Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Jasio konie poi już 30 lat

Dodał: red Data: 2012-10-14 19:34:43 (czytane: 5082)

Na terenie gminy Biłgoraj działalność kulturalną prowadzą zespoły wokalne, teatralno-obrzędowe oraz twórcy ludowi. Wśród nich jest Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej - jeden z najbardziej utytułowanych zespołów naszego województwa, kultywujący tradycje białego śpiewu biłgorajskiego. 14 października obchodził jubileusz 30 lecia swej działalności.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

AGENT UBEZPIECZENIOWY HENRYK BAŃKOWSKI
,UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE;MAJĄTKOWE NAJWIĘKSZYCH FIRM UBEZPIECZENIOWYCH TAKICH JAK, UNIQA, RESO,WARTA, HDI ASEKURACJA, GENERALI, COMPENSA, MTU, WYPADKI KOMUNIKACYJNE,WYPADKI W PRACY,UPADKI NA CHODNIKU, WYPADKI W ROLNICTWIE ITD.

Chmielek 67. 23-412, ŁukowaZespół z Rudy Solskiej koncertował w Szczecinie, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Częstochowie i kilkakrotnie w Warszawie, w tym m. in. w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej czy w Filharmonii Narodowej i Teatrze Narodowym. Na swym koncie ma blisko 200 występów. Swoje pierwsze tryumfy zespół świętował jako zespół teatralny. Wtedy skład zespołu tworzyły: Aniela Fus, Janina Lelonek, Krystyna Blacha, Honorata Ćwikła, Karolina Piecko, Grażyna Grabias, Weronika Wołoszyn, Karolina Pieczykolan oraz Aniela Grabias. Jego znakomite widowiska obrzędowe: Obieraczki (1983 r.), Potańcówka (1989 r.), Od Sokoła do Anioła (1995r.), Kolęda (1992 r.), Wiedźmy (1993 r.) czy Przy pieczeniu korowala (2005 r.) były prezentowane szerokiej publiczności na scenie Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

zespol_z_rudy_solskiej.JPG


O wysokim kunszcie teatralnym oraz o dużej wiedzy kulturowej członkiń zespołu świadczy fakt, że widowisko Wiedźmy zostało docenione, nagrane i wyemitowane przez TVP 2. Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej nagrodzony został również dwukrotnie Kazimierską Basztą, tj. główną nagrodą Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i dwukrotnie I miejsca w kategorii zespołów. Na swym koncie mają także nagrodę główną „Taneczny Krąg” w ogólnopolskim konkursie tańca tradycyjnego w Rzeszowie oraz nagrodę Oskara Kolberga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej.

Reklama.

Prawdziwym przebojem zespołu stała się piosenka Jasio konie poił…

Jasio konie poił, Kasia wode brała, a Jaś Kasie namowiół żeby wendrowała, a Jaś Kasie namowiół żeby wendrowała.

jubileusz_zespolu_z_rudy_solskiej.JPG


Jubileusz rozpoczął się od widowiska pt. "Kopanie kartofli", które wykonał dla zebranej publiczności Zespół z Rudy Solskiej. Podczas wspólnej biesiady odbyła się projekcja filmu Jasio konie poił oraz koncerty zespołu z Bidaczowa Starego i zespołu śpiewaczo - obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej.

zespol_z_rudy_solskiej_jubileusz.JPG


Podczas wspólnego świętowania członkinie otrzymały listy gratulacyjne m. in. od Marszałka Województwa Lubelskiego, Starosty Biłgorajskiego oraz Wójta Gminy Biłgoraj, były życzenia i wspomnienia, jubilatkom zagrała także kapela ludowa "Krążałka". Przewidziano także koncert zespołu z Rudy Solskiej. Wspólne świętowanie zakończyła zabawa z zespołem VOLVEREMOS.


/bilgoraj.com.pl/

Zobacz także

Poprawnie przeprowadzona rekrutacja kluczem do sukcesu

Dodane: 2018-02-16 21:07 - Komentarze  (0)  czytane (193)

TAGI: rekrutacja, klucz do sukcesu, praca, bilgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.227.48.147

Zła (2012-10-16 09:24:33)

Nie wymienili mojej babci w składzie...buraki jedne

Mieszkaniec Rudy . (2012-10-15 16:36:06)

Impreza niezła , zabawa świetna ! Więcej takich imprez . ;) A kogo nie było to niech lepiej nie komentuje ! . : D

Rudzian (2012-10-14 22:38:28)

he he pewnie dlatego siedzisz teraz w domu i na Rude nie pojedziesz :)

do rudzian (2012-10-14 22:29:57)

ta banda alkoholików co się napina jak
plandeka na żuku.. wieś się bawi

Rudzian (2012-10-14 21:53:40)

Świeto zakończy rozróba z udziałem Rudy Solskiej i Wólki:) he he albo grubo albo nic!

Krystyna (2012-10-14 21:38:44)

Świetna impreza GRATULACJE DLA PAŃ...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Bal maturalny uczniów ZSZiO

Koncert Maćka Miecznikowskiego w Soli

XI Solskie Kolędowanie 2018

Studniówka Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej

Bal maturalny uczniów ZSL

Bal maturalny uczniów ZSBiO

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziewczęta i chłopcy wstępujcie do Strzelca

Ruszają zapisy do Jednostki Strzeleckiej Strzelec, która działa na terenie naszego Powiatu. Jest to organizacja społeczno - wychowawcza...