Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jesienna edukacja w Łukowej

Dodał: red Data: 2021-10-07 20:39:55 (czytane: 814)

Czy senior mam obowiązek udzielić pierwszej pomocy? W jaki sposób prawidłowo taką pomoc wezwać? Jakie podstawowe wiadomości z zakresu prawa powinienem znać? Czy mogę odmówić bycia świadkiem w sądzie? Czy mogę nie odebrać pisma, skierowanego do osoby bliskiej? Takie i podobne pytania zadawali seniorzy w Łukowej podczas jesiennego cyklu spotkań obywatelskich w ramach projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!”.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

We wrześniu odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym, którego celem było zwiększenie obywatelskiej odpowiedzialności seniorów i wspólna poprawa bezpieczeństwa osób starszych. Paweł Magdziak z Pogotowia Ratunkowego w Biłgoraju uczył łukowskich seniorów wykonywania czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Omawiał także profilaktykę zwału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Podczas spotkania ratownik mówił o numerach alarmowych, jak zachować się w przypadku gdy jest się świadkiem wypadku czy omdlenia. Seniorzy podczas spotkania pogłębili wiedzę w tak ważnych kwestiach jak np. oparzenia, złamania zwichnięcia, wykonywania opatrunków.

pierwsza_pomoc_seniorzy.jpg

Uczestnicy zadawali wiele pytań opartych na własnych doświadczeniach. Odbyły się zajęcia praktyczne m.in. resuscytacja na fantomie, podczas których chętni seniorzy mieli okazję wykonać masaż serca, gdyż, jak twierdzą ratownicy „nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna”.

pierwsza_pomoc_seniorzy_1.jpg

Najważniejsze kwestie obywatela w zakresie pierwszej pomocy:
- Z działaniem bądź zaniechaniem w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku, wiążą się konsekwencje prawne.
- Jeśli ofiara wypadku znajduje się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo powstania ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu, każdy obywatel musi udzielić pierwszej pomocy.
- Zaniechanie próby przeprowadzenia resuscytacji skutkować może postawieniem zarzutu nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 k.k. (kara pozbawienia wolności do 3 lat).
- Zakres udzielonej pomocy jest zróżnicowany w zależności od okoliczności zdarzenia oraz obrażeń ofiary. Należy podjąć taką formę pomocy, która może realnie uchylić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia danej osoby.

pierwsza_pomoc_seniorzy_2.jpg

W październiku odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z prawnikiem –Panem Markiem Błaszczakiem. Tematyka dotyczyła prawa spadkowego, majątkowego, sporządzania testamentów, darowizn, umów zawieranych telefonicznie bądź na tzw. „pokazach”, pożyczek itd. Dodatkowo prawnik przedstawił zasady bezpieczeństwa publicznego, ochrony osób i mienia w świetle współczesnych zagrożeń wymierzonych w seniorów.

pierwsza_pomoc_seniorzy_3.jpg

Uczestnicy wykładu wykazywali bardzo duże zainteresowanie prezentowaną tematyką i aktywnie w nim uczestniczyli, nie tylko zadając pytania, lecz także odpowiadając na pytania prowadzącego. Seniorzy chętnie opowiadali również o swoich doświadczeniach życiowych związanych z ww. tematyką.

Takie rozmowy zawsze owocują poszerzeniem wiedzy, która niejednokrotnie może okazać się niezwykle przydatną, a czasami wręcz bezcenną. Miejmy nadzieję, że po tych spotkaniach chociaż część ich problemów będzie łatwiejsza do załatwienia.

pierwsza_pomoc_seniorzy_4.jpg

Relacje zarówno prowadzących, jak i uczestników inicjatywy „Cykl spotkań obywatelskich” potwierdzają, że realizowana inicjatywa, skierowana właśnie do tej grupy społecznej, jest potrzebna i wartościowa. Odbyła się ona w ramach projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

/red./

Tagi: fundacja bliżej pasji   zaangażowanie ma znaczenie   seniorzy biłgoraj   pierwsza pomoc przedmedyczna

Zobacz także

Tablica upamiętniająca budynek PCK w Biłgoraju odsłonięta

Dodane: 2021-12-06 18:53 - Komentarze  (3)  czytane (599)

TAGI: budynke pck biłgoraj, polski czerwony krzyż, piotr flor, historia budynku pck w biłgorajuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.139.112

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Czarnek w Biłgoraju. Szef resortu oświaty mówił o suwerenności

Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w Biłgoraju

500+ przechodzi od nowego roku do ZUS

Biłgorajka ty Ziemico, Ziemio ukochana

Powiatowi radni otrzymają wyższe diety

Magda Steczkowska w koncercie Moja podróż śladami JPII

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Obsza. Coraz więcej lepszych dróg

W gminie Obsza kończą się tegoroczne inwestycje drogowe. Kilka ważnych tras jest już gotowych, a kolejne powstaną w ciągu najbliższych...