę ochrony i dbania o środowisko. Projekt wsparły finansowo z dotacji Lasy Państwowe.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Wszyscy, przy każdej okazji, życzą sobie dużo zdrowia, gdyż jest ono najważniejsze. Jednak aby żyć w zdrowiu, to nie tylko kwestia pobożnych życzeń, lecz świadomej decyzji. Każdy z nas ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Zanim jednak coś zrobimy dla jego poprawy, najpierw należy zacząć od pewnej świadomości i zdobycia wiedzy, dzięki której możemy polepszyć jakość środowiska, które nas otacza. Dlatego tak ważny był udział w projekcie ekologicznym „Jest nam bliska ochrona środowiska”, którego głównym organizatorem była OSP Stary Bidaczów na czele z prezesem Piotrem Olszówką oraz naczelnikiem a zarazem sołtysem Marcinem Szabatem. Projekt był finansowany z dotacji Lasów Państwowych (https://www.lasy.gov.pl/pl) zaś Szkoła Podstawowa w Starym Bidaczowie miała zaszczyt być partnerem w realizacji tego wydarzenia.

ekologia_stary_bidaczow__5_.JPG

Projekt odbywał się w formie warsztatów wypełnionych różnorakimi działaniami. Każdego dnia dla wszystkich uczestników przewidziany był smaczny poczęstunek. Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania z przedstawicielem Referatu Gospodarki Komunalnej gminy Biłgoraj o tematyce segregacji odpadów oraz szkodliwości niewłaściwego gospodarowania odpadami. Wiedza uczniów na temat bioróżnorodności i ochrony lasów została usystematyzowana podczas spotkania z przedstawicielami Nadleśnictwa Biłgoraj. Dzieci za swoja aktywność podczas warsztatów, zostały nagrodzone upominkami. Uczniowie wiedzą już teraz doskonale na czym polega odpowiedzialne zachowanie na terenach leśnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony konkurs plastyczny „Namaluj las wokół nas”. Prace mogły wykonywać także dzieci spoza szkoły, zamieszkałe w okolicznych miejscowościach. Najmłodsi, czyli przedszkolaki i zerówka, z zapałem stworzyli piękne plakaty, przedstawiające leśne obszary.

ekologia_stary_bidaczow__4_.JPG

Kolejnym punktem warsztatów było spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Bidaczowie, którzy poinformowali o przeciwdziałaniu w związku z zagrożeniami pożaru lasów. Uczniowie z wszystkich grup wiekowych (klasy II - VIII) brały udział w profesjonalnych warsztatach plastycznych. Pod opieką wychowawców, dzieci przygotowywały prace na konkurs. Za pomocą różnych technik plastycznych tworzyły oryginalne plakaty, na których wykazały się swą kreatywnością i zdolnościami artystycznymi.

ekologia_stary_bidaczow__1_.jpg

Punktem kulminacyjnym był dzień, podczas którego teorie przekuliśmy w czyn. Uczestnicy projektu wybrali się na sprzątanie lasu. Starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie odwiedzili także pobliskie gospodarstwo, w którym znajduje się pomnik przyrody - dąb, liczący około 500 lat.

ekologia_stary_bidaczow__2_.jpg

Uczniowie wędrowali przez malowniczy las, słuchając o dziejach historii związanej z tą wyjątkową okolicą. W gospodarstwie znaleźliśmy wiele atrakcji dla dzieci staw pełen ryb, domek na drzewie, czy ściankę wspinaczkową. Wspólne piesze wędrówki po lesie, po długim zamknięciu w domu przed ekranem komputerów, były zbawienną alternatywą dla naszego organizmu. Dużym zainteresowaniem cieszył się także namiot przygotowany przez Nadleśnictwo, w którym można było dowiedzieć się wielu ciekawostek i zobaczyć interesujące eksponaty.

lasy_panstwowe.JPG

Jednym z ostatnich punktów projektu było podsumowanie warsztatów z elementami edukacji ekologicznej. Dyrektor Małgorzata Kanar, wręczyła uczniom nagrody uzyskane z konkursu plastycznego. Otrzymane upominki cieszyły wszystkich artystów, którzy zostali nagrodzeni za swe malownicze prace. Zakończeniem wydarzenia było wspólne ognisko.

ekologia_stary_bidaczow__3_.jpg

Musimy zadbać o naszą Planetę, ponieważ, żeby żyć w zdrowiu i radości, trzeba przede wszystkim mieć, gdzie mieszkać. Wszelakie organizmy żyjące na Ziemi są od siebie uzależnione. Nie jest ważne, kto jest większy, czy silniejszy. Jedni bez drugich nie możemy istnieć. Jesteśmy elementem, doskonale skonstruowanej Planety. Jednak dzięki udziałowi w projekcie, wiemy, że jest wielka potrzeba ochrony i dbania o środowisko. Zacznijmy więc od siebie, od swojego podwórka, jeszcze bardziej pielęgnować nasze wspólne dobro. Szanujmy przyrodę i troszczmy się o nią a będzie nam żyło się lepiej.

/Joanna Portka/

Tagi: ochrona przyrody   ekologia   stary bidaczów   gmina biłgoraj

Zobacz także

W biłgorajskiej Piątce powstała strefa relaksu i kreatywności

Dodane: 2021-09-17 15:32 - Komentarze  (1)  czytane (580)

TAGI: szkoła podstawowa nr 5 w biłgoraju, kącik relaksu i kretywności, oświata biłgoraj, strefa relaksuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.16.13

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia