Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jest decyzja władz. W Osuchach powstanie filia biłgorajskiego Muzeum

Dodał: red Data: 2019-10-03 17:33:30 (czytane: 1328)

Rozmowy, konsultacje i ustalenia znalazły swój finał. Decyzją władz Powiatu Biłgorajskiego, od nowego roku, w Osuchach powstanie filia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. To znaczy, że obiekty związane z największą bitwą partyzancką w okupowanej przez Niemców Polsce będzie miało opieką instytucjonalną. To jednak ma być tylko pierwszy krok.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajInformacje o otwarciu filii biłgorajskiego Muzeum w Osuchach podał wczoraj na konferencji prasowej Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. -Stojąc przed Domem Pamięci w Osuchach w Gminie Łukowa, pragnę poinformować, że że jako samorząd Powiatowy podjęliśmy decyzję i konkretne działania by z nowym rokiem, a więc i nowym rokiem budżetowym, powstała tutaj filia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Z jednej strony będzie to dopełnienie godnego upamiętnienia wydarzeń, które się tutaj rozegrały ale i oddanie hołdu i szacunku tym, którzy tutaj przelali krew za wolną Polskę - mówił Starosta Szarlip.

muzeum_w_osuchach_1.JPG

Przewodniczący Zarządu Powiatu w Biłgoraju przypomniał także, iż Zamojszczyzna, Ziemia Biłgorajska są tym miejscem gdzie ruch partyzancki była najbardziej rozwinięty. -Przez tego typu działania chcemy także wzbudzać przywiązanie i dumę oraz szerzyć wiedzę związaną z lokalną historią - dodał. Wsparcie zadeklarowała także Beata Strzałka, bo filia biłgorajskiego Muzeum w Osuchach, ma być tylko pierwszym krokiem. -Jako przyszły poseł będę zabiegała o centralne środki na budowę Muzeum Osuchu 1944. Uważam, że jest to ważna inicjatywa przede wszystkim w kategorii przekazu historycznego, ale także uczczenia tych, którzy nie szczędzili życia i zdrowia walcząc z niemieckim okupantem pod Osuchami. Chciałabym aby to Muzeum było miejscem gdzie eksponaty historyczne spotyakją się z nowoczesnym, multimedialnym i atrakcyjnym przekazem wiedzy. By było to Muzeum nowoczesne, interaktywne i by trafiało przede wszystkim do ludzi młodych - podkreśla Beata Strzałka.

Reklama.

-Będzie to dla nas szansa na pozyskanie dodatkowych środków i rozwoju tego co w tej chwili w Osuchach jest. My jako samorząd jesteśmy za. Liczymy na to, że od tej pory inicjatywa będzie się rozwijała - przyznaje Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra. Starosta dodaje to działanie także przygotować gruntu i możliwości prawnych pod pozyskiwanie środków ministerialnych, zewnętrznych na konkretne inwestycje. -Żeby pozyskać te środki musi być podmiot, musi być instytucja, która będzie prowadziła te działania. Podsumowując, mamy względem przodków zadanie, które wykonujemy, to kultywowanie pamięci i sławienie ich odwagi - zaznacza Andrzej Szarlip.

muzeum_w_osuchach.JPG

Wsparcie deklaruje także Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa. -Chcemy by to miejsce było wizytówką Ziemi Biłgorajskiej i przypomnieniem ważnej historii tego Regionu. Cieszę, się iż kandydatka na posła RP, Beata Strzałka ma powstanie Muzeum Osuchy 1944 w swoim programie wyborczym. My jesteśmy po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od przyszłego roku będzie tutaj filia, jest porozumienie na poziomie Marszałka Województwa, Starosty Biłgorajskiego i Wójta Gminy Łukowa, a więc sprawy formalne idą do przodu - przekonuje Michał Mulawa. Uczestnicy konferencji złożyli także kwiaty na cmentarzu wojennym w Osuchach przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy zginęli w nierównej walce z Niemcami, w czerwcu 1944 roku.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: osuchy   muzeum ziemi biłgorajskiej   filia muzeum w osuchach   bitwa pod osuchami

Komentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.240.35

Wojtek (2019-10-04 16:19:38)

Mojego komentarza również brak.

(2019-10-04 16:12:11)

super Beata i nasz Poseł

(2019-10-04 15:45:14)

Dlaczego nie pojawił się mój komentarz ??? Kto go zatrzymał ???

(2019-10-03 22:32:30)

precz z komuną

Biłgoraj (2019-10-03 20:41:24)

Szpital ratujcie a nie muzea robicie !

Historyk (2019-10-03 20:05:25)

To błąd. Trzeba było wybudować muzeum nowe . Muzeum podległe ministerstwu. A
nie filia. Wielki błąd i nikt na to nie da środków.

Kasia (2019-10-03 18:42:34)

Bez jaj weźcie się w końcu do roboty szpital leży brak leków a wy się wozicie propaganda jak za prl

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Mistrzowski Turniej w Speedcubingu (FOTO)

Mistrzostwa w Speedcubingu, czyli w układaniu Kostki Rubika na czas,...

"Bieganie bez smogu". grupa Biłgoraj Biega zaprasza na bieganie po lesie

Bieganie - podobnie jak spacerowanie - jest podstawową formą...

Ile w poszczególnych Gminach Powiatu Biłgorajskiego płaci się za śmieci?

Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące obecnie w poszczególnych...

Lekarz z Biłgoraja pokieruje szpitalem w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył pełnienie obowiązków...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia