Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jaka jest wola Boża?

Dodał: red Data: 2018-06-10 00:24:41 (czytane: 1210)

Żyjemy w wolnym społeczeństwie. Nikt nie jest prześladowany i więziony za swoje przekonania. Ale człowiek z powodu swojej wiary może się spodziewać, że przez pewne kręgi będzie uznany za zacofanego i głupiego...Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 3,20-35):
Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem : „Odszedł od zmysłów”.
Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: „Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy”.
Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i wtedy dom jego ograbi.
Zaprawdę powiadam wam: wszystkie grzechy bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: „Ma ducha nieczystego”.
Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: „Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie”.
Odpowiedział im: „Któż jest moją matką i którzy są braćmi?” I spoglądając na siedzących wokoło Niego rzekł: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”.

chrystus.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Na samym początku posługi Jezusa Jego Matka i bracia wybrali się, żeby Go powstrzymać, bo od wielu, którzy poszli za Jezusem słyszą odszedł od zmysłów. Ewangelista Marek opisuje ten fakt, jakby nie znał opowieści o narodzeniu i dziecięctwie Jezusa. Umieszcza rodzinę blisko uczonych w Piśmie, którzy oskarżają Jezusa, że jest opętanym przez demony. Rodzina Jezusa pozostaje na zewnątrz, poza domem, w którym naucza Jezus. On nie daje się wywołać na zewnątrz i w ten sposób już odróżnia się od swojej rodziny. Co więcej przypomina - „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”. Jego nowa rodzina to ci, którzy angażują się w Jego przesłanie Boga Ojca. To pokazuje, że fizyczna rodzina Jezusa początkowo nie należy do kręgu uczniów.

Kto spełnia wolę Bożą, jest dla mnie bratem, siostrą i matką - tak to łatwo powiedzieć! Kto spełnia wolę Boga! Co to jest? Co to jest, wola Boga? Skąd mam wiedzieć, czego Bóg chce teraz? Skąd mam wiedzieć, jeśli mi nie powie?

Jak często zatrzymywałem się i zastanawiałem: co mam teraz zrobić? Co jest teraz? Jaka jest teraz wola Boża? I nie było głosu z nieba, ani nawet wewnętrznej inspiracji. Byłem sam i chciałem to zrobić, wolą Boga. Ale jak mogę to zrobić, jeśli nie wiem, czego On chce, jeśli mi nie powie?

A potem jest dziwne uczucie, gdybym mógł to zrobić; gdybym naprawdę zdał sobie sprawę, że to jest rzeczywiście wolą Bożą, gdybym naprawdę wiedział, o co mnie teraz pyta, może byłbym przytłoczony, może to byłoby za dużo, czego ode mnie chciał, może wtedy Nie chcę się wycofywać, zgodnie z mottem, ale nie chcę tego, to jest dla mnie zbyt trudne, lub nie chcę teraz tego porzucać.

To, czego Bóg naprawdę ode mnie chce, a gdybym wiedział, jak zareagowałbym, to problem, który od dawna mi dokucza. I jest to pytanie, z którym na pewno nigdy nie przyjdę do porządku dziennego.

Z pewnością idzie o moją osobistą relację z Chrystusem. Każdy, kto trzyma się Go bez zastrzeżeń, który stara się żyć z ducha, nie jest całkowicie traktowany poważnie przez wielu swoich znajomych i krewnych. Kto nie postępuje zgodnie z zasadami życia opinii publicznej, przez wielu współczesnych uważany jest za nie całkiem normalnego. Jeśli chodzi o prawdy wiary, można tylko uśmiechać się współczująco do tych chrześcijan. Na przykład, gdy dowiadujemy się, że wierzy w bóstwo Chrystusa, w życiu po śmierci lub w prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii. Jednakże, jeśli ten chrześcijanin dąży do życia swoją wiarą, jeśli majątek i pieniądze i kariera nie są dla niego najważniejsze, jeśli przepadnie, co jest oczywiste dla większości, ponieważ uważa je za fałszywe i sprzeczne z wolą Boga – powiedzmy o aborcji, czy drugim związku - wtedy sympatyczny uśmiech może wkrótce wywołać oburzenie i agresję. Wtedy los chrześcijanina może stać się podobnym do losu Mistrza.

Reklama.

Żyjemy w wolnym społeczeństwie. Nikt nie jest prześladowany i więziony za swoje przekonania. Ale człowiek z powodu swojej wiary może się spodziewać, że przez pewne kręgi będzie uznany za zacofanego i głupiego. Może również prowadzić do otwartych konfliktów w rodzinie i wśród krewnych, jeśli aktywnie angażuje się w swoją wspólnotę parafialną, formacyjną, modlitewną. Mogą być gwałtowne protesty, gdy młody człowiek postanawia pójść za wezwaniem Jezusa, aby zostać kapłanem lub nawet wtedy, gdy dziewczyna postanowi wstąpić do zakonu. Wtedy nawet tak zwani dobrzy katolicy chrześcijanie mogą być zmartwieni i zrobić wszystko, co możliwe, aby powstrzymać  młodego człowieka od tego kroku.

Jedna myśl powinna nam towarzyszyć - należymy, że tak stwierdzę, do Jego prawdziwych krewnych. Z pewnością Jezus nie chciał umniejszyć swojej Matki. Z pewnością nie umniejszył rodziny. Mówi tutaj, jak w wielu miejscach, prowokacyjnie, aby podkreślić, że Bóg ma stać się dla nas wszystkim. Stąd warto dzisiaj przypomnieć sobie słowa św. Pawła – „Bądźcie więc naśladowcami Boga, jako dzieci umiłowane, i postępujcie drogą miłości, bo i Chrystus was umiłował i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na wdzięczną wonność Bogu. Niegdyś bowiem byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości! Owocem bowiem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda”.

/ks. Sławomir Korona/

Zobacz także

Dlaczego balustrady są tak ważnym elementem domowej przestrzeni?

Dodane: 2019-05-25 21:47 - Komentarze  (0)  czytane (133)

TAGI: balustrady, dom i ogród, biłgoraj, schodyKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.88.156.58

Boża wola (2018-06-10 17:21:27)

to startować z listy Pis na radnego

(2018-06-10 10:18:57)

Czy można pogodzić lewackie poglądy z wiarą W Boga?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Brązowy medal dla uczniów z Korczowa

Arkadiusz Cios, Hubert Blicharz, Martyna Myszak, Aleksandra Solak i Natalia Nowacka - uczniowie Szkoły Podstawowej w Korczowie zostali...