Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jakość powietrza zimą w Biłgoraju jest fatalna. Ostatnimi dniami lepiej nie wychodzić z domu

Dodał: red Data: 2021-01-20 14:40:47 (czytane: 1758)

Dwa urządzenia monitorują jakość powietrza w mieście. Umieszczone są w Śródmieściu i na osiedlu Sitarska. Podczas ostatnich zimowych mroźnych dni ich wskaźniki były alarmujące. Normy przekraczane były kilkunastokrotnie. Obecnie nie jest lepiej.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajCzujniki monitorują pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10 oraz związek chemiczny - formaldehyd (HCHO). To szkodliwe substancje powstające m. in. podczas spalania nieodpowiednich substancji w piecach centralnego. Substancje te wraz z innymi szkodliwymi związkami tworzą smog, który zalega w Biłgoraju. -Wdychanie takiego powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia, szczególnie, dla układu oddechowego oraz układu krążenia. Stąd nasze apele, by ograniczyć wydzielanie do atmosfery tych szkodliwych substancji i poprawić tym samym jakość powietrza którym oddychamy - podkreśla burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan. Jak zaznacza Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biłgoraj, przy znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 10 oraz PM 2,5, nie należy wietrzyć mieszkań, wychodzić na spacery czy uprawiać sportów na powietrzu. -Osoby, które muszą przebywać na zewnątrz, powinny korzystać z profesjonalnych masek ochronnych oraz ograniczyć przebywanie na powietrzu do niezbędnego minimum - przekonuje.

smog.JPG

-Mieszkańcy miasta skorzystać mogą z rządowego programu "Czyste powietrze" ale także i z dotacji z budżetu miasta. Od 2018 roku realizujemy wsparcie inwestycji służących wymianie źródeł ciepła w domach. Chcemy by mieszkańcy jak najszybciej pozbyli się starych "kopciuchów" na rzecz nowych ekonomicznych i ekologicznych źródeł ciepła. Łącznie podpisaliśmy już 168 umów, zlikwidowaliśmy 133 kopciuchy oraz wparliśmy wymianę kilkudziesięciu pieców gazowych na nowsze. W 2018 roku na ten cel wydatkowanych zostało blisko 30 tys. zł, w 2019 było to już ponad 500 tys. zł, a w roku ubiegłym około 220 tys. zł - dodaje burmistrz. Tylko w tym roku - jak wynika z wyliczeń Urzędu Miasta na wyminę źródeł ciepła przeznaczonych zostało już ponad 40 tys. zł.

Czytaj także: Sami siebie trujemy

Urząd Miasta, cały czas prowadzi nabór wniosków o udzielenie osobom fizycznym dotacji celowych na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych służących ochronie powietrza. Mieszkańcy posiadający stare węglowe piece, mają możliwość skorzystania z dotacji i wymiany ich na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania. Wysokość dotacji wynosi do 60% kosztów wymiany źródła ciepła, jednakże nie więcej niż 5 tys. zł brutto na jedno przedsięwzięcie inwestycyjne, z wyjątkiem pomp ciepła, na instalację których można będzie otrzymać do 7 500 zł.

Reklama.

Warto już dziś pomyśleć o wymianie starych pieców zasilanych paliwem stałym na nowe ekologiczne i ekonomiczne. Powstają bowiem przepisy "antysmogowe" w województwie lubelskim, która uzyskała już pozytywną rekomendację Zarządu Województwa Lubelskiego i ma być głosowana przez Sejmik Województwa lubelskiego w najbliższych tygodniach. Wśród jej zapisów mają znaleźć się takie, które spowodują, że 1 stycznia 2024 trzeba będzie pozbyć się z domów pieców najgorszej jakości oraz przepisów, które miałby wejść w życie jeszcze w tym roku, a które zakazują montowania w nowo budowanych domach pieców na paliwa stałe, w przypadku, gdy istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: jakość powietrza   centralne ogrzewanie   źródła ciepła   biłgoraj

Zobacz także

NFZ skontrolował biłgorajski szpital. Chodziło o realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19

Dodane: 2021-03-03 21:42 - Komentarze  (6)  czytane (1387)

TAGI: arion szpitale, szczepienia przeciw covid-19, kontrola nfz, szpital w biłgorajuKomentarze (18)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.33.139

MG (2021-01-22 19:00:09)

Ludzie , myślcie sami, wychodzimy jak najczęściej, najlepiej do lasu

(2021-01-22 18:53:15)

W czasie pandemii należy wykluczyć kontakty towarzytskie i rodzinne. Niejedna osoba zachorowała na covid po odwiedzinach krewnych. Niedawno ciężko zachorował na covid antyszczepionkowy aktywista , nie przeżył.

(2021-01-22 13:28:50)

Władze wielu krajów nakazały noszenie masek – ma to bowiem zdaniem rządzących ograniczyć rozprzestrzenianie się covid. Nakaz ten jest szkodliwy dla zdrowia. Maski powodują namnażanie się gronkowca w nosie, a w konsekwencji zapalenia i wrzody, i blokują dostęp tlenu do organizmu – nadmiar dwutlenku węgla we krwi jest szkodliwy dla organizmu.

Decyzja władz nie dość, że szkodliwa dla zdrowia, to jeszcze nie ma sensu – badania wskazują, że noszenie masek nie ogranicza rozprzestrzeniania się wirusów (czy to grypy, czy Covid). Noszenie masek jest za to korzystne dla globalnych korporacji zarabiających na maseczkach i na chorobach przez nie wywoływanych oraz powoduje pożądaną przez korporacje panikę, która skłania polityków do szczepienia ludzi nieprzebadanymi preparatami, które mogą powodować choroby autoimmunologiczne i bezpłodność.

Life Site News informował w listopadzie ubiegłego roku, że „w dużym badaniu opublikowanym przez Annals of Internal Medicine [...] nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy w przypadkach COVID-19 między osobami noszącymi maskę a osobami bez maski".

Misiek (2021-01-21 16:15:37)

Dajcie więcej zarobić, a chętnie i szybko przejdę na ogrzewanie gazowe. Łatwo mówić o minimalizacji smogu wśród gospodarstw domowych, pytam tylko za co? Przy rodzinie 2+2, zarobkach żony i moich to ja szukam promocji w Biedronce, a nie myślę o większych inwestycjach. Jeżeli dostanę 80% dofinansowania do inwestycji to resztę nazbieram lub pożyczę.
Dziękuje, do widzenia.

do: tak (2021-01-21 16:09:42)

Pewności nie ma ( w kraju dykty i kartonu ) co do cen w przyszłości tak jak jej nie mają mieszkańcy bloków. Ale można by było się zastanowić. Jeden komin, jeden piec i dobre filtry. Przecież ZEC też miałby zysk z tego tytułu jako spółka miejska.

(2021-01-21 16:09:16)

już nie jeden podłączył się do ZEC-u i teraz w brodę sobie pluje

tak do a może do ZEC-u ??? (2021-01-21 15:34:28)

Jaką mam pewność z w tym kraju z dykty i kartonu że po przyłączeniu do elektrociepłowni czy gazowni ceny będą stabilne lub pozbawione dodatkowych opłat tudziez innych czynników wpływających na podwyżke cen?

a może do ZEC-u ??? (2021-01-21 13:19:34)

A może zachęcać aby podłacczali się do ciepłowni ZEC. To chyba najtańsza opcja, tańsza niż gaz, oczywiście trzeba zrobić plan i go realizować. Projekt długofalowy. Może znalazłyby się środki z UE ?

(2021-01-21 08:41:01)

Oczywiście, że apele Pana Burmistrza nic nie dadzą. "Palacze" muszą odczuć finansowe korzyści (w przypadku ogrzewania ekologicznymi paliwami) i konkretne obciążenia finansowe (w przypadku "kopciuchów"). Ogrzewam mieszkanie niemal "od zawsze" gazem, o sąsiedzi wokół kopcą że z domu nie da się wieczorem wyjść i śmieją się z "głupków" co to wydają na ogrzewanie 2x tyle co oni. Straż Miejska i odpowiedni urzędnicy w towarzystwie Pana Burmistrza mogli by się przejść wieczorami po osiedlach domków jednorodzinnych, popatrzyli nostalgicznie na dymiące kominy i pooddychali tym "świeżym"powietrzem to może jakaś myśl by zatrzepotała - inna niż tylko "apele". Może tak kontrola czym i jak palą palą + obowiązkowe szkolenia dla "kominowców-smogowców" z prawidłowego palenia w piecu (szkolenia koniecznie w pomieszczeniu wypełnionym dymem z "kopciucha"). Podobno lekcje poglądowe są nalepsze.

tak (2021-01-20 17:06:58)

Każdy kto chce ogrzewać dom gazem powinien liczyc sie z tym iz jest to koszt kilkudziesieciu tysiecy złotych bo tyle kosztuje adaptacja do ogrzewania gazowego.
Wymiana starej instalacji c.o,ocieplenie domu,stropu,poddasza,wymiana okien dopiero wtedy mozna pomyslec o gazie bo inaczej to nie ma sensu ze wzgledu na rachunki za gaz.
Jesli chcemy ograniczyć smog w miescie to trzeba tez edukować i uświadamiać ludzi w kwesti palenia węglem bo nie każdego stac na przejscie na gaz.
Cytat z kwietnia 2018
Jak się okazuje, mieszkańcy Biłgoraja nie są zainteresowani tym sposobem ogrzewania. Ponad 1 tysiąc domów ma zainstalowane ogrzewanie gazowe. Jednak w ostatnim czasie 900 domów zrezygnowało z tej formy ogrzewania. Powód jest prosty – jest to zbyt kosztowne w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem węglem czy drewnem.
W kilku miejscach w Polsce straz miejska organizuje pokazy bezdymnego palenia w piecach węglowych co można zobaczyc na YT.
Osobiście używam pieca górnego spalania który do najmłodszych nie nalezy,palę węglem z biłgorajskich składów,drewno na rozpalkę od biłgorajskich przedsiebiorców.Jedyny dym przy metodzie rozpalania od góry powstaje zaraz po rozpaleniu ,jest rzadki i jest go bardzo mało do około trzech godzin.Potem nie ma juz nic gdyz zwiazki lotne zostały odparowane i spalone wewnątrz pieca.Przy tej metodzie palenia piec zasypuje i rozpala sie tylko raz bez nastepnego dokładania.
Nie ma dymu,nie ma podkładania nie ma drugiego etatu palacza.Mało tego sąsiadka pytała ostatnio ile płace za gaz bo nie widzi u mnie dymu z komina.


tak (2021-01-20 17:05:51)

Kłeby dymy widoczne na zdjęciu to nic innego jak efekt niewłaściwego palenia w piecu.
Najprościej mówiąc zbyt duża porcja opału została zasypana do pieca i wynikiem tego jest wędzenie opału zamiast jego spalanie.
Druga rzecz, dym ze zdjecia powstał na wskutek rozpalania od dołu w piecu przeznaczonym do palenia od góry.
W piecu dolnego spalania układamy kolejno rozpałkę drewno i na to wegiel.
W piecu górnego spalania układamy w pierwszej kolejności węgiel nastepnie grubsze drewno i na to rozpałke.
W obu rodzajach piecy dym ze zdjecia nie ma prawa powstać gdyz zostanie spalony w komorze pieca jednocześnie podgtrzewajac wode w c.o.Dym ze zdjecia to nic innego jak zmarnowany opał gdyz zamiast zostac spalony ucieka w atmosfere i zatruwa otoczenie.
W internecie jest mnóstwo poradników jak palić węglem prawie że bezdymnie a juz na pewnio nie tak jak na zdjeciu.
Najlepszym przewodnikiem w tej dziedzinie jest strona czysteogrzewanie.

(2021-01-20 16:43:36)

Panie palacz ! drzewa to rosną i je się ścina a w piecach palimy drewnem !!! zapamiętaj bo to nas wkur...a !!!

Palacz (2021-01-20 16:33:19)

Ja palę grubym dwuletnim dębowym i grabowym drzewem. I proszę mi nie wciskać kitu że to ja smrodze. Róbcie naloty na smrody w puszczy przed rondem po lewej i w starych chatach, zobaczcie i powachajcie czym tam się pali. Zabroncie sprzedawać tani węgiel ukraiński. A pozwólcie palić w kominku czy w piecu 5 klasy ale porządnym drzewem. Słuchanie pierdół że wszyscy którzy palą to smrody trochę mnie wkur....a co do starych aut się zgodzę. Problem też jest z nie przemyślanym budowaniem bloków między którymi nie ma przewiewu.

(2021-01-20 16:12:43)

Warto przemyśleć rekompensatę przy ogrzewaniu domów gazem. Zrobić wszystko dla dobra mieszkańców , żeby maksymalnie ograniczyć kopciuchy.

(2021-01-20 16:08:44)

Jak covid ominie to smog zabije. Za dużo w naszym mieście samochodów smrodów i dymiących kpciuchów. Tłumaczeniem nie może być narzekanie na brak kasy. Trzeba oszczędzać i zamiast jeździć ruszyć swoje cztery litery i na piechotę, to dobre dla zdrowia i kieszeni. System ogrzewania zmienić, skorzystać z dopłat. Sylwester niech nie przesadza a spaceruje chodnikami zamiast smrodzić autem. Biłgoraj blisko lasów, co ma dobry wpływ na powietrze. Na terenie miasta warto posadzić jak najwięcej żywicznych iglaków,, ładnych przez cały rok i polepszajacych powietrze.

opom (2021-01-20 15:50:18)

jak taka trudna sytuacja to obnizyc cene gazu , badz rekompensowac jego doplate,i waszym zdaniem po problemie,niestety nie jak mrozy beda po wyzej -10 przez wiele dni to gazu zabraknie ,bo go nie mamy i wtedy spalanie tradycyjne,to tak jak z samochodami elektryznymi krorych mialo tyle byc ,i nawet gdyby tak było to zadne osiedle domostwo w biłgoraju nie jest przygotowane do doladowania tych samochodow,bo wszedzie trzeba wczesniej przebudowac instalacje elektryczne ,bo te nie wytrzymaja,a prad skad brać itak dalej nowo bogaccy ,rzeczywistosc zwweryfikuje wszystko trzeba miarowac i miarować a nie owczy ped

Sylvester (2021-01-20 15:04:15)

Więcej brukujcie wycinajcie i jeździjcie gratami z Niemiec a sytuacja się poprawi

Propozycjia (2021-01-20 15:00:49)

Panie Roslan zwolnić z 50 % podatku od nieruchomości tych co ogrzewają gazem i smogu nie bedzie. Prosta sprawa a nie tylko apelować apelowac apelowac

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: dane na koniec stycznia 2021 roku

Trwa narodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. W życie wprowadzone zostały obostrzenia, ruszył Narodowy Program Szczepień....