Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jest decyzja Rady Powiatu. Będzie filia biłgorajskiego Muzeum w Osuchach

Dodał: red Data: 2020-01-15 11:53:27 (czytane: 1717)

Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia treści zmian w statucie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, w celu przekazania do uzgodnienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o powstanie filii biłgorajskiego Muzeum w Osuchach.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolZmiany w statucie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, wprowadzone zostały w §4 przez dodanie punkt 4 o treści: -Kultywowanie pamięci historii Zamojszczyzny związanej z działaniami partyzanckimi i Bitwą pod Osuchami oraz upamiętnienie miejsca wiecznego spoczynku Żołnierzy AK i BCh na największym cmentarzu partyzanckim w kraju jako symbolu ruchu oporu społeczeństwa polskiego wobec okupanta niemieckiego na terenie ziem polskich; w § 11 dodaje się ustęp 1 o treści: -W skład struktury organizacyjnej Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju wchodzi oddział z siedzibą w Osuchach 2B noszący nazwę „Oddział - Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44”.

osuchy.JPG

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, ze szczególne miejsce w świadomości mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej zajmuje Bitwa pod Osuchami gdzie oddziały partyzanckie otoczone przez przeważające siły niemieckie stoczyły bitwę w której poległo około 400 z nich zginęło. Śladem tej bitwy jest największy na ziemiach polskich cmentarz partyzancki oraz liczne mogiły na przykościelnych cmentarzach w miejscowościach położonych w Powiecie i poza nim. -Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju od początku swojego istnienia podejmuje w programie swojej działalności tematykę tej bitwy oraz historię ruchu partyzanckiego w czasie II wojny światowej skierowanego przeciw okupantowi niemieckiemu. Idea utrwalenia pamięci o Bitwie pod Osuchami i pogłębienia tematyki walk partyzanckich, dyskutowana w kręgu regionalistów, historyków, samorządowców i członków Stowarzyszenia Osuchy 1944 skupiającego byłych uczestników tej bitwy oraz ich potomków znalazła swoją materializację w postaci propozycji utworzenia Oddziału - Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44, wysuniętej przez Zarząd Powiatu w Biłgoraju - napisano.

Reklama.

W związku z powyższym w przygotowanej uchwale w sprawie ustalenia treści zmian w statucie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju proponuje się dopisanie w § 4 do zakresu zadań tej placówki nowego zadania związanego z kultywowaniem pamięci o historii Zamojszczyzny, ruchem partyzanckim i Bitwie pod Osuchami. -W celu realizacji tego zadania proponuje się utworzenie nowej struktury organizacyjnej wchodzącej w skład Muzeum Ziemi Biłgorajskiej - Oddziału - Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44. Siedziba Oddziału Muzeum mieścić się będzie w budynku Zespołu Pamięci Osuchy użyczonym przez Gminę Łukowa - czytamy w uzasadnieniu.

Treść zmian w statucie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, została przekazana do uzgodnienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po dokonaniu uzgodnień, zmiany w statucie Muzeum zostaną wprowadzone w drodze odrębnej uchwały.

/red./
Foto: Archiwum

Tagi: osuchy   mzb biłgoraj   filia muzeum w osuchach   muzezum ziemi biłgorajskiej

Zobacz także

Europoseł Beata Mazurek i wicepremier Jacek Sasin tworzyli biuro poselskie w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2020-02-22 19:33 - Komentarze  (13)  czytane (627)

TAGI: biuro poselskie, beata mazurek, jacek sasin, biłgorajKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.229.118.253

Ja (2020-01-19 19:50:30)

Tak źle to jeszcze nie było. Wydają kasę na bzdety a w Starostwie bajzel i nic nie można załatwić wszędzie kolejki. Dramat

Do "obywatela z B..." (2020-01-18 21:29:13)

Tak,brakuje generalnie nowych miejsc pracy, a co było do obsadzenia w latach minionych to załatwili dla swoich antypisowcy.

widz (2020-01-18 17:31:17)

brawo oby więcej takich miejsc!! aby nasze dzieci wiedziały co przeżyli nasi dziadkowie,

obywatel Biłgoraja (2020-01-16 10:17:00)

Mamy już całą kadencję rządów pis i początek drugiej ile nowych miejsc pracy powstało w tym czasie w mieście. Przecież mieliśmy dwóch przedstawicieli w sejmie, a obecnie byli w naszym mieście i premier i prezydent - ja nie oczekuje igrzysk a pracy.

AK (2020-01-15 13:08:19)

Zakłady pracy a nie muzea! Wystarczająco dużo muzeów już mamy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

BIURO RACHUNKOWE Marek Zwolak - rozliczenie podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość, doradztwo.

ul. Komorowskiego 3/102, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Dyrektor I LO im. ONZ, Marian Klecha przechodzi na emeryturę. Zarząd Powiatu szuka jego następcy

Zarząd Powiatu w Biłgoraju ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Bal przedszkolaków z "Dwójki" (FOTO)

Przedszkolaki, uczęszczające na ulicę Przemysłową, do Filii Samorządowego...

Nowy Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju

17 lutego br., odbył się zjazd sprawozdawczo - wyborczy Polskiego...

Studniówka uczniów ZSZiO (FOTO, VIDEO)

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia